27 maja 2017

#118. CZY WIELKI WYBUCH BYŁ GŁOŚNY? - Jean-Pierre Lasota, Karolina Głowacka

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Czy wielki wybuch był głośny?
Tytuł oryginalny: Czy wielki wybuch był głośny?
Autor: Jean-Pierre Lasota, Karolina Głowacka
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Liczba stron: 488
Data wydania: 06.04.2017
Cena katalogowa: 45,00 zł

Uwielbiam książki matematyczne, fizyczne, astronomiczne, biologiczne.. i w ogóle wszystkie z nauką w tle! Ci, co mnie już trochę znają pewnie o tym wiedzą. Książka "Czy wielki wybuch był głośny?" idealnie wpisuje się w moje upodobania. 

Książka jest opowieścią o Wszechświecie. Znajduje się w niej jedenaście rozmów dziennikarki Karoliny Głowackiej z astrofizykiem, profesorem Jean-Pierre Lasotą. Dla kogo jest ta książka? No nie będę ukrywać, że przede wszystkim dla zainteresowanych pochodzeniem Wszechświata, Ziemi, gwiazdozbiorów. To pozycja dla tych, którzy szukają aktualnych informacji na temat powstania Wszechświata oraz jego przyszłości. Znajduje się tutaj wiele informacji na temat odkryć Alberta Einsteina, dzięki czemu możemy bliżej poznać przyczynę powstania teorii względności.


Treść książki odpowiada na pytania m.in. dlaczego czas płynie różnie? Jak to się dzieje, że gwiazdy świecą? Czy czarna dziura istnieje i czy naprawdę jest czarna? Czy Wielki Wybuch to faktycznie jakiś wybuch, czy w ogóle go nie było? Jak działają zegary atomowe? Dlaczego przedmioty, które się poruszają są krótsze? - na te i wiele, wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w tych bardzo umiejętnie prowadzonych rozmowach. Pani Karolina zadaje banalne pytania, jednak są formułowane tak, że wymagają dość precyzyjnej odpowiedzi. Oczywiście Pan profesor poradził sobie z odpowiedziami bardzo dobrze. Tematy nie są łatwe, ale dzięki powracającym pytaniom wiele rzeczy da się zrozumieć. Laicy będą zachwyceni, a Ci co o Wszechświecie trochę już wiedzą, mogą potraktować książkę jako lekturę wspomagającą usystematyzowanie wiedzy. Lub jako lekturę, która jest napisana dość luźnym, lecz popularnonaukowym językiem. Zawsze to coś innego aniżeli definicje z encyklopedii.

Ważna uwaga - jeśli chcecie zrozumieć książkę, oczywiście nie musicie posiadać wielkiej wiedzy z dziedziny fizyki czy matematyki. Szkolna wiedza w zupełności wystarczy. Profesor odpowiada na pytania w luźnym stylu, dokładnie, lecz bez zbędnego przynudzania.

Podsumowując, jeśli chcecie dowiedzieć się jak funkcjonuje Wszechświat, skąd się wzięły jego różne składniki oraz skąd my się w nim wzięliśmy to serdecznie polecam Wam tę książkę. Jedenaście rozmów o historii i życiu codziennym Wszechświata. Książka idealna dla odkrywców i miłośników nauki. :)

Czytaliście? :>

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

1 komentarz

Instagram