27 listopada 2023

#190. CUNK O WSZYSTKIM. ENCYKLOPEDIA PHILOMENNICA - PHILOMENA CUNKPamiętacie czasy, kiedy trzeba było skorzystać z encyklopedii by odrobić zadanie domowe z historii czy geografii? Czasy, w których książka była jedynym wartościowym źródłem informacji? W dobie internetu, przy natłoku tak ogromnej ilości informacji czasem można się nieźle pogubić. I tutaj wchodzi ze swoimi wyjaśnieniami Philomena Cunk, czyli fikcyjna postać, w którą wciela się Diane Morgan - brytyjska aktorka komediowa, prezenterka telewizyjna i pisarka.

Kiedy obejrzałam serial “Świat oczami Cunk” na Netflix, miałam co do niego mieszane uczucia. Z jednej strony mamy błyskotliwą prowadzącą, która stara się w sposób humorystyczny przestawiać różne osiągnięcia świata takie jak wynalezienie matematyki, koła czy pismo. Z drugiej strony brytyjski humor, który jest bardzo specyficzny i niekoniecznie nam Polakom musi się podobać. Humor, który momentami balansuje na granicy dobrego smaku, ale całość jest odważna i pomysłowa, choć także absurdalna. Szczerze podziwiam aktorów za wypowiadanie infantylnych kwestii  z kamienna twarzą.


Philomena Cunk podejmuje się wyzwania stworzenia “encyklopedii z jajem”. W książce “Cunk o wszystkim. Encyklopedia Philomennica”, dokładnie jak w serialu, opisuje wybrane hasła o świecie w krótki i humorystyczny sposób. W sumie jest to zbiór definicji i przemyśleń autorki, które mają bardzo mało wspólnego z poważną nauką. Za to brytyjski humor jest wszechobecny. Każde przeczytane tutaj zdanie budzi szereg emocji. Raz się śmiejecie, raz myślicie o granicy dobrego smaku, a raz o absurdzie tutaj zawartym. Książki, które wywołują lawinę emocji są dobre. Gra słów i nawiązania do brytyjskiej kultury sprawiają, że czasem myśli autorki są niezrozumiałe, jednak jedno jest pewne - jest śmiesznie. 


Publikacja jest świetnym sposobem na urozmaicenie zimowych wieczorów. Poważne sprawy opisane w komiczny sposób sprawiają, że książka jest jedyna w swoim rodzaju. Nigdy wcześniej nie czytałam tego typu tekstów. Cunk jest inteligenta i odnajduje absurdy tam, gdzie na pozór ich nie widać.
Podsumowując, nie jest to książka dla wszystkich. Balansowanie na granicy humoru i dobrego smaku jest zawsze niebezpieczne. Mi książka jak i serial się podobały, sprawiły, że uśmiechnęłam się do siebie nie jeden raz. Swego czasu uwielbiałam seriale “Co ludzie powiedzą?” oraz “Benny Hill”, dlatego do brytyjskiego poczucia humoru jestem przyzwyczajona. Jeśli Wy też lubicie ten rodzaj humoru to książka też Wam się spodoba! No bo kto inny powie Wam, że emotikony zostały wynalezione przez starożytnych Egipcjan, i pierwotnie nazywano je hieroglifami? - tylko Cunk. :)


Moja ocena: 4/5

Tytuł: Cunk o wszystkim. Encyklopedia Philomennica

Tytuł oryginalny: Cunk on Everything: The Encyclopedia Philomena

Autor: dr Richard Shepherd

Wydawnictwo: Insignis

Liczba stron: 320

Data wydania: 22.11.2023

Cena katalogowa: 44,99 zł


Książkę możecie kupić TUTAJ


{Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem INSIGNIS}więcej o mnie

2 komentarze

  1. Lubię angielski humor, więc na pewno spróbuję. Myślę, że zacznę od serialu, żeby sprawdzić, czy to coś dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Instagram