15 listopada 2021

#189. SIEDEM WIEKÓW ŚMIERCI - DR RICHARD SHEPHERD


"Richard Shepherd jest wybitnym brytyjskim patologiem - całe życie spędził blisko zmarłych. Każda przeprowadzona przez niego autopsja to unikalne śledztwo, które pozwala nie tylko odkryć tajemnicę śmierci badanej osoby, ale również poznać, z czym zmagała się i czego doświadczała na różnych etapach życia."

Jak wiecie, jestem wielką fanką poprzedniej lektury tego autora - "Niewyjaśnione okoliczności" (którą bardzo polecam, a TUTAJ łapcie link do recenzji). Kiedy w moje ręce wpadła jego najnowsza propozycja  "Siedem wieków śmierci" wiedziałam, że będzie to dobra książka. Ba, ona jest GENIALNA. Czytając ją można poczuć się jak Sherlock Holmes i razem z autorem odkrywać przeróżne tajemnice. 

Opowieści dr Richard'a bardzo mnie pochłonęły. Książkę przeczytałam jednym tchem. Śmiało mogę powiedzieć, że mnie zafascynowała. Niesamowita, pouczająca, inteligenta, fascynująca. Warta każdego poświęconego na nią czasu. 

Podczas czytania ma się wrażenie, że czytamy zbiór połączonych ze sobą opowiadań z ostatnich dni życia ludzi od najmłodszych lat do najstarszych. To coś więcej niż wiedza medyczna. To historia współczesnego życia, wyzwań, jakie stawia przed nami upływ czasu oraz naszych reakcji na choroby. Znajdziemy tu rozważania na temat skłonności, zwłaszcza wśród młodych osób do samookaleczeń czy samobójstw. Wiele nauczyłam się o ludzkim ciele i zachowaniu. Niektóre z omawianych spraw są bardzo trudne i przygnębiające, ale mimo to bardzo skłaniają do refleksji.

"Siedem wieków śmierci" to wyjątkowo trafny tytuł, ponieważ autor przeprowadza nas przez 7 etapów życia człowieka i w każdym z nich opowiada o sekcjach zwłok osób z danej grupy. Jest to bardzo ciekawe, ponieważ widać znaczące różnice w przypadkach śmiertelnych wśród ludzi starszych, młodych czy niemowlaków. 

Jeśli interesujecie się tematem śmierci, psychiki oraz ludzkiego ciała to z pewnością książka wywrze na Was tak samo mocne wrażenie jak na mnie. Świetna pozycja, która otwiera oczy na wiele spraw oraz uczy. Przy pierwszej lepszej okazji przedstawiam nowo nabytą wiedzę rodzinie i znajomym, cytując wiele interesujących faktów. Szczerze polecam. 

Moja ocena: 5/5
Tytuł: Siedem wieków śmierci
Tytuł oryginalny:  The Seven Ages of Death.
Autor: dr Richard Shepherd
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 424
Data wydania: 10.11.2021
Cena katalogowa: 44,99 zł


{Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem INSIGNIS} 

więcej o mnie

1 komentarz

  1. Zapisuję tytuł. Interesujący temat, choć podejrzewam, że niektóre historie mogą być trochę przerażające.

    OdpowiedzUsuń

Instagram