27 listopada 2019

#182. KOSMICZNE ROZTERKI - Neil deGrasse Tyson


Neil deGrasse Tyson to amerykański astrofizyk i popularyzator nauki. Uwielbiam jego poczucie humoru. Za każdym razem, po skończonej lekturze, mam ochotę wyruszyć w kosmos by odkrywać jego niezliczone tajemnice. Temat ten jest mi bliski, ponieważ wbrew pozorm mój umysł jest ścisły. Nie jestem wielką pisarką czy artystką. Mój mózg lubi konkrety, dlatego od czasu do czasu funduję mu takie książki, by był zadowolony. Neil ma naprawdę dużo na głowie. Pisze, kręci drugi sezon hitu telewizyjnego "Cosmos" (1 sezon można obejrzeć na Netflixie), jest dyrektorem Planetarium Haydena oraz prowadzi show Star Talk. Nie wiem jak on to wszystko ogarnia, ale robi to znakomicie. Przynajmniej jeśli chodzi o serial i pisanie książek o kosmosie.

"Kosmiczne rozterki" to już trzecia pozycja, którą miałam okazję przeczytać. Poprzednie książki Neil'a były równie zabawne i wciągające. Jeśli temat astrofizyki interesuje Was tak mocno jak mnie, to zapraszam Was do zapoznania się z moimi opiniami jego poprzednich tytułów, które przeczytacie TUTAJ i TUTAJ.


Zacznijmy od początku. Zarówno "Kosmiczne rozterki" jaki i "Kosmiczne zachwyty", to zbiór poprawionych i rozszerzonych esejów, które wydane zostały w latach 1995-2005 na łamach magazynu "Natural History". Autor porusza w nich różne zagadnienia, a co za tym idzie, każdy rozdział można traktować zupełnie oddzielnie. Można więc czytać książkę skacząc od eseju do eseju, specjalnie nie przejmując się kolejnością. Bez wątpienia autor jest pasjonatem swojej dziedziny. Pisze o kosmosie z taką pasją, której próżno szukać wśród stricte naukowych wydań. 

Czy życie we wszechświecie jest faktycznie takie unikatowe? Czy obcy faktycznie wyglądają tak, jak przekonują nas reżyserzy w Hollywood? Jak obcy mogą wpłynąć na nasze ziemskie życie? Czy w ogóle istnieją? Jak długo życie jest w stanie przetrwać we wszechświecie? Jakie zagrożenia nas czekają? Rozpad Ukladu Słonecznego czy śmierć w czarnej dziurze? Tak wiele pytań, a tak mało czasu na ich wyjaśnienie. Książka podzielona jest na cztery główne tematy, do których przypisano poszczególne eseje. Sens życia (pierwsza kategoria) to teksty dotykające problem życia nie tylko na Ziemi, ale również innych planetach. To rozważania o obcej cywilizacji, o sensie istnienia, a także o pierwiastkach, z których zbudowane jest ludzie ciało. Gdy wszechświat staej się zły, to moja ulubiona kategoria. Autor opisuje tutaj zjawiska, które występują w przestrzeni kosmicznej, które mogłyby unicestwić nasze istnienie w ułamku sekundy. Jednym z tych zjawisk jest oczywiście czarna dziura, która do dnia dzisiejszego jest jedną z największych zagadek kosmosu. Eseje w tym dziale zaciekawiły mnie najbardziej. Nauka i kultura to rozważania na temat połączenia obu tych zagadnień. Nauka i Bóg to filozoficzne rozważania na temat Jego istnienia w kontekście odniesień do nauki. Ten dział również mnie zaciekawił, szczególnie z uwafi na fakt, że w małym stopniu zrozumiałam podejście i pracę naukowców. Czym się kierują, w co wierzą, co jest ich punktem odniesienia. Czy aby na pewno tylko publikacje naukowe?"Kosmiczne rozterki" to odkrywanie tajemnic wszechświata ze wspaniałym przewodnikiem, jakim jest Neil. Jego haryzma, pasja i poczucie humoru dają się we znaki od pierwszej strony. Książka inspiruje, zachwyca, zmusza do myślenia. To jedna z tych pozycji, która na pewno obudzi odkrywcję u niejednego czytelnika. 

Szczerze zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi pozycjami Tyson'a, które razem, tworzą niepowtarzalną całość. Jeśli preferujecie chłodne naukowe fakty, to osobowość autora może was irytować. Natomiast jeśli lubcie ludzi z pasją i temat astrofizyki, to książka na pewno będzie dla was hitem. Osobiście, po raz kolejny jestem zadowolona, a mój mózg usatysfakcjonowany, że dowiedział się tylu nowych i ciekawych rzeczy. Jeśli czytaliście poprzednie ksiażki autora, to ta również się wam spodoba. 


Moja ocena: 4/5
Tytuł: Kosmiczne rozterki
Tytuł oryginalny: Death by Black Hole: And Other Cosmic Quandaries
Autor: Neil deGrasse Tyson
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 342
Data wydania: 13.11.2019
Cena katalogowa: 34,99 zł


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram