23 maja 2017

#114. WŚRÓD REKINÓW - Joris Luyendijk

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Wśród rekinów
Tytuł oryginalny: Swimming with Sharks
Autor: Joris Luyendijk
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liczba stron: 280
Data wydania: 11.04.2017
Cena katalogowa: 34,99 zł

Władza, pieniądze i polityka. Brzmi znajomo? :)

Londyńskie City to finansowy pępek świata, a ci, którzy tam pracują i chcą się utrzymać na szczycie, nie mogą pozwolić sobie na stres lub zmęczenie.. Bankowcy, menadżerowie i wielcy przedsiębiorcy - to tylko część góry lodowej, którą tworzy znacznie więcej osób. 

Joris Luyendijk jest holenderskim dziennikarzem i zainteresował się tematem finansów. Na początku kompletny żółtodziób, wiedział o nich tyle co przeciętny człowiek. Postanowił więc zanurzyć się na dwa lata w krainie finansów i zbierał wypowiedzi ludzi, którzy nie ujawniali swoich nazwisk, ani nie pokazywali twarzy w obawie przed utartą pracy. Świat finansów rządzi się swoimi prawami, a ludzie, którzy rozmawiali z Joris'em ujawniają rządzące w nim mechanizmy.

Wszystkie przedstawione w książce historie wydarzyły się naprawdę i to jest chyba najbardziej przerażające. Zwykły czytelnik uzna je za dość nieprawdopodobne, jednak ludzie z londyńskiego City są wyjątkowo pazerni. Bankowcy, giełdowcy i inni przedsiębiorcy kierują się w swoim życiu TYLKO chęcią zysku, która jest naprawdę ogromnych rozmiarów. Ich pycha nie zna granic i gotowi są posunąć się do bardzo wielu rzeczy, aby sięgnąć po swoje. A najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że nikt nie ma nad tym światem finansów żadnej kontroli.


Dzięki działaniom i wywiadom przeprowadzonym prze Joris'a mamy możliwość wniknięcia do systemu bankowego i zobaczenia jakie są struktury i jak działa londyńskie City. Jakie są tam priorytety, kto rządzi, a kto musi obejść się smakiem wielkich pieniędzy.

Autor początkowo pisał bloga. Jego wiedza była przeciętna, taka jak zwykłego obywatela. Postawił sobie za cel, że dowie się znacznie więcej o całym tym światku. Obmyślił więc plan i zaczął powoli i cierpliwie wcielać go w życie.Czytając jego opowieści można poczuć się jak przy oglądaniu dobrego thrillera i dramatu w jednym. Wiele pytań, wiele niewiadomych, tajemnicze osoby i anonimowość. Styl autora jest bardzo lekki, nie wymuszony, widać, że wie co pisze i wie co chce nam przekazać. Do tego jest w tym wszystkim bardzo wiarygodny. Działa sam, nie jest przez nikogo skorumpowany i opowiada rzeczy, które warto sobie poczytać. Tak o, po prostu, dla wiedzy ogólnej.

Podsumowując, jeśli szukacie pozycji, która opowiada o tej 'złej' stronie świata, to polecam. Polityka, media, władza i pieniądze - to wszystko tutaj znajdziecie. Dobra książka przedstawiająca przykry, ale niestety prawdziwy obraz współczesnej ludzkości.

Czytaliście?

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram