13 czerwca 2017

#125. DO ZOBACZENIA NIGDY - Eric Lindstrom

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Do zobaczenia nigdy
Tytuł oryginalny: Not if I see you first
Autor: Eric Lindstrom
Wydawnictwo: YA!
Liczba stron: 356
Data wydania: 24.05.2017
Cena katalogowa: 36,99 zł

Bardzo często zdarza się tak, że nie doceniamy czegoś, dopóki tego nie stracimy. Największym problemem są dla nas rzeczy codziennego użytku. W ogóle ich nie doceniamy i zamiast cieszyć się, że możemy swobodnie chodzić, patrzeć, podnosić różne rzeczy itp. to narzekamy np., że mamy za mało pieniędzy. W ogóle nie zastanawiamy się nad tym, że nasze życie może z dnia na dzień drastycznie się zmienić. I w tej książce mamy do czynienia właśnie z taką historią. 

Główną bohaterką jest Parker Grant, która kilka lat temu straciła wzrok w wypadku spowodowanym przez pijaną mamę. Dziewczyna nie widzi nic od 9 lat, a twarze znajomych zapamiętała jako 7-letnie dzieci. Książka napisana jest z punktu widzenia Parker. Poprzez pierwszoosobową narrację możemy dokładnie wczuć się w rolę głównej bohaterki. Trzeba powiedzieć, że jak na nastolatkę sporo przeszła już w życiu. Parker musiała dostosować się do nowej sytuacji, co nie było takie proste. Nigdy już nie widziała z kim znajduje się w pomieszczeniu, kogo mija na ulicy, jakie kolory mają kwiaty.. musiała w swoim najbliższym otoczeniu wprowadzić wielkie zmiany, do których musieli dostosować się jej przyjaciele. Ustaliła pewne zasady, których złamanie groziło dożywotnim brakiem zaufania..


Cała historia opowiada o życiu niewidomej dziewczyny. O przystosowywaniu się jej do nowej sytuacji. O dorastaniu i funkcjonowaniu w ciemności. Osobiście trudno jest mi nawet sobie taką sytuację wyobrazić.. Parker przechodzi wewnętrzną przemianę, którą możemy dokładnie obserwować. Jak na ironię zaczyna dostrzegać otaczający ją świat lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Powiedziałabym nawet, że podziwiam główną bohaterkę. Imponuje mi jej chęć do życia mimo tylu przeżyć! Ja chyba nie miałabym w sobie tyle siły.. Parker ma wiele prawdziwych przyjaciół, którzy pomagają jej odnaleźć się w nowej sytuacji. Mam wrażenie, że z biegiem czasu to ona jest dla nich ostoją i bardziej im pomaga. Jest silna, twarda i za wszelką cenę stara się nie poddawać. Nie chce litości ze strony innych. Ma do siebie dystans i nie obraża się za każdym razem gdy ktoś żartuje na jej temat. 

"Do zobaczenia nigdy" to poruszająca opowieść o dziewczynie, która straciła prawie wszystko w swoim życiu. Nie jest to kolejna błaha opowiastka o nastoletniej dziewczynie z problemami. To książka, która skłania do refleksji. My, którzy mamy wszystko, mamy ogromną tendencję do narzekania, a tymczasem są ludzie, którzy są w o wiele gorszej sytuacji i cieszą się każdą chwilą w życiu. Książka też pięknie ukazuje powiedzenie, że "prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie" i tak jest tutaj. Dosłownie. 

Podsumowując, fabuła bardzo mi się podobała. Jest to pierwsza książka tego typu, którą miałam okazję przeczytać. Bardzo przyjemna lektura, która porusza wiele problemów, nie tylko niepełnosprawność, ale także przyjaźń, miłość, zaufanie, tolerancję, bezinteresowną pomoc, ale także i samodzielność nastolatki, która musi uporać się ze swoim nowym życiem. To wszystko wywarło na mnie spore wrażenie. Cieszę się, że miałam okazję przeczytać tę książkę. :) 

Czytaliście? Macie zamiar? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 

Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram