11 lipca 2017

#133. WANDA. OPOWIEŚĆ O SILE ŻYCIA I ŚMIERCI - Anna Kamińska

Moja ocena: 4/5
Tytuł: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci
Tytuł oryginalny: Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci
Autor: Anna Kamińska
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 480
Data wydania: 14.06.2017
Cena katalogowa: 44,90 zł

Chyba każdy spotkał się z nazwiskiem pani Wandy Rutkiewicz. Nawet jeśli nie umiecie wymienić jej wszystkich osiągnięć, to z pewnością wiecie, że była ona wielką polską himalaistką. Ta biografia pokazuje tę wielkość. Jest genialnie napisana i zdecydowanie warto ją przeczytać jeśli pragniecie dowiedzieć się czegoś więcej o naszej fantastycznej rodaczce! :) 

Pani Annie Kamińskiej należą się przeogromne brawa za to, że podeszła do tematu bardzo rzetelnie, obiektywnie i przede wszystkim niesamowicie dokładnie! Śmierć pani Wandy do tej pory jest owiana wielką tajemnicą, a ona sama była silną, niezwykle zdeterminowaną i upartą kobietą, która nigdy, ale to nigdy się nie poddawała. Od najmłodszych lat pałała miłością do sportu i zajmowała się wspinaczką. Kto by pomyślał, że zostanie jedną z najbardziej utytułowanych polskich himalaistek. Zdobyła wiele szczytów, uwielbiała to i zawsze mówiła, że jak zginąć to tylko w górach. I tak też się stało. Zaginęła podczas wyprawy Kanczendzonga, jej ciała nigdy nie odnaleziono, a sąd oficjalnie uznał jej śmierć 13 maja 1992 roku.


Pani Wanda wspinała się w czasach, w których kobietę traktowano jako zbędny balast, a ona nieźle ucierała nosa wszystkim mężczyznom. I to podobało mi się najbardziej! A autorka książki idealnie ten motyw ukazała, dzięki czemu możemy zobaczyć jak odważną kobietą była pani Wanda. Warto zaznaczyć, że jako pierwsza Polka stanęła na szczycie Mount Everest i jako pierwsza kobieta zdobyła najtrudniejszy szczyt świata - K2! Wanda to idealny przykład kobiety, która dokonywała rzeczy niemożliwych i należy jej się podziw. 

Jej życie nie było usłane różami. Miała dość ciężkie dzieciństwo. Jej straszy brat zmarł tragicznie, a po tym zdarzeniu jej rodzice się od siebie oddalili. Nie miała lekko, dwa razy wychodziła za mąż, jednak zawsze na pierwszym miejscu stawiała góry i swoją pasję. 

Ta biografia to nie tylko opowieść o życiu Wandy Rutkiewicz, ale także o kobiecej pasji, determinacji i marzeniach, które nie mają ograniczeń. Wanda inspiruje do działania. Pokazuje, że rzeczy niemożliwe po prostu nie istnieją! Serdecznie zachęcam Was do lektury, nawet jeśli nie jesteście szczególnymi miłośnikami gór. Warto przeczytać dla tej pasji, która daje niezłego kopa do działania. Polecam z całego serca. Jedna z lepszych biografii jakie miałam okazję czytać w swoim życiu. :) 

Czytaliście? :> 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram