2 listopada 2018

#177. NIEWYJAŚNIONE OKOLICZNOŚCI - Richard Shepherd


Bardzo podoba mi się trend wydawania coraz większej ilości medycznych reportaży - kryminałów. W 2018 roku pojawiło się ich całkiem sporo, a najnowsza propozycja od wydawnictwa Insignis "Niewyjaśnione okoliczności" to idealny dowód na to, że takie publikacje mogą być dobre, ciekawe i trzymające w napięciu do ostatniej strony.
Osobiście bardzo lubię książki medyczne. Uwielbiam czytać o tych wszystkich kontrowersjach, ponieważ takie rzeczy dzieją się obok nas, a my jesteśmy nieświadomi. Lubię poznawać prawdę.


Dr Richard Shepherd to czołowy brytyjski praktyk medycyny sądowej, który poświęcił całe swoje życie zawodowe na odkrywaniu tajemnic śmierci. Zadaniem Richarda jest ustalanie przyczyny zgonu  w momencie, kiedy ktoś umiera gwałtownie lub w niewyjaśnionych okolicznościach. Shepherd jest prawdziwym weteranem. Przeprowadził w swoim życiu niemal 25 tysięcy (!) sekcji zwłok. Dzięki doświadczeniu jest w stanie odpowiedzieć na najtrudniejsze i najważniejsze pytanie: jak doszło do śmierci? Czy doszło do morderstwa, czy była ona naturalna? Czy mamy do czynienia a seryjnym mordercą czy naturalną katastrofą? Autor odsłania przed nami kulisy pracy patologa. Pracy, która wśród zwykłych ludzi budzi wiele sprzecznych emocji. Jedni czują odrazę, a drudzy są zafascynowani. Osobiście, nie wiem do której grupy mam przypisać siebie. Chyba po trochę do jednej i drugiej. I myślę, że nie tylko ja mam takie wątpliwości. Z jednej strony jest to dla mnie niesamowicie ciekawe, a z drugiej, nie wyobrażam sobie wykonywania podobnej pracy.


Książka jest napisana bardzo chronologicznie. Razem z autorem, przechodzimy przez kolejne etapy jego kariery zawodowej. Towarzyszymy mu podczas niepowodzeń, ale także i największych spraw takich jak praca przy zwłokach osób, które zginęły podczas ataku World Trade Center czy przy sekcji zwłok księżnej Diany. Dzięki wynikom, autorowi udało się rozwikłać wiele tajemniczych zbrodni. Richard odniósł w swoim zawodzie wielki sukces. Opowiada o swojej ścieżce, która nie zawsze usłana była różami. Opowiada o swojej rodzinie, ciężkich decyzjach, wyborach, wątpliwościach.. Lektura zdecydowanie nie należy do lekkich. "Niewyjaśnione okoliczności" to książka o człowieku, który od dziecka wiedział kim chce zostać w życiu. To opowieść o mężczyźnie sukcesu, ojcu, mężu. O człowieku z silnym charakterem i niezłomną psychiką.


Podsumowując, jeśli chcecie przeczytać o PRAWDZIWYM obliczu zawodu patologa to lektura jest dla Was. Shepherd naświetli Wam całkiem inne oblicze prosektorium jak również wytłumaczy, skąd bierze się chęć uprawiania tego zawodu. Publikacja jest połączeniem wielu gatunków literatury. Począwszy od biografii, poprzez kryminał, na książkach popularnonaukowych i medycznych smaczkach kończąc. Na mnie książka wywarła ogromne wrażenie i śmiem twierdzić, że to jedna z najlepszych książek tego roku! Serdecznie polecam Wam historię dr Richarda. Temat nie jest ani łatwy, ani przyjemny jednak mimo to, książka napisana bardzo profesjonalnie i zajmująco. Świetna książka!

Moja ocena: 5/5
Tytuł: Niewyjaśnione okoliczności
Tytuł oryginalny: Unnatural Causes
Autor: Richard Shepherd
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 456
Data wydania: 31.10.2018
Cena katalogowa: 39,99 zł

Lubicie medyczne smaczki i niewyjaśnione historie z kryminalną nutką? 

Czytaliście już? Macie zamiar?

* Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa INSIGNIS 
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram