8 maja 2017

#97. DOM HITLERA - Despina Stratigakos

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Dom Hitlera
Tytuł oryginalny: Hiter at Home
Autor: Despina Stratigakos
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 432
Data wydania: 15.03.2017
Cena katalogowa: 54,90 zł

Dom to miejsce bardzo osobiste. To miejsce, po którym można poznać drugiego człowieka, ponieważ odzwierciedla on nasz charakter, styl i upodobania. Czym był dom dla Hitlera? Jak wyglądał? Ale przede wszystkim gdzie mieszkał człowiek, który siał strach na całym świecie, a jego nazwisko nie przechodziło przez gardło?

Autorka, Despina Stratigakos z wykształcenia jest historyczką architektury i jako pierwsza opisała wszystkie domy i siedziby Adolfa Hitlera. To bardzo dobrze napisana biografia przywódcy z perspektywy, którą nikt się nigdy nie interesował. Widać wielkie zaangażowanie autorki, ponieważ sama bibliografia liczy blisko 100 stron. Autorka dociera do mebli i ukazuje, że Hitler świadomie nawet architekturę wykorzystywał do kreowania swojego wizerunku i propagandy. Despina obrała inną drogę ukazania nam życia wielkiego wodza. I to się jej opłaciło, ponieważ stworzyła taką książkę jako pierwsza, zamiast powielać już to, co zostało napisane. Za to wielki plus.

Wydawać by się mogło, że Adolf w domu chce spokoju i odpoczynku o światła jupiterów. Był osobą, której kroki śledził cały świat. Jednak wszystko co robił i miał, było z góry zaplanowane. Jego posiadłości były urządzone tak, aby Führer uznawany był za osobę elokwentną, oczytaną, wykształconą i kulturalną. Wszystko robił pod publikę. Uwielbiał dzieła sztuki, otaczał się nimi, a jednocześnie chciał aby postrzegano go za osobę skromną. Autorka przypomina nam także postać Gerdy Troots - wpływowej przyjaciółki Hitlera, która była odpowiedzialna za wystrój wnętrz w jego posiadłościach. Przeogromne ilości książek (ok. 6tys.!), dzieł sztuki, surowe i zimne wnętrza, gobeliny i przeróżne mozaiki, które układały się w sfastyki - to wszystko mieściło się we wnętrzu domów Führera. Były to bardzo charakterystyczne wnętrza, a super oddają to zdjęcia zamieszczone na łamach pozycji. Autorka omawia budowę trzech rezydencji Hitlera: górskiego domu w Obersalzbergu, który w tamtych czasach był najsłynniejszym domem na świecie, Starej Kancelarii Rzeszy w Berlinie oraz monachijskiego mieszkania przy Prinzregentenplatz 16. Do dziś jego rezydencje są oblegane przez turystów z całego świata. Książka ta to nie tylko dogłębna analiza domów i posiadłości Hitlera, ale także opowieść o człowieku, który był na tyle zdeterminowany, że poświęcił całe swoje życie na realizację chorych wizji. Hitler był jaki był, każdy wie, jednak książka uświadomiła mi fakt, jak inteligentną osobą był. Sztuką jest tak zaaranżować wnętrze, żeby przedstawiało Cię w zupełnie innym świetle lub jako kogoś kompletnie innego. Miał też świetny gust, wszystko praktycznie wybierał sam. Jako, że aspirował do austriackiej ASP miał niesamowite poczucie estetyki.

Podsumowując, fajnie, że powstała taka książka. Każdy wie, że mamy do czynienia z jednym największych zbrodniarzy, jednak książka pokazuje go od strony, której zupełnie go nie znamy. Nadal jest osobą jaką jest, ale nie powiedziałabym nigdy, że miał tak dobry gust czy wyczucie do sztuki. Dzięki tej pozycji już wiem. Dziękuję za to autorce i polecam książkę wszystkim zainteresowanym tematem! :) 


Przepiękne zdjęcia zadowolą Wasze oczy, a treść ukaże Führera w dość innym, trochę nieoczekiwanym świetle! :)


Czytaliście?

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram