4 czerwca 2018

#172. MOJA EUROPEJSKA RODZINA - Karin Bojs

Moja ocena: 4/5
Tytuł: Moja europejska rodzina
Tytuł oryginalny: My European Family
Autor: Karin Bojs
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 448
Data wydania: 23.05.2018
Cena katalogowa: 39,99 zł

Jak zapewne wiecie, uwielbiam książki popularnonaukowe. Gdyby tak wziąć pod lupę moją biblioteczkę, na większości półek stoją książki naukowe i biografie. Dzięki nim czuję, że moja wiedza stale się powiększa. Ostatnio w moje ręce trafiła książka "Moja europejska rodzina" -  historia o gatunku ludzkim. 

W szkole człowiek uczy się wielu rzeczy. Będąc z Wami szczera, muszę przyznać, że do biologii i historii przykładałam się najmniej. Nie jestem z tego powodu dumna, dlatego teraz, gdy jestem już starsza i mądrzejsza nadrabiam braki. Moja wiedza związana z genetyką czy archeologią jest dosłownie znikoma. Dlatego książki takie jak ta, cieszą mnie bardzo mocno. Czas więc przenieść się 54000 lat wstecz! 


Karina Bojs jest szwedzką autorką i dziennikarką specjalizującą się w literaturze naukowej. Dorastała w małej rodzinie, bez ojca. Po śmierci matki postanowiła dowiedzieć się czegoś więcej o sobie i swoich korzeniach. Zaczęła więc zgłębiać tę wiedzę coraz bardziej i bardziej, docierając do kilku pokoleń wstecz, a w efekcie finalnym aż do okresu prehistorycznego. Dzięki dostępowi do archiwów i badań genetycznych bardzo skrupulatnie udało się jej prześledzić dzieje swojej rodziny. Przedstawione w książce wyniki badań DNA pozwalają na jeszcze dokładniejsze poznanie losów gatunku ludzkiego, a Bojs dowiaduje się co nieco więcej o ludziach, dzięki którym stąpa po świecie. Autorce w poszukiwaniach początku homo sapiens pomogli liczni naukowy specjalizujący się w temacie tj. antropolodzy i genetycy.


Karina zaznacza wielokrotnie, że badania DNA odegrały w książce ogromną rolę. To dzięki nim możemy sprawdzić dziś praktycznie wszystko - zweryfikować wiele teorii na temat powstania i ewolucji homo sapiens. W środowisku archeologicznym badania DNA nie są traktowane w stu procentach poważnie. Spogląda się na nie z dystansem, mimo tego iż są dużo mniej intuicyjne niż np. badania ludzkich szczątków. Autorka przedstawia w bardzo przystępny sposób kolejne etapy ewolucji i rozwoju człowieka, próbując przy tym odnaleźć losy swojej własnej rodziny. Pisze szczerze, niczego nie ukrywając. Wspomina nawet o sporej rywalizacji, która występuje wśród naukowców, zwłaszcza genetyków i archeologów. To nadaje książce autentyczności. Czujemy jej naturalność i bardziej się z nią utożsamiamy.


Bojs porusza w książce wiele różnych tematów związanych bezpośrednio z ewolucją. Zwraca uwagę na rozwój języka, narzędzi,  poziom zagęszczenia lasów czy zmiany klimatu. To wszystko ma bezpośredni wpływ na dzieje ludzkości. Odpowiada m.in. na pytania kiedy przeobraziliśmy się z łowców w rolników, jak to się stało, że człowiek zawędrował aż do Europy oraz jakie znaczenie w świecie ludzi odegrały zwierzęta. Z publikacji dowiemy się oczywiście o wiele więcej ciekawostek. Z każdym kolejnym rozdziałem podróż przez historię homo sapiens staje się bardziej fascynująca. 

Podsumowując, jeśli tak jak ja lubicie literaturę naukową, to książka na pewno się Wam spodoba. Jest  to bardzo wnikliwa i fascynująca opowieść o poszukiwaniu genealogicznych korzeni własnej rodziny. Cofnięcie się w czasie aż o 54000 lat ujawnia wiedzę, dzięki której dowiadujemy się jak powstał współczesny Europejczyk. Książka bardzo autentyczna, w której wysnute teorie mają podparcie w setkach badań naukowych. Serdecznie polecam! 

Lubicie książki popularnonaukowe? :>


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

* Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa INSIGNIS 
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram