3 grudnia 2019

#184. NIESAMOWITE BUDOWLE - Michał Gaszyński


Budownictwo. Dziedzina nauki, nad którą spędziłam 5 lat swojej studenckiej edukacji, a potem 2 lata pracy w zawodzie jako inżynier budowy. Budownictwo jest bardzo interesujące, jeśli tylko masz możliwość realizowania się w nim.

Czy zastanawialiście się kiedyś nad trwałością wznoszonych obecnie budowli? Dlaczego współczene budownictwo ma tyle wad i jest tak nietrwałe? Zwłaszcza nowe bloki mieszkaniowe wznoszone przez deweloperów? Jakby się tak zastanowić, to w każdym aspekcie naszego życia, o ironio, wraz z postępem technologicznym, nasze życie traci na jakości. Czy to w kwesti ubrań, jedzenia, relacji międzyludzkich czy nawet budownictwa. Może wynika to z faktu, że kiedyś wznoszono znacznie mniej budowli, które były przeznaczone dla znacznie mniejszej rzeszy ludzi? A moze po prostu bardziej się przykładano? Zarówno materiał jak i precyzja były lepsze? Autor przedstawia w książce pomysły ludzi, którzy zrealizowali swoje prawie nierealne wizje. Wzniesione różnymi sposobami budowlne nie tylko nie tylko przetrwały do dziś, ale wprawiają w osłupienie i zachwyt.


Michał Gaszyński, na 130 stronach zamieścił informacje m.in. o wieży Eiffla, Pentagonie, Operze w Sydney, Tadź Mahal czy Krzywej Wieży w Pize. Przeczytacie tu o najpopularniejszych budowlach z całego świata. Oczywiście nie ma tutaj ich wszystkich, bo książka musiałaby mieć chyba z 5 tysięcy stron, ale te najbardziej popularne są. I nie chodzi tu tylko o informacje podstawowe jak np. umiejscowienie, data powstania i wielkość. Autor zamieścił także plany, masę ciekawostek jak np. liczba turystów odwiedzanych dane miejsce, najciekawsze wydarzenia z nimi związane i wiele wiele innych. Każda strona zawiera informacje, fakty i ciekawostki o konstrukcjach, które zmieniły nasz życie. Ciekawostki dla dużych i małych.

Czy wiesz, że wieża Eiffla jest w czołówce najczęściej odwiedzanych zabytków, Luwr jest największym muzeum sztuki na świecie, a zamek w Malborku nigdy nie został zdobyty przez wrogie wojska? To tylko namiastka ciekawostek, które w tej książce znajdziecie, a także odpowiedzi na pytania czy najbardziej zagadkowe cuda architektury antycznej zostały wzniesione przed kosmitów? Jak udało się stworzyć najdroższe i najbardziej skomplikowane drapacze chmur, które w żadnym wypadku nie miały szans powstać?


Mam ścisły umysł i lubię konkrety. Bardzo przemawia do mnie struktura książki. Jasna, przejrzysta, same konkrety. Tak właśnie powinna wyglądać ksiażka z ciekawostkami o najpopularniejszych budowlach świata. Wszystko przedstawione jest bardzo logicznie i obrazowo. Rozdziały podzielono "kontynentalnie" dzięki czemu nie da rady się pogubić. Jeśli chcemy poczytać o Luvrze albo o Tadź Mahal, to dokładnie wiemy, w którym miejscu otworzyć książkę. Bardzo mi się to podoba.

Po lekturze czuję się niesamowicie zainspirowana. Mam ochotę wsiąć do pierwszego, lepszego samolotu i zobaczyć te wszystkie wspaniałe budowle. Jeszcze tak dużo nie widziałam.. "Niesamowite budowle" to niebanalny i interesujący zbiór faktów i tajemnic związanych z najpopularniejszymi i kontrowersyjnymi budowlami, wzbogacony dodatkowo o piękne ilustracje. Świetny pomysł na prezent, nie tylko dla młodych czytelników ciekawych świata, ale i dla tych starszych, którzy lubią podróżować.

Moja ocena: 4/5
Tytuł: Niesamowite budwole
Tytuł oryginalny: Niesamowite budwole
Autor: Michał Gaszyński
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 130
Data wydania: 03.12.2019
Cena katalogowa: 69,99 zł

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram