30 stycznia 2018

#161. HISTORIA DESIGNU - Elizabeth Wilhide, Jonathan Glancey

Moja ocena: 5/5
Tytuł: Historia designu
Tytuł oryginalny: Design: The Whole Story
Autor: Elizabeth Wilhide, Jonathan Glancey
Wydawnictwo: Arkady
Liczba stron: 576
Data wydania: 27.09.2017
Cena katalogowa: 119,00 zł

Design towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. A świadome podejście do dobierania odpowiednich wzorów, marki produktu oraz funkcjonalności produktu, zaczęło się kształtować bardzo wcześnie, bo od połowy XVIII wieku. Ta książka przybliża najważniejsze etapy rozwoju designu i jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym temacie. 

Pisałam Wam już kiedyś o innej książce z tej serii TUTAJ - "Historia mody", która równie jak ta, jest genialna i z czystym sumieniem mogę Wam ją polecić.


Wracając do historii designu, książka pokazuje skąd w ogóle wzięło się to pojęcie i jak na przestrzeni blisko 250 lat zmienił się nie tylko wystrój naszych mieszkań, ale także i wynalazki. Pokazuje powiązania jak przełomowe odkrycia wpłynęły na rozwój estetyki. Bo design to tak naprawdę wszystko co nas otacza - od wystroju wnętrz, po maszyny, samochody czy nawet książki.


Elizabeth Wilhide podjęła się redakcji naukowej książki, która została napisana przez międzynarodowych ekspertów, krytyków, historyków wzornictwa i projektantów czy dziennikarzy. Książka została podzielona na sześć podstawowych rozdziałów, które ubrano w konkretne daty. Opisywane są w nich różne style projektowe, który były stosowane w danym okresie. Tekst wzbogacony jest dodatkowo o linię czasu, na której zaznaczono najważniejsze wydarzenia. W każdym rozdziale przybliżone są także sylwetki poszczególnych projektantów, którzy tworzyli w danym czasie. Dzięki temu możemy też jeszcze bardziej poznać dzieła oraz dowiedzieć się czym inspirowali się artyści podczas ich tworzenia. Te chronologicznie poukładane rozdziały, nadają książce bardziej klarowny odbiór.


Książka napisana jest w formie podręcznika. Można ją czytać od początku, po kolei, lub skakać z rozdziału do rozdziału poszukując wybranego zagadnienia. A to z kolei ułatwia nam zamieszczony na końcu książki indeks, zawierający wszystkie zagadnienia zawarte w pozycji, oraz słowniczek pojęć. "Historia designu" jest także bardzo miła dla oka. Wydana na pięknym papierze, bogato ilustrowana. Idealna na prezent. To swojego rodzaju encyklopedia, dzięki której na pewno przyswoimy wiele ciekawych informacji.

Podsumowując, jeśli interesuje Was świat designu, to książka idealna dla Was. Ja bardzo interesuję się sztuką i powiem szczerze, że jestem tą książką oczarowana. Zresztą, podejrzewam, że wszystkie książki wydane w tej serii są genialne. Mam już dwie i póki co się nie zawiodłam. Szczerze polecam!

Książkę kupicie np. TUTAJ.

*Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram