8 maja 2017

#96. ZAPACH DOMÓW INNYCH LUDZI - Bonnie-Sue Hitchcock

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Zapach domów innych ludzi
Tytuł oryginalny: The Smell of Other People's Houses
Autor: Bonnie-Sue Hitchcock
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 320
Data wydania: 29.03.2017
Cena katalogowa: 37,90 zł

Chyba nie napiszę nic nowego na temat okładki, ale całkowicie mnie zachwyciła. Podobna trochę do "Dzień dobry, północy". Chodzi mi o te piękne brokatowe przejścia itp. No, coraz ładniejsze te okładki robią i jak tu nie oceniać książki po okładce? :) 

Czworo nastoletnich bohaterów, którzy mieszkają na bardzo dalekiej Alasce. Ruth, Dora, Alyce i Hank. Książka podzielona jest na cztery części, a każda z nich odpowiada kolejno porom roku. Dwie pierwsze części są dłuższe, jednak każda część składa się z rozdziałów, które opowiadają naprzemiennie losy naszych nastoletnich bohaterów. Każdy z bohaterów ma jakąś swoją historię. Ruth opiekuje się bezuczuciowa babcia, ponieważ jej rodzice umarli gdy była mała. Jednak ma wspomnienia związane z rodzicami i bardzo za nimi tęskni. Alyce po rozwodzie rodziców nie bardzo się odnajduje w nowej sytuacji i ponad wszystko chce zadowolić oboje rodziców, działając na dwa domy. Tak bardzo chce, aby rodzice byli zadowoleni, że odkłada swoje marzenia na później, w końcu o nich zapominając. Hank natomiast nie potrafi odnaleźć się w domu, ponieważ jego matka ma nowego partnera, którego on nie akceptuje. Postanawia zabrać dwójkę młodszego rodzeństwa i uciec z domu. Dora z kolei jest zranioną nastolatką, która nie chce pamiętać o ojcu, przez którego wycierpiała już zdecydowanie za dużo. 


Jak widzimy, wszystkie historie zaczynają się od spraw rodzinnych, które nie poukładały się najlepiej naszym bohaterom. Każda historia jest dramatyczna i tragiczna. Wszyscy bohaterowie są wyraziści, a ich losy chwytają nas, czytelników za serce. Kolejny bardzo udany debiut. Hitchcock bardzo fajnie zrysowała historię wszystkich mieszkańców jak i samego miasteczka. 

Książka zdecydowanie nie jest skierowana tylko do młodzieży. Mimo iż wiek głównych bohaterów jest nastoletni, to w książce odnajdzie się także dojrzały czytelnik, ponieważ lektura opowiada o relacjach dzieci z rodzicami lub o ewentualnym ich braku. Wszystkie historie pozornie inne, zupełnie ze sobą nie związane, po głębszej analizie pokazują jak wiele je łączy. Klimat Alaski idealnie wpasował się w opowiadane tu historie, tak samo mroźne i nieprzyjemne co samo miejsce. 

Książkę polecam, ponieważ jest to dobra, dojrzała młodzieżówka. Mnie osobiście zabrakło trochę akcji i opisów bohaterów, dlatego troszkę punktów odjęłam. Niemniej jednak polecam chociażby ze względu na samą tematykę powieści i problemu jaki porusza. 

Czytaliście? :>

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram