6 marca 2018

#164. MODA. WIELKA KSIĘGA UBIORÓW I STYLÓW - opracowanie zbiorowe


Moja ocena: 4/5
Tytuł: Moda.Wielka księga ubiorów i stylów
Tytuł oryginalny: Fashion. The ultimate book of costume and style
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: ARKADY
Liczba stron: 480
Data wydania: 15.10.2014
Cena katalogowa: 159,00 zł

Moda towarzyszy nam od zawsze i możemy ją spotkać dosłownie wszędzie. Zawsze zachwycam się książkami, które porządnie podchodzą do tematu przedstawienia historii mody. Ale ta pozycja jest wyjątkowa. Dlaczego? Otóż nie dość, że jest bogato i pięknie ilustrowana to jeszcze zahacza o 3000 lat (!) historii. Dotyczy wszystkiego co, jak i kiedykolwiek noszono. Naturalną rzeczą jest fakt, że większość punktów tutaj przedstawionych nie jest szczegółowo opisana, ponieważ książka musiałaby mieć chyba ze dwa tysiące stron, jednak podoba mi się sama idea przedstawienia choćby pobieżnie prawie całej historii mody w jednym miejscu.

Nie ukrywam, że pomimo dużej ilości obrazów przeczytanie książki zajęło mi trochę czasu. Masa informacji, która jest tutaj uwzględniona bez wątpienia może przerazić. Jednak wiedziałam na co się piszę, więc czytałam tę książkę partiami, powoli, tak by zapamiętać jak najwięcej. Jeśli jakieś zagadnienie zainteresowało mnie bardziej, a nie było szczegółowo opisane, to szukałam więcej informacji na jego temat w internecie. Przepadłam z tą książką na kilka dobrych dni. Oglądałam, czytałam i nie mogłam się oderwać od jej piękna. Cieszę się, że w końcu trafiłam na tę pozycję, ponieważ jest to dla mnie wielka inspiracja do tworzenia nowych artykułów dla Was, tak by i Wam jeszcze bardziej przytoczyć historię mody, począwszy od czasów starożytnych.


Rzadko kupuję książki po okładce. Nie wypieram się jednak, że w ogóle tego nie robię. Czasami się zdarza i tak było także z tą pozycją. Oczywiście fakt, że interesuję się modą też zadziałał, jednak ta przepiękna, niemalże barokowa i elegancka okładka od razu przykuła moją uwagę. Można powiedzieć, że książka jest dość wiekowa, ponieważ została wydana ponad 3 lata temu, więc pewne informacje w niej zawarte z czasów XXI wieku będą poniekąd już nieaktualne, jednak kto za modą nadąży? 

Publikacja została podzielona na 10 części:
- świat starożytny
- średniowiecze
- renesansowy splendor
- barok i rokoko
- od rewolucji do frywolności
- la belle epoque i złote lata jazzu
- od przepychu glamour do funkcjonalności
- optymizm i młodość
- od swingujących lat 60-tych do glam rocka
- dekady wielkich projektantów.

Każda z tych części zawiera tabele z chronologicznie poukładanymi datami, które dotyczą najważniejszych informacji. To bardzo ułatwia odnajdywanie się pośród tej dużej ilości danych. Autorzy zwrócili uwagę głownie na momenty wyjątkowe i przełomowe dla mody, oraz opisali pokrótce osoby, które w danym czasie miały na nią największy wpływ. Na jej rozwój, estetykę i smak. Znajdziemy tutaj także odniesienie do mody w kontekście społecznym. O tym jak nosiły się osoby ważne w społeczeństwie jak np. lekarze, księża itp. Mnóstwo tu informacji na temat samego stroju jak i jego równie ważnych składowych np. dodatków, symboli, tkanin, technik szycia, haftów itp. Nie zapomniano wspomnieć także o fryzurach czy męskim zaroście charakterystycznych dla danej epoki.


Fajnym dopełnieniem lektury jest dodatek zamieszony na jej końcu. Znajdziemy tam opis 300 lat ściskania ciała gorsetem, 200 lat damskich kapeluszy, ilustrowany słowniczek terminów czy indeks, który bardzo się przydaje. Chcę zwrócić także Waszą uwagę na ilustracje, które są przepięknie wykonane. Zdjęcia również. Pod każdym obrazkiem znajdziemy wyczerpujący opis na jego temat. Autorzy zaprezentowali czytelnikowi łącznie ponad 1500 strojów, za co chylę czoła. 

Podsumowując, książka mi się podobała. Jest na pewno bardzo inspirująca i ogląda się ją z wielką przyjemnością. Nie jest to z pewnością lektura na jeden wieczór jednak mimo natłoku informacji, gwarantuję, że będziecie usatysfakcjonowani. Polecam wszystkim. Nie tylko pasjonatom mody, bo fajnie jest wiedzieć więcej.  

Książkę możecie kupić np. TUTAJ  (oczywiście zawsze najtaniej)

*Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram