6 lipca 2017

#132. KOLEJ PODZIEMNA - Calson Whitehead ​

Moja ocena: 4/5
Tytuł: Kolej podziemna
Tytuł oryginalny: The Underground Railroad
Autor: Calson Whitehead
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384
Data wydania: 14.06.2017
Cena katalogowa: 36,90 zł

"Kolej podziemna" to bardzo dobra lektura, która moim zdaniem w pełni zasłużyła na wszystkie nagrody jakie otrzymała! :) 

Jest to książka na temat niewolnictwa. I o ile temat nie jest za bardzo odkrywczy, (ponieważ napisano w nim już wiele ciekawych i dobrych książek) to sposób w jaki autor go ujął i przedstawił jest po prostu genialny! Główną bohaterką jest Cora, która jest młodziutką niewolnicą na plantacji Randallów. Została na niej sama, ponieważ jej matce udało się uciec, zostawiając jednocześnie ośmioletnią córkę na pastwę losu. Babcia Cory pracowała na plantacji bawełny do ostatnich dni swojego życia. Dziewczynę najbardziej przeraża myśl, że może skończyć tak samo, dlatego postanawia zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Rozpaczliwie pragnie wolności i wspólnie z przyjacielem postanawia uciec.. Jednak ku jej zdziwieniu, problemy nie kończą się z chwilą ucieczki. Dziewczyna nie wiedziała, że w pogoni za uciekinierami został wysłany łowca niewolników, którego zadaniem jest odnajdywanie i zwracanie ich prawowitym właścicielom.. Czy marzenie Cory się spełni? Czy uda jej się żyć wolno? I czy odnajdzie matkę, którą pragnie odnaleźć równie mocno co wolność..

To jedna z tych książek, które zostają z czytelnikiem na dłużej. Autor bardzo dobrze wykreował bohaterów - niewolników, którzy mają jeszcze siłę, nadzieję i odwagę by marzyć, a także łowców niewolników, którzy wbrew pozorom nie są bezdusznymi istotami. Bohaterowie mają wiele cech, które kontrastują ze sobą i to jest bardzo fajne. Akcja w książce rozwija się dość dynamicznie. Mamy marzenie, plan, ucieczkę, pościg, pokonywanie przeszkód, nadzieję i wieczny strach przed jutrem. To wszystko naprawdę wciąga, a człowiek nie ma nawet kiedy zastanowić się jakie będzie zakończenie.


"Kolej podziemna" porusza ciężki temat jakim jest rasizm i niewolnictwo. Pokazuje niesprawiedliwość ówczesnego świata - pełnego cierpienia, żalu i krzywd, gdzie ludzie o czarnym kolorze skóry byli traktowani jak przedmioty. Nie mieli żadnych praw, nikt nie liczył się z ich zdaniem. 

Bez wątpienia nie jest to prosta lektura. Tematyka jest trudna i wymaga większego skupienia. Rozdziały są bardzo trafnie zatytułowane - adekwatnie do tego co się w nich aktualnie dzieje. Styl autora jest przyjemny i lekki, książkę czyta się dość szybko, jednak nie ze względu na nieskomplikowaną treść, a na ciekawe informacje, które nieźle potrafią wywołać przeróżne emocje. 

Podsumowując, jeśli lubicie książki o ciężkiej tematyce to myślę, że ta pozycja Was nie zawiedzie. Oczywiście nie podbiła mojego serca jak "Zabić Drozda", ale niewiele jej brakuje. Bardzo ciekawa i fajna pozycja, która dodatkowo jest przepięknie wydana. Idealnie w moim klimacie. :) 

Czytaliście? Macie zamiar? :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram