26 czerwca 2017

#129. #SŁAWA - Karolina Korwin Piotrowska

Moja ocena: 3,5/5
Tytuł: #Sława
Tytuł oryginalny: #Sława
Autor: Karolina Korwin Piotrowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 560
Data wydania: 23.05.2017
Cena katalogowa: 44,00 zł

Na temat tej książki pojawiło się wiele skrajnych opinii. Była szumnie zapowiadana i na pewno osoby nią zainteresowane miały wobec niej wielkie oczekiwania. Czy im sprostała?

Na początku wyjaśnię jaki jest mój stosunek do pani Karoliny. Otóż, bardzo ją lubię i szanuję jednak wielką fanką nie jestem. Nie oglądałam ani jednego odcinka programu "Magiel towarzyski" i nie czytałam żadnej poprzedniej książki. 

Książka "#Sława" mnie osobiście się podobała. I nie jest to jakieś sztuczne słodzenie. Nikt mi za to nie płaci. Po prostu jak zawsze wyrażam swoją obiektywną opinię. Czy to książka, która zmienia w jakiś sposób nasze życie? Absolutnie nie, jednak myślę, że nie taki był jej cel. Czy jest ona Wam do czegoś potrzeba? Pewnie nie, jednak jeśli w jakiś sposób interesujecie się modą i światem celebrytów to warto po nią sięgnąć. 

Książka, jak sam tytuł wskazuje jest na temat sławy. Rozkłada ją na czynniki pierwsze i wszystko to, co się z nią wiąże. Każdy rozdział opowiada o czymś innym, jednak główny temat pozostaje zachowany. Pierwszy rozdział był dla mnie najbardziej wartościowy, ponieważ Pani Karolina opisała w nim rodziny królewskie, znanych twórców muzycznych i malarzy z XVIII i XIX wieku. Pokazała, że sława i pragnienie bycia znanym towarzyszy ludziom już od dawien dawna. Kiedyś, ta sława była reklamą ustną, czyli najlepszą opcją promocji. Chopin nie musiał się nigdzie reklamować, a mimo to każdy go znał. Dziś sławę widzimy w internecie, kolorowych magazynach czy telewizji. W kolejnych rozdziałach, pani Karolina skupia się głównie na XX wieku i to właśnie na jego podstawie zbudowała całą historię, którą nam przekazała. Jest tutaj wiele nawiązań do 'złotej ery Hollywood', wiecie Marilyn Monroe i inne gwiazdy tamtego okresu. Pokusiłbym się nawet o stwierdzenie, że to swoiste kompendium wiedzy na temat sławy XX wieku. Jest też tutaj wiele informacji na temat polskich gwiazd i tego jak my, Polacy tę sławę odbieramy. Dzieli polskie osobistości na gwiazdy, celebrytów, ikony itp. jednak nie obraża. Jest szczera jak zawsze, ale tym razem ślepo nie obraża, a jej krytyka jest naprawdę konstruktywna. Rozpracowuje jakieś 50 lat polskiego showbiznesu.


Lektura jest próbą zrozumienia sławy i skąd w ogóle się ona wzięła. Pani Karolina uczula także przed pokazywaniem swojego wizerunku w internecie, co jest przecież w dzisiejszych czasach na porządku dziennym. Prócz tematów związanych z showbiznesem znajdziecie również wiele smaczków modowych np. skąd się wzięły kostiumy w filmach, kto je kreował i dlaczego look Audrey Hepburn ze "Śniadania u Tiffaniego" stał się taki popularny. Książka jest spójna, szczera i konsekwentna. Momentami może trochę banalna, ponieważ pani Karolina opisując jakąś słynną osobę z XIX w., pisze 'że gdyby żyła ona w naszych czasach to na pewno miałaby instagram'. Jednak to, aż tak bardzo mi nie przeszkadzało. Traktuję tę pozycję jak świetną inspirację do działania. Wiem już na co powinnam zwracać uwagę, a na co nie. Pani Karolina też świetnie ukazuje prawdę, którą znamy już od lat - świat celebrytów wykreowany przez media jest bardzo daleki od prawdy.. :)

Podsumowując, jeśli interesujecie się showbiznesem, a świat gwiazd i celebrytów nie jest Wam obcy to na pewno książka się Wam spodoba. Ja jeszcze nigdy czegoś podobnego nie miałam okazji przeczytać, więc jak na pierwszy raz jest całkiem dobrze. Lektura może nie jest 'must have' na każdej półce, ale na pewno znajdzie swoje grono odbiorców. Nie żałuję, że ją przeczytałam. 

Czytaliście? Macie zamiar? :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:

Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram