29 września 2017

#142. 100 IDEI, KTÓRE ZMIENIŁY SZTUKĘ - Michael Bird

Moja ocena: 4,5/5
Tytuł: 100 idei, które zmieniły sztukę
Tytuł oryginalny: 100 idea
Autor: Michael Bird
Wydawnictwo: Top Mark Centre
Liczba stron: 216
Data wydania: 15.10.2012
Cena katalogowa: 99,00 zł

Nie mówiłam Wam jeszcze, ale uwielbiam książki z serii "100 idei..." Jest w nich zawsze dawka przeogromnej inspiracji. 

Dziś postanowiłam opowiedzieć Wam trochę o książce pt."100 idei, które zmieniły sztukę", czyli o pozycji, która bardzo zaintrygowała mnie swoją okładką, a ściślej ujmując - hasłami, które zostały na niej napisane. Być może dla znawców sztuki, książka ta okaże się banalna, jednak ja będę jej bronić. Dlaczego? Otóż uważam, że autor w bardzo fajny i przystępny sposób przytacza nam informacje, a dzięki nim z kolei, możemy ładnie sobie tę wiedzę usystematyzować. Fakt, wiele rzeczy jest tutaj banalnych, jednak fajnie jest sobie o nich przypomnieć. Dla początkującego pasjonata sztuki, książka będzie idealnym wyborem.


Mamy tutaj wszystko co najważniejsze. Idee, artystów, nurty sztuki.. Wszystko to, co w jakiś realny sposób przyczyniło się do rozwoju tej dziedziny życia. Nie zabrakło tutaj informacji zarówno o topowych artystach, jak i o tych bardziej zapomnianych. Autor skupia się także na nurtach sztuki, oraz na ich powiązaniach z artystami. Poczytamy także o rodzajach i znaczeniu sztuki dawnej jak i nowoczesnej, także jej rozwój i genezę. Nie zabrakło tutaj także pięknych zdjęć, które świetnie uzupełniają każdą ideę. Wśród przytoczonych przykładów znajdziemy opis idei, jej powiązania z innymi, w niektórych nawet znajdziemy tło historyczne, a nawet zostaje wskazana nam potrzeba, z której wynikła. Opisy artystów, tytuły dzieł, wątki, które aż proszą się o to, by szukać o nich więcej informacji. I to jest super, że autor daje nam tylko mały zarys jakiegoś tematu, opisując go w taki sposób, ze od razu chcemy szukać więcej informacji na własną rękę. Michael nie zamyka się tylko we własnych ramach, a wręcz popycha czytelnika do zgłębiania tematu.


Mimo natłoku wielu informacji, muszę przyznać, że wielkim plusem jest prosty styl pisania, bardzo zrozumiały. A w razie gdy nie zrozumiemy jakiegoś pojęcia, zawsze mamy do dyspozycji 'słowniczek pojęć' na końcu książki.


Podsumowując: od najdawniejszych malowideł naskalnych, poprzez Internet, aż po sztukę uliczną - 100 idei, które zmienił sztukę, to książka, która bez wątpienia inspiruje i zabiera nas do artystycznego świata. Dzięki książce, przekonałam się w jaki sposób zmiany technologiczne oraz materiałów radykalnie zmieniły sposób, w jaki produkowana jest sztuka. Książka idealna zarówno dla początkujących interesantów sztuki, jak i dla tych, którzy chcą porządnie przyswoić i usystematyzować wiedzę. Szczerze polecam ten bogato ilustrowany album! Kupicie TUTAJ :)

Czytaliście? Znacie książki z serii "100 ideii..."? :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni:
Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram