25 listopada 2019

JAK ODRÓŻNIĆ, CZYLI PODRÓBKA VS ORYGINAŁ: #1. TOREBKA CHANEL


Wiele z Was, w tym i ja, coraz częściej robi zakupy w second handach, na aukcjach internetowych czy pchlich targach. Jak wiemy, rządzą się one swoimi prawami. Jednego dnia stracimy tylko czas nie kupiąc nic, a drugiego trafimy na okazję życia. Ja bardzo często poszukuję w przeróżnych miejscach, vintage rzeczy od najlepszych projektantów, z nadzieją, że trafię na prawdziwą perełkę. Nienawidzę podróbek. Uważam, że to zwykła kradzież, brak pomysłu na siebie i chęć wzbogacenia się na cudzej krzywdzie. I Wam też ich nie polecam. Staram się więc przed zakupem, sprawdzić milion razy produkt na zdjęciach czy 'na żywo', zanim ostatecznie podejmę decyzję o jego kupnie. Mam w tym temacie nie małe doświadczenie, dlatego postanowiłam się nim z Wami podzielić. Mam nadzieję, że dzięki temu unikniecie zakupowych porażek. No bo po co przepłacać za podróbki, które mimo iż na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, jakością nigdy nie dorównają oryginałowi.

Na pierwszy ogień pod lupę wzięłam torebkę Chanel, która jest jedną z najczęściej podrabianych rzeczy. I nie chodzi tu o żaden konkretny model, a bardziej o markę samą w sobie. Torebki Chanel mają bardzo podobne detale i wykończenia, niezależnie od modelu. Postanowiłam więc szczegółowo omówić je wszystkie, ponieważ w 99% torebek będą one wyglądały tak samo.


Na e-bay, może tylko 5% aukcji zawierają naprawdę autentyczne torebki Chanel. Na allegro nie ma ich prawie w ogóle. A skoro jesteśmy już przy tym portalu, opowiem Wam pewną historyjkę. Widziałam ostatnio aukcję, na której sprzedawana była Chanel Flap Bag. Na pierwszy rzut oka, wszystko było ok. Rodzaj skóry, metki, wygląd nr seryjnego, pikowanie, łańcuszek, środek, zamknięcie, opakowanie papierowe, pudełko, a nawet karta. Zawsze w takim przypadku, gdy wydaje mi się, że to już jest to, pierwsze co robię, to sprawdzam w internecie nr seryjny z karty. Taka prosta rzecz. Nic nie kosztuje, a mówi wszystko, Okazało się, że tych 'oryginalnych' chanelek, pod tym nr jest kilka. A to oznacza tylko jedno: to bardzo dobrze wykonana podróbka, ale nawet koło oryginału nie leżała. Dodałam sobie tę aukcję do obserwowanych, by zobaczyć za jaką kwotę torebka zostanie ostatecznie sprzedana (była licytacja, co też budzi wiele wątpliwości). I wiecie co? Ktoś kupił tę jakże dobrze wykonaną podróbkę za ponad 5 tys. zł. Gdybym to była ja, zapłakałabym się. Mając 5 tys. do wydania na torebkę, idziemy do butiku np. YSL czy Chloe i kupujemy ją w autoryzowanym sklepie z paragonem i całą tą otoczką. Taka kwota za podróbkę jest dla mnie abstrakcyjna, ponieważ dobrze podrobione torebki Chanel, możemy już dostać za ok. 500 zł i też nikt na pierwszy rzut oka nie zobaczy różnicy, dopóki nie weźmie jej do rąk. Jest też szansa, że nawet jak weźmie do rąk, to też nie zauważy, pod warunkiem, że nigdy nie trzymał w nich oryginału.

CHANEL BAG: FAKE VS REAL

1. Cena 
Pierwsza rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas zakupu, a wiele osób o tym zapomina, to przede wszystkim cena. Może banalne, ale jakże prawdziwe. Niestety markę Chanel kojarzy chyba każdy człowiek na kuli ziemskiej. Nie ma możliwości, by ktoś nie wiedział co sprzedaje i trafi nam się oryginał za 100 zł. Takie rzeczy się po prostu nie zdarzają. Nie ma też możliwości, że ktoś wydaje na torebkę ponad 15 tys. i sprzedaje ją potem za 2 tys. Pomyślcie logicznie, czy Wy byście tak zrobili? No pewnie, że nie. Fakt jest też taki, że torebki Chanel z roku na roku drożeją, a przez to wartość tych starszych modeli nigdy nie spada, a nawet rośnie. W zależności od modelu i roku, w którym torebka została wyprodukowana, ceny wahają się od 2 tys. (naprawdę małe modele, często kopertówki) do nawet 25 tys. zł. Jednak mimo wszystko, także w tym przedziale cenowym zdarza się masa oszustów, którzy próbują sprzedać podróbkę w cenie oryginału, zwłaszcza na aukcjach e-bay.

2. Nr seryjny
Najprostszym sposobem sprawdzenia oryginalności torebki, gdy nie jesteśmy pewni jej pochodzenia, jest nr seryjny. Jest to numer nadawany dla konkretnego modelu i dla KAŻDEJ torebki jest inny. Różni się w zależności okresu, w którym torebka powstała, ale nigdy się nie powtórzy. Tak samo jak nie znajdziemy dwóch ludzi o tych samych liniach papilarnych, tak samo nie znajdziemy dwóch torebek o tym samym nr seryjnym. To bardzo ułatwia sprawę wśród większości aukcji, ponieważ są tzw. fake serial numbers, czyli numery, które tylko na pierwszy rzut oka wyglądają na prawdziwe. To taki trik, którzy stosują oszuści by nabrać potencjalnego klienta, który nie ma w zwyczaju sprawdzania numeru, a tylko polega na tym, że on w ogóle jest.

Z torebkami Chanel jest tak, że w zależności od roku produkcji, wygląd i długość nr seryjnego może się różnić. W poniższej tabelce, możecie zobaczyć jak zmieniał się on na przestrzeni lat. Tak więc jeśli zobaczycie inny nr, niż jest obecnie, nie załamujcie się. Być może przypasujecie go do innego roku. Zawsze warto sprawdzić.

A tutaj TABELA Z NUMERAMI SERYJNYMI. W tabeli znajduje się początkowa cyfra od której zaczyna się numer, ilość cyfr, opis i zdjęcie, a to wszystko przypisane do konkretnej daty produkcji. Świetna sprawa i bardzo pomocna.

Pamiętajcie, że mniej więcej od połowy 1980 roku, torebki sprzedawane są również z kartą autentyczności, na której widnieje ten sam nr seryjny co w środku torebki.

3. Karta autentyczności
"System kart" został wprowadzony w tym samym czasie co wszywane metki z numerem seryjnym. Nie ma więc możliwości by przy numerze pojawiał się hologram, świadczący o jego autentyczności. Zawsze z numerem w parze idzie karta, która wykonana jest z plastiku i zarówno wyglądem, wymiarem jak i wagą przypomina kartę kredytową. Podobne rozwiązanie stosuje dom mody PRADA. Numer seryjny i numer na karcie ZAWSZE są takie same. Nie ma w tym temacie żadnych wyjątków. Kartka pakowana jest w małą kopertę w kolorze kości słoniowej, razem z karteczką informacyjną na temat torebki i dbania o nią. Z kartami często jest tak (zwłaszcza ze starymi modelami torebek), że właściciele mogli po prostu ją zgubić. Tak więc jeśli torebka sprzedawana jest bez karty, wcale nie musi to oznaczać, że nie jest oryginalna. Wtedy trzeba dokładnie sprawdzić produkt punkt po punkcie by mieć stu procentową pewność. Raczej przy nowo wyprodukowanych modelach (myślę, że już po 2015 roku) nabywcy trzymają wszystkie szczegóły, nawet rachunek, na wypadek wystawienia torebki na sprzedaż.


4. Pikowanie
Gdy już ustalimy, że cena i nr seryjny torebki, którą chcemy kupić jest w porządku, warto zwrócić uwagę jeszcze na kilka szczegółów. W torebkach Chanel pikowanie jest ZAWSZE precyzyjne i równe. Nie ważne czy jest ono na skos czy prosto. Przeszycia zawsze będą się uzupełniać. Nie ma możliwości, żeby coś było nie tak, jak np. pikowanie na klapie torebki nie pasujące do korpusu. Kieszeń z tyłu jest osobnym elementem i jest również przyszyta tak, że uzupełnia się z pikowaniem na całej torebce, a co za tym idzie, pikowanie jest precyzyjne także pomiędzy torebką a kieszenią.


5. Szwy
W oryginalnej torebce Chanel liczba szwów jest bardzo duża, dzięki czemu pikowanie jest bardziej płaskie. Podrobione torebki, charakteryzują się bardziej wypukłym pikowaniem z uwagi na dużo mniejsze użycie szwów. Warto również zwrócić uwagę na zapięcie z logiem, szczególnie w torebkach Flap Bag, które powinno być przymocowane do skóry w odpowiednich odstępach. W podróbkach, skóra obok zapięcia często się "ściąga" i występuje efekt poduszki, podczas gdy w oryginalnej torebce, skóra wokół złotego zapięcia jest płaska.

6. Logo
Z logo Chanel jest tak, że jest najbardziej rozpoznawanym logiem na świecie, ale już nie każdy wie jak powinno ono dokładnie wyglądać. Na pierwszy rzut oka dwie, splecione ze sobą litery C to żadna filozofia, ale czy zwracacie uwagę na to, w jaki sposób są one ze sobą splecione? Sprawa wygląda tak: C z prawej strony zawsze jest na wierzchu u góry, a C z lewej strony, zawsze jest na wierzchu na dole. Nie ma innej możliwości. Szerokość liter również ma znaczenie. Powinna ona odpowiadać szerokości przerwy pomiędzy literami.


7. Zapięcie
W oryginalnej torebce Chanel, złote logo na zapięciu jest znacznie bardziej płaskie. Wszystkie podróbki mają zwykle ładnie zaokrąglone i mniej poręczne zapięcie, podczas gdy w oryginale jest ono bardziej symetryczne i płaskie, co ułatwia zamykanie i otwieranie torebki. Dodatkowo, w starszych modelach (do 2012 roku) w oryginalnej wersji, na metalowym zapięciu jest malutki stempel z lewej strony (patrząc na torebkę z przodu).

Zapięcie z podwójnym C jest najczęściej używane w torebkach Flap Bag. Zostało ono zaprojektowane przez Karla Lagerfelda. Warto pamiętać, że model Flap Bag jest torebką w całości zaprojektowaną przez cesarza mody. Sama Chanel zaprojektowała prostokątne zapięcie, bez charakterystycznego logo, które używane jest w modelu 2.55, który w całości został zaprojektowany przez Coco i do dziś sprzedawany jest w niezmienionej formie. Zapięcie z podwójnym C nazywane jest zapięciem mademoiselle, na cześć Chanel, która nigdy nie wyszła za mąż.
8. Okucia
Różnią się one w zależności od roku i stylu, ale w tych najbardziej klasycznych torebkach, zatrzask i jego wewnętrzna część powinny mieć wygrawerowany napis CHANEL PARIS. Jeśli chodzi o wewnętrzną część zamka obrotowego, prostokątna płytka powinna mieć śruby z płaskim wykończeniem. Zawsze po lewej stronie powinien być napis CHANEL, a po prawej PARIS. Pisane równolegle do siebie, nigdy na przeciwko.

9. Śruby w metalowych elementach
Bardzo łatwo jest wytropić oszuta również po śrubach. Chanel nigdy nie używa śrub o wykończeniu tzw. Philipsa (rys. 1). W torebkach tej marki znajdziemy tylko śruby jak na zdjęciu 2 i 3. Jednak nie należy bazować tylko na tym, ponieważ podróbki wyższej jakości trzymają się tych reguł i zamieszczają te same śruby. Warto więc sprawdzić wszystkie elementy przed zakupem vintage, a nie bazować tylko na kilku z nich.
10. Zamki
Na przestrzeni lat, marka Chanel do produkcji zamków zatrudniała kilku róźnych producentów. Nie ma się jednak co załamywać. Każda marka ma swój odpowiedni okres, w którym współpracowała z Chanel, tak więc można łatwo zobaczyć czy okres i producent się zgadzają. Wszystkie marki do produkcji zamków wykorzystywały najwyższej jakości surówce, dlatego też zamki błyskawiczne w oryginalnych torebkach Chanel, będą zawsze wysokiej jakości, mimo upływu lat. Chanel najdłużej współpracowało z takimi producentami jak Lampo oraz YKK. Czasem w oryginalnych torebkach można spotkać zamki również marki DMC.

Zamki Lamp są synonimem starych modeli torebek Chanel. Często można je znaleźć w torebkach z końca lat 70-tych i początku 80-tych. Lampo jest włoską firmą, która produkuje akcesoria zamkowe od 1887 roku. Zdarza się też, że napis Lampo jest wygrawerowany na suwaku głównym. Jako ciekawostę dodam, że zamki tej marki można znaleźć także w starszych modelach torebek Gucci, LV
czy YSL.
11. Łańcuszek
Coco Chanel wychowywała się w sierocińcu, gdzie, dozorcy, którzy pilnowali obiektu, nosili wokół tallii przepasane łańcuchy, do których mięli przypięte klucze. Ten obraz bardzo zapadł Garbielle w pamięć. Postanowiła, że do swoich torebek zamiast zwykłego, skórzanego paska doda właśnie podobne łańcuchy. Dopiero w latach 80-tych, kiedy rządy w marce Chanel objął Karl Lagerfeld, postanowił nieco zmodyfikować łańcuszek i dodał do niego cienki pasek skóry, przeplatany pomiędzy oczkami. Karl był prawdziwym geniuszem nie tylko jako projektant, ale również jako marketingowiec. Do dziś torebka Flap Bag jest najlepiej sprzedającym się modelem torebki w historii marki. Zwykle nikt nie zwraca uwagi na łańcuszek jednak na nim również można rozpoznać pewne nieścisłości jeśli są. Otóż w oryginalnej torebce, łączenie łańcucha jest dobrze ukryte i go nie widać. Zatem, jeśli na pierwszy rzut oka, wyraźnie widzisz łączenie łańcucha to na 99% torebka jest podrobiona. Podobnie jest z cienkim, skórzanym paskiem pomiędzy oczkami. W torebkach wyprodukowanych przed 2008 rokiem, w ogóle nie widać przeszyć skóry, natomiast w późniejszych modelach jest ono zauważalne, jednak tylko z jednej strony.12. Tłoczony napis CHANEL w środku torebki, bądź na wewnętrznej stronie klapy. 
Warto pamiętać, że jeśli wszystkie okucia torebki są srebrne, to napis w jej środku również będzie srebrny. Jeśli złote, napis będzie złoty. Nie ma możliwości by te elementy były pomieszane kolorystycznie.
13. Wymiary
Torebki Chanel mają ściśle określone wymiary. Przed zakupem warto się z nimi zapoznać. Wystarczy wejść na oficjalną stronę marki, odszukać model, który nas interesuje i dowiedzieć się dokładnie w jakim rozmiarze został wyprodukowany.

Przykładowe sklepy, w których kupicie oryginalne vintage rzeczy, w tym torebki Chanel bez żadnych obaw o ich autentyczność:

 1. KEEP THE LABEL (polski)
 2. VESTIAIRE COLLECTIVE
 3. DESIGNER VINTAGE
 4. WHAT GOES AROUND NYC
 5. LXR AND CO
 6. REBAG
 7. LE PRIX

Mam nadzieję, że taka forma przewodnika przypadła Wam do gustu. Dajcie znać, czy dowiedzieliście się czegoś nowego.

więcej o mnie

20 komentarzy

 1. Hallo, świetny wspis.. Zresztą jak zawsze...😁
  Proszę o więcej i czescie😊
  Pozdrawiam serdecznie i życzę przyjemnego dnia😘

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Anja,
   dziękuję bardzo. Cieszę się, że wpis Ci się spodobał.
   Postaram się częsciej pisać na blogu.
   Pozdrawiam i również życzę miłego dnia! :)

   Usuń
 2. Hej super wpis 😊 mam prośbę znalazłam torebkę Chanel z num seryjnym 10039047 gdzie mogę sprawdzic czy to jest orginal 😉

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) niestety nie ma strony, na której można sprawdzić nr seryjny, ale ten wyglada na prawdziwy. Torebka z tym nr powinna być z roku 2005-2006. Podpytaj sprzedawcę, podprawdzaj detale i połącz fakty. Jeśli wszytsko jest ok, to torebka jest oryginalna. Takiego drugiego nr nie znalałam w internecie. :)

   Usuń
 3. Witam, a ja mam nr 16393652 i niby nie widziałam takiego nr w internecie, zgadza się wszystko prócz bocznych szyć które się nie schodzą, myślę że to dobra podróbka, mam ją z second hand i jestem ciekawa bo szycia z przodu i z tyłu są jak na orginalach i cała reszta detali, pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   ciężko stwierdzić tak bez zdjecia, ale jeśli jest to model 2.55, to tam wszystkie przeszycia do siebie pasują. No, pozostaje też kwiestia ceny. Jeśli była podejrzanie niska to raczej jest to bardzo dobra replika. Pozdrawiam. :)

   Usuń
 4. Hej, znalazłam torebkę mam dużo zdjęć , numer seryjny i niestety do końca nie potrafię stwierdzić czy torebka to oryginał. Proszę o pomoc?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   podeślij mi zdjęcia na mrswierzbicka@gmail.com. Zerknę, może będę mogła pomóc. :)

   Usuń
 5. Dzien dobry napisałam wiadomosc ale moj komputer wysiadł i nie wiem czy pytanie doszło mam kupic torebke chanell carmel Classic jumbo nr mam 10218184 wszystko inne wg Pani wskazowek sie zgadza ale jak wiadomo falsyfikaty tez sa idealne prosze o pomoc
  pozdrawiam Aska

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Niestety, ale ten numer seryjny widziałam już wiele razy. Nie jest autentyczny. Proszę wpisać w google frazę "Chanel jumbo 10218184" - pojawia się wiele ogłoszeń z tym numerem, a to znaczy, że torebka jest bardzo dobrym falsyfikatem, jeśli wszystko inne się zgadza.
   Pozdrawiam.

   Usuń
 6. Czy jesteś pewna, że na każdej torbce na okuciu CC powinno być wybite logo? Czytałam, że już tego nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   pogrubiłam dopisek o tym, że jest to stosowane tylko w starszych modelach. Ja spotkałam się z takim wybitym logu w torebce z 2012 roku (dlatego dopisałam, że do 2012 roku). Ogólnie masz rację, w tych najnowyszch modelach się tego nie stosuje, by zapięcie wyglądało bardziej estetycznie.
   Pozdrawiam! :)

   Usuń
 7. witam, dostałam torebke od babci z opisu wynika ze jest oryginalna ale chciałam zapytac gdzie moge to potwierdzic ?Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, niestety oficjalnie nie można tego nigdzie potwierdzić, ponieważ marka Chanel nie świadczy takich usług. Jeśli nie masz rachunku zakupu ani karty autentyczności, pewność można mieć jedynie po dokładym sprawdzeniu torebki np. z tym postem lub po sprawdzeniu jej ze specjalistą zajmującym się rozpoznawaniem autentyczności podobnych produktów.

   Usuń
 8. Witam, mam pytanie dotyczące portfelu Chanel, czy te "wiekowe" również powinny mieć nr seryjny?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Numery seryjne w produktach Chanel (torebki, portfele, cartholdery itp.) zaczynają się od 1986 roku. Jeśli produkt jest starszy (marka Chanel została stworzona przez Gabrielle ok. 1910 roku) to tego numeru nie będzie. :)

   Usuń
 9. Witam, dostałam torebkę podobno jest bardzo stara ale nie potrafię stwierdzić czy jest oryginalna. Proszę o pomoc

  OdpowiedzUsuń
 10. Witaj. Mam taką torebkę nie potrafię sprawdzić czy jest oryginalna. Czy mogę prosić Panią o pomoc ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, jasne.
   Prześlij proszę maila ze zdjęciami na adres: mrswierzbicka@gmail.com.
   Postaram się pomóc :)
   Pozdrawiam!

   Usuń

Instagram