12 kwietnia 2019

DODATKI Z HISTORIĄ: #1. TOREBKA HERMÈS KELLY


Liczba serii na blogu stale się powiększa, a to za sprawą dwóch powodów: po pierwsze - lubię mieć wszystko usystematyzowane, posegregowane, a po drugie - w mojej głowie stale rodzą się nowe pomysły, które z powodzeniem staram się wcielać w życie. Moda, a zwłaszcza jej historia, jest moją ogromną pasją. Lubię wiedzieć co noszę. Dużo czytam i pragnę się tą wiedzą dzielić z innymi. Nie jestem jakoś specjalnie charyzmatyczna, by nagrywać filmiki na youtube (choć wiem, że ta forma zdecydowanie lepiej by się przyjęła), więc piszę. Dobry tekst i fajne zdjęcia mogą być równie ciekawe co filmik.


"Dodatki z historią" to seria, w której chciałabym przybliżyć losy kultowych modeli dodatków, o których marzy wiele kobiet. By zrozumieć ten fenomen, warto poznać ich historię. W tym przypadku powiedzenie, że płaci się tylko za markę, przestaje mieć rację bytu. Wszystkie rzeczy wykonywane są z niezwykłą dbałością o każdy detal, bardzo często ręcznie, z wysokiej jakości materiałów. Marka, marką, ale jakość jest nie do podrobienia. I choć sama nie posiadam żadnej z opisywanej tu rzeczy, to widziałam i dotykałam większość z nich 'na żywo'. Na pierwszy ogień pod lupę wzięłam torebkę marki Hermès.

Dziś, torebka od Hermès'a o nazwie Kelly, zaprojektowana w przepięknym kształcie trapezu, wykonana z najbardziej luksusowych skór, noszona jest na ramionach celebrytów i milionerów z całego świata, jako symbol najwyższej klasy luksusu. Model ten, jest bardzo luksusowy i ciężki do zdobycia. Gdy pojawia się w sklepie vintage, od razu znika, mimo zawrotnej ceny. Torebka wykonywana jest z największą starannością i precyzją, tylko przez jednego rzemieślnika, który zajmuje się jej tworzeniem od 20 do 25 godzin, by wszystko idealnie ze sobą połączyć. To ponadczasowe dzieło sztuki, którym mogą cieszyć się tylko wybrańcy.

HERMÈS KELLY: ŚWIATOWY FENOMEN

Prototyp torby Kelly, wprowadzony został około roku 1892. Była to wtedy duża torba, którą używano do noszenia w niej siodła i była znana jako Haut  à courroies, ze względu na swój wysoki uchwyt. W 1923 roku, Émile-Maurice Hermès i Ettore Bugatti zaprojektowali całkowicie prostszą wersję torby dla żony Hermèsa, Julie. Miała mieścić się w drzwiach samochodu i pozwalać jeźdźcom nosić w niej siodło. W latach trzydziestych, Robert Dumas, zięć Hermès'a, postanowił przeprojektować torbę, tak by stała się idealną torbą podróżną. Swój projekt nazwał Sac à dépêches. Torba była prosta, dość mała, o płaskim kształcie, przypominającym kopertę. Dziś nazwalibyśmy to po prostu aktówką. Z upływem lat torba była stale ulepszana i zaczynała przypominać znaną nam dziś Kelly. Stała się małą, pudełkową torebką dla kobiet.
Grace Kelly, która żyła w latach 1929 - 1982, dorastała w Filadelfii i marzyła o sławie. Chciała zostać aktorką na dużym ekranie, co ostatecznie jej się udało. Grała w takich produkcjach jak Czternaście godzin, Mogambo, Okno na podwórze, W samo południe, Płomień zieleni, Mosty Toko-Ri, Dziewczyna z prowincji, M jak morderstwo, Złodziej w hotelu, Łabędź czy Wyższe sfery.  Została jedną z najwybitniejszych i najbardziej wypływowych aktorek Hollywood, zdobywając Oscara za najlepszą rolę kobiecą w filmie Dziewczyna z prowincji.W 1954 roku, Alfred Hitchcock pozwolił projektantce kostiumów Edith Head na zakup akcesoriów marki Hermès do filmu Złodziej w hotelu, z Grace w roli głównej. Podobno aktorka zakochała się zarówno w akcesoriach jak i w ubraniach paryskiego domu mody od pierwszego wejrzenia. Niedługo po tym, poznała i 1956 roku poślubiła księcia Rainier'a III, stając się tym samym księżną Monako. Bardzo interesowała się modą, a gdy została księżną wyrobiła swój własny styl glamour, ubierając rzeczy głównie marki Hermès. To była jej ulubiona marka odzieżowa, którą zakładała na wszystkie najważniejsze wydarzenia, a także podczas zaręczyn czy ciąży.

Kelly w stylizacjach szczególnie upodobała sobie właśnie model torebki Sac à dépêches. Kochała ją za to, że dzięki niej mogła z powodzeniem, ukrywać swój brzuszek podczas bycia w ciąży przed paparazzi. Jako młoda i nieśmiała księżna nie chciała od razu afiszować się z tym wyjątkowym stanem, a jej ulubiona torba od Hermès'a pomagała jej to ukryć.


Zdjęcie Grace, z torbą na pierwszym planie szybko obiegło świat. Było na okładce wielu najważniejszych magazynów, a torebka bardzo szybko zyskała popularność. I choć przez fanów oraz media została nazwana "Kelly Bag", oficjalnie jej nazwa pozostała niezmieniona aż do 1977 roku. Po tym czasie marka postanowiła ostatecznie zmienić nazwę z Sac à dépêches na Kelly. Księżna Monako była oszczędna i skromna. Miała tylko dwie torebki Hermès Kelly, jedna była wykonana ze skóry krokodyla, druga z gładkiej, cielęcej w kolorze ciemnego brązu, którą można było podziwiać w Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.

HERMÈS KELLY: KONSTRUKCJA TOREBKI

Wykonanie tej luksusowej torby wymaga niezwykłego poświęcenia i umiejętności. Każda pojedyncza torba jest produkowana przez jednego rzemieślnika, co zajmuje średnio 21 godzin. Wszystkie detale i łączenia wykonywane są ręcznie. Torba jest wykonana z najdroższych skór. Do skóry Hermèsa należą aligatory z Florydy, bawoły z Pakistanu, krokodyle z Australii, rekiny z Tajlandii, jaszczurki z Malezji oraz woły, jelenie, cielęta, kozy i strusie z całego świata. Skóry są profesjonalnie obrabiane, barwione w szerokiej gamie kolorów i ręcznie zamocowywane w torebkach o różnych rozmiarach. Torebka składa się z trzydziestu sześciu kawałków skóry, sześciuset osiemdziesięciu szwów, szesnastu małych ćwieków, kłódki, obrotowego zapięcia oraz skórzanej osłony na kluczyk do kłódki.


Podszewką jest zawsze skóra kozia, i jest to pierwszy etap produkcji. Po wykonaniu podszewki, mocuje się podstawę torebki do jej ścian. Wszystkie elementy torebki zszywane są ze sobą za pomocą woskowanej nici lnianej. Stosuje się podwójny ścieg siodłowy, a każdy ciąg igły jest starannie wykonany. Przed każdym ściegiem wykonywany jest malutki otwór, a rozmiar ściegu decyduje o wielkości otworu. Dostosowuje się go tak, by poszczególne ziarna skóry współpracowały z naturalnym wzorem.Uchwyt kształtowany jest ręcznie, z dbałością o każdy szczegół. Warstwy zszytej skóry są wygładzane papierem ściernym, a następnie farbowane w celu dopasowania do torebki. Gorący wosk jest stosowany w celu ochrony uchwytu przed warunkami atmosferycznymi.  Każda z metalowych części (kłódka, nóżki itp.) jest nitowana ręcznie. Wierzcie lub nie, torebka jest następnie prasowana, aby delikatnie wygładzić zmarszczki na skórze cielęcej.

Torebki produkowane są w Paryżu lub jego okolicach. TUTAJ możecie zobaczyć krótki filmik, świetnie pokazujący cały proces składania torebki w jedną całość. Kiedy wyroby skórzane Hermès wymagają naprawy, właściciele są zachęcani do zwrócenia przedmiotu do dowolnego sklepu Hermès, gdzie może on zostać wysłany do fabryki pod Paryżem w celu naprawy lub regeneracji.

HERMÈS KELLY: WYMIARY

Torebka Kelly, jak każda torebka od projektanta ma dokładnie określone wymiary. Oto modele, które są obecnie sprzedawane: 
Torebka mimo upływającego czasu wciąż pozostaje na liście bestsellerów marki, mimo iż firma produkuje obecnie 32 modele torebek. Lista oczekujących wciąż się wydłuża, a cena z roku na rok jest coraz wyższa. Ponad 250 tysięcy dolarów - do tej pory to największa suma, którą zapłacono na aukcji za model Kelly Bag. 

Źródło zdjęcia: Street Muse


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram