18 maja 2019

DODATKI Z HISTORIĄ: #2. MOKASYNY GUCCI


Mokasyny Gucci to jeden z najbardziej charakterystycznych, pożądanych i najczęściej podrabianych modeli butów na świecie. Ich historia sięga blisko ponad 65 lat. Początkowo zaprojektowane z myślą o mężczyznach, dziś są modelem unisex. Wszyscy wyglądają w nich dobrze, bez względu na płeć. Ich design praktycznie w ogóle się nie zmienił na przestrzeni lat, co świadczy o tym, że inwestycja w nie, jest na pewno ponadczasowa. Buty doczekały się swojego miejsca w stałej wystawie prezentowanej w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, której są częścią od 1985 roku.

Czarne, skórzane mokasyny od Gucciego, z charakterystyczną klamrą to praktycznie but idealny. Ich historia zaczyna się od romansu Gatsby'ego z młodym Guccio Guccim pracującym wówczas w hotelu The Savoy w Londynie, tuż po pierwszej wojnie światowej. Obserwując rozwijające się angielskie arystokracje, Guccio zauważył jak ważne są dla nich konie, wyścigi konne i polo. Powróciwszy do Florencji w 1921 roku, Guccio założył mały warsztat, specjalizujący się w ręcznej produkcji skórzanych siodeł. Wraz z synami rozwinął firmę i otworzył sklepy w Rzymie i Mediolanie, sprzedając luksusowe towary skórzane, jedwabne i dzianinowe. Kiedy Guccio zmarł w 1953 roku, prowadzeniem odnoszącej coraz większe sukcesy firmy, zajęli się jego synowie - Aldo, Vasco, Ugo i Rodolfo. Szczególnie w latach 60-tych XX w. marka była kojarzona z elegancją dla celebrytów.

W 1953 roku, syn Guccio, Aldo, projektuje słynne buty z motywem wędzidła, które bardzo szybko stają się synonimem Jet Set, czyli grupy uprzywilejowanych i bogatych Europejczyków, a także hollywoodzkiej rodziny królewskiej. Aldo zaprojektował buty oparte na stylu mokasynów z Ameryki Północnej tzw. "Weejuns". Zostały wykonane ręcznie, tak, by były możliwie jak najbardziej miękkie, lekkie i giętkie. Mimo to były zaskakująco wytrzymałe. Ich wygoda i praktyczność pojawiły się w czasach, gdy włoski oraz amerykański styl był bardzo tradycyjny i formalny. Mokasyny Gucci'ego były wyrazem luźnego, spokojnego i sportowego podejścia do życia. Niezwykle lekkie, wykonywane ręcznie z najwyższej jakości miękkiej skóry.

Zdjęcie: Pinterest
Z biegiem lat projekt butów przeszedł kilka zmian. Od kształtu po wysokość obcasów. W latach 70-tych wysokość obcasów była prawie taka sama jak damskich szpilek. Mokasyny przeszły na przestrzeni lat przez wiele metamorfoz, jednak zawsze w sprzedaży dostępna była ich klasyczna i ponadczasowa wersja. Pierwotny migdałowy kształt w palcach przyjął bardziej kanciastą formę. Podczas logomanii w latach 80-tych XX wieku, mokasyny Gucci stały się stałą częścią uniformu Wall Street, kiedy ten elegancki, wyraźnie drogi fason uznano za uzupełnienie garnitury wizytowego lub do pracy. W latach 90-tych hitem stały się mokasyny z grubą, gumową podeszwą.

Z okazji 60-tej rocznicy powstania słynnych mokasynów, ówczesna dyrektor kreatywna marki, Frida Giannini wprowadziła na rynek kolekcję butów z 1953 roku w gamie egzotycznych skór i jasnych kolorów, zachowując ich oryginalny, migdałowy kształt. Dziś, również w dużej mierze mokasyny wykonywane są ręcznie, we włoskiej fabryce, na obrzeżach Florencji.

Jak zauważa Stephen Bayley, brytyjski krytyk mody: "mokasyny od Gucciego są pięknie wykonane, wyjątkowo wygodne i zapewniają tylko odrobinę ironicznego błysku, który uważam za bardzo uspakajający."

Oryginalne mokasyny damskie - znane jako Model 360 - zostały zmodyfikowane, zaopatrzone w obcas z warstw skóry z wpasowanym wąskim, złotym łańcuszkiem i takim samym łańcuszkiem z przodu na przyszfie. Wymodelowane, z wybranych, ręcznie barwionych, luksusowych skór w atelier firmy Gucci niedaleko Florencji, ręcznie szyte mokasyny są indywidualnie wyrabiane przez zespół wykwalifikowanych rzemieślników. Po zszyciu i nałożeniu na kopyto, buty uzupełnia się o sztuper i poddaje obróbce wykańczającej - polerowaniu i suszeniu - oraz dodaje się charakterystyczne wędzidło. TUTAJ można zobaczyć proces powstawania słynnych butów.


Obecnie, buty mają wzmocnioną podeszwę, oraz dostępne są w pełnej gamie kolorystycznej, zarówno w wersji klasycznej jak i z pogrubioną podeszwą. Za czasów Toma Forda nie było to wcale takie oczywiste, ponieważ gdy był za sterami włoskiego domu mody, całkowicie wycofał ze sprzedaży jasne kolory. Natomiast kiedy w 2015 roku rządy objął Alessandro Michele, największą popularnością cieszą się mokasyny z motywem owadów, a także w formie klapek wyłożonych futerkiem.

Na przestrzeni lat, pod rządami różnych osób, mokasyny przechodziły wiele przemian, jednak ich klasyczna, lekko zmodyfikowana wersja w kolorze czarnym, bez zmian pozostaje na liście jako nr 1 najlepiej sprzedającego się modelu butów, jakie ujrzał świat.


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram