19 lipca 2017

#135. MOJA LADY JANE - Cynthia Hand, Jodi Meadows i inni...

Moja ocena: 4,5/5
Tytuł: Moja Lady Jane
Tytuł oryginalny: My Lady Jane
Autor: Cynthia Hand, Jodi Meadows i inni...
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 432
Data wydania: 19.07.2017
Cena katalogowa: 37,90 zł

Dzisiaj swoją premierę ma chyba najśmieszniejsza książka ostatnich miesięcy, a może nawet i lat! Przedstawiam Wam pozycję, której tytuł brzmi "Moja Lady Jane". Jest przezabawna, bardzo pozytywna i przyjemna. Idealna na rozluźnienie i oderwanie się od szarej rzeczywistości. 

Książka nie jest stricte powieścią historyczną. Nie znajdziecie tutaj krwawej historii, wręcz przeciwnie - od pierwszych stron autorki naśmiewają się z bohaterów, których jeszcze nie zdążyliśmy dobrze poznać. Śmiałam się przy tej książce jak dziecko. Oczywiście lektura nie jest idealna, niektóre żarty są płytkie i tandetne, ale całość samą w sobie oceniam na 4,5/5! Jednak trzeba pamiętać, żeby nie mierzyć tej oceny tymi samymi kategoriami co np."Słowika", który jest bardzo dobrą i poważną książką historyczną z taką samą oceną. "Moja Lady Jane" to najlepsza książka z gatunku komedii jaką miałam okazję przeczytać ostatnimi czasy. 


Jeśli ktoś z Was interesuje się historią Tudorów, zapewne wiedział, że Lady Jane władała Anglią przez jedyne 9 dni, do czasu gdy Maria Tudor pozbawiła ją tronu no i... głowy. Taka jej historia wpisała się do oficjalnych książek historycznych. Teraz wyobraźcie sobie, że autorki podkręcają tę historię, wymyślając bieg wydarzeń według swojej wyobraźni. Wychodzi z tego całkiem fajna i zabawna 'bajka' historyczna. Jak się okazuje, historia 9-dniowej królowej może być ciekawym materiałem na książkę, jeśli się ją odpowiednio zinterpretuje.. :) 

Nie chcę zdradzać Wam fabuły, bo popsułabym Wam całą zabawę, ale musicie uwierzyć mi na słowo, że już dawno nie czytałam tak absurdalnej (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) książki. Cytując klasyk "koń by się uśmiał". Fajnie, że autorki pobawiły się w przedstawienie nam alternatywnego zakończenia żywotu Jane Grey. Oczywiście cały czas podstawą w tej pozycji jest prawdziwa historia Lady Jane, a prawda przeplata się tutaj z fikcją, która zdecydowanie dominuje, a wyobraźnia autorek powala na kolana. Jest zabawnie, ale momentami także romantycznie. Dodam, że Jane uwielbia książki, więc jest to postać idealna dla nas - książkoholików i na pewno pokochacie tę bohaterkę. Jane ma wręcz na ich punkcie obsesję, no bo kto inny zabrałby stos książek w podróż poślubną?! :D Wyobraźcie sobie górę książek i dołóżcie do tego jeszcze trzy takie góry - wtedy ujrzycie prawdziwą miłość Lady Jane do literatury. :)


Podsumowując, jeśli chcecie się nieźle uśmiać, to z całego serca polecam tę książkę każdemu. Nie jest to kiczowaty humor, o nie! Wszystko jest napisane ze smakiem, a przez książkę dosłownie się płynie. Podejrzewam, że przeczytanie jej nie powinno zająć Wam dłużej niż 2-3h. I nie przesadzam. Nie ma czasu na nudę, jest tylko śmiech i łzy szczęścia.. :) Książka idealna na zły dzień czy humor. Serdecznie polecam! <3 Warto mieć takiego pocieszyciela na swojej półce. 

Macie zamiar przeczytać? A może już czytaliście? Dajcie znać w komentarzu :* 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:



Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram