23 października 2017

#144. NIE MAMY POJĘCIA - Jorge Cham, Daniel Whiteson

Moja ocena: 4,5/5
Tytuł: Nie mamy pojęcia
Tytuł oryginalny: We have no idea
Autor: Jorge Cham, Daniel Whiteson
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 384
Data wydania: 25.10.2017
Cena katalogowa: 39,99 zł

"Już za chwilę dowiecie się o wszystkim, czego nie wiemy o naszym dziwnym i tajemniczym wszechświecie"

Jedno można w tym roku już powiedzieć. Obecnie, na rynku wydawniczym mamy zdecydowanie najwięcej książek związanych z tematyką kosmosu, przyrody, kuchni wegańskiej i wszelkiego rodzaju hygge. Powiem Wam, że bardzo mnie to cieszy, ponieważ uwielbiam czytać o naukach ścisłych, a co za tym idzie o astronomii także. To zdecydowanie mój ulubiony rok, mam nadzieję, że jeszcze kilka fajnych pozycji do końca roku się pojawi.


Chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć troszkę o książce "Nie mamy pojęcia", której premiera już 25.10.2017 r. I powiem Wam jedno - jest to jedna z najlepszych książek w tej tematyce. Naprawdę. Już dawno jednocześnie się tak wiele nie nauczyłam i nie uśmiałam. Jorge Cham jest rysownikiem i zadbał o oprawę graficzną. Jego rysunki są idealnym uzupełnieniem tekstu, który z kolei stworzył profesor fizyki - Daniel Whiteson. Jest to niezwykły naukowiec. Dlaczego? Chociażby dlatego, że tylko nieliczni naukowcy umieją otwarcie powiedzieć, że czegoś nie wiedzą. Daniel zdecydowanie należy do mniejszości i absolutnie nie wstydzi się mówić o nieznanych dla niego rzeczach. I nie tylko dla niego. Przedstawia nam także założenie, że nawet jego koledzy po fachu, myślą, że wiedzą dużo na temat kosmosu, ale tak naprawdę jest to kropla w oceanie wiadomości. 

Bardzo cenię sobie tę pozycję przede wszystkim za bardzo, ale to bardzo prosty język. Czasami wręcz infantylny, lecz w dobrym znaczeniu tego słowa (o ile takie jest :P). Wiele rzeczy stało się dla mnie jasne, dzięki właśnie prostym wytłumaczeniom i zwięzłym definicjom rzeczy, które ciągle słyszymy, ale nie do końca umiemy opisać je własnymi słowami jak np. kwarki, atomy czy cząstki. Jeśli miałabym do czegoś porównać styl, który tutaj panuje byłby to zdecydowanie serial "The Big Bang Theory". Fani serialu będą tą książką zachwyceni. Tak jak ja.


Nie dowiecie się z tej książki niczego, co nie zostało jeszcze odkryte i powiedziane, bo jak sam tytuł wskazuje jest to pozycja o tym czego nie wiemy, a tego jest zdecydowanie więcej. Jednak pozwoli Wam ona w jakiś sposób usystematyzować swoją dotychczasową wiedzę, warto zaznaczyć - podstawową wiedzę. Ja już bardzo dokładnie wiem na czym polega zjawisko czarnej dziury, ciemnej materii, umiem z humorem opowiedzieć co to jest przestrzeń czy czym charakteryzują się zagadki kwantowe. 

Wspomniałam już wcześniej, że w książce humor odgrywa bardzo dużą rolę. Już od samego początku jesteśmy wręcz zalewani masą żartów! Wiadomo, jedne są lepsze, drugie gorsze, ale każdy z nich czegoś uczy. Moim zdaniem, książka ta powinna być obowiązkową pozycją w szkole. Fizyka stałaby się dużo przyjemniejsza, a dzieci mogłyby dużo z niej zapamiętać.


Autorzy sami przyznają, że to co faktycznie wiemy o Wszechświecie to zaledwie 5% informacji, a wydaje nam się, że nasza wiedza jest na poziomie 27%. Pisząc 'my' mam na myśli gatunek ludzki. Wiele rzeczy jest jeszcze do odkrycia, dlatego o samych rzeczach, których nie wiemy, powstała osobna książka, w której prócz podstawowej wiedzy, znajdziemy masę pytań bez odpowiedzi. Książka zdecydowanie zachęca do zostania odkrywcą, ponieważ aż nie chce się wierzyć, że jest jeszcze tyle do zrobienia.. :) A przecież wydaje nam się, że już wszystko zostało wymyślone..


Podsumowując, Jorge Cham i Daniel Whiteson stworzyli genialną książkę, która bawi i uczy. To ciężkie połączenie do zrealizowania, zwłaszcza w dziedzinie fizyki. Z humorem opisują stan wiedzy naukowców w temacie Wszechświata i zachęcają nas jednocześnie do jego odkrywania. Serdecznie i z czystym sumieniem polecam książkę każdemu! Jest na co czekać. 
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram