21 czerwca 2019

#180. W POGONI ZA SŁOŃCEM - LINDA GEDDES


Książki popularnonaukowe są jednymi z moich ulubionych. Uwielbiam czytać na temat naszej planety. O jej przeszłości, teraźniejszości jak i przyszłości. Ciekawi mnie jej funkcjonowanie i wiele innych aspektów, na które poszukuję odpowiedzi np. w książkach o funkcjonowaniu układu słonecznego czy nawet tych, związanych z zagadnieniami matematycznymi. Kilka lat temu wciągnęłam się także w pozycje związane ze zdrowiem i ogólnie funkcjonowaniem organizmu. Zdałam sobie wtedy sprawę z tego, że wszystko co nas otacza, ale przede wszystkim to co jemy, ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

"W pogoni za słońcem" to pozycja, która ostatnio wpadła w moje ręce. Postanowiłam się z nią zapoznać, ponieważ już sam tytuł wpisuje się mocno w moje zainteresowania. Uwielbiam stale poszerzać swoją wiedzę, a dzięki takim osobom jak Linda Geddes, moje potrzeby chłonięcia wiedzy na jakiś czas zostają zaspokojone.


Czy wiecie jak ważne jest naturalne światło dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu? Łatwo przecież zauważyć, że wiosną i latem mamy więcej energii, częściej się uśmiechamy, mniej czasu spędzamy w budynkach.. a zimą najlepiej schowalibyśmy się pod kołdrę i spod niej nie wychodzili. Tak, tak, każdy z nas przeżywa kolejne pory roku podobnie. Zimą zwykle mamy ochotę na wyjazd do ciepłych krajów, ponieważ tęsknimy za słońcem. Naukowo udowodnione jest, że ludzie, którzy żyją w ciepłych krajach, gdzie tego słońca w skali roku jest o wiele więcej niż w Polsce, są szczęśliwsi i mniej zestresowani. Dlatego m.in. tak ważna jest suplementacja witaminą D w okresie jesienno - zimowym.


W książce Lindy Geddes znajdziecie dziesięć rozdziałów, w których autorka porusza przeróżne zagadnienia związane z wpływem światła na nasz organizm. To ponad 300 stron praktycznej wiedzy. Czy wiecie, że to właśnie światło wpływa na cykle naszego snu i czuwania, układ odpornościowy, a także zdrowie psychiczne? Dlatego dostęp do światła dziennego jest tak ważny, ponieważ ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Istnieją nawet metody leczenia światłem, które Lindy opisuje, a także porusza tematy związane z zegarem biologicznym czy tzw. "jet lagiem". 

Mimo banalnego tematu (nie oszukujmy się, każdy z nas mniej czy więcej zdaje sobie sprawę ze zbawiennego wpływu światła słonecznego na organizm), autorce udało się zawrzeć naprawdę sporo ciekawych informacji, dzięki którym dowiedziałam się rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia, jak np. wpływ światła na wzrok, jakość snu czy nawet pacjentów przebywających w szpitalach. Lindy zamieściła też wskazówki, podpowiadając jak możemy zmienić jakość życia poprzez światło właśnie.


W swojej opowieści Linda jest bardzo "ludzka". Nie pisze czysto naukowo, lecz daje się poznać, poprzez liczne historie z własnego życia. Pisze o tym gdzie pojechała, z kim rozmawiała, czego się dowiedziała, nadając książce osobisty charakter, oraz pokazując ile pracy i wiedzy włożyła w powstanie tej publikacji. 

"Coraz więcej czasu spędzamy w półmroku biur, a wieczorami wpatrujemy się w jasno świecące ekrany. Grozi nam utrata czegoś niezwykle cennego - związku z naszą życiodajną gwiazdą. Pogłębiający się deficyt światła słonecznego może mieć poważne konsekwencje, które dopiero teraz zaczynamy pojmować."

Podsumowując, książka "W pogoni za słońcem" to jedna z tych pozycji, która na pewno zmieni Wasze postrzeganie niektórych spraw. Myślę, że tak jak ja, dowiecie się z niej wielu ciekawych rzeczy i spróbujecie wprowadzić niektóre nawyki do własnego życia. Lektura na pewno poszerza horyzonty, a nawet może faktycznie poprawić jakość życia. Jestem nią oczarowana i już dawno nie czytałam tak dobrej, popularno - naukowej książki.


Moja ocena: 4,5/5
Tytuł: W pogoni za słońcem
Tytuł oryginalny: Chasing the Sun
Autor: Linda Geddes
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 320
Data wydania: 07.06.2019
Cena katalogowa: 39,99 zł

A czy Wy, zwracacie uwagę na to, ile czasu spędzacie w świetle dziennym, a ile w sztucznym? 
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram