7 maja 2017

#94. WIĘŹNIOWIE GEOGRAFII - Tim Marshall

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Więźniowie geografii
Tytuł oryginalny: Prisoners of Geography
Autor: Tim Marshall
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 376
Data wydania: 03.04.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł

Geopolityka znowu wraca na salony. Od bardzo dawna wyznacza to, czy dany kraj będzie bogaty i potężny czy może biedny i nic w świecie nieznaczący. Nie ma wątpliwości, że w dzisiejszych czasach, gdzie Unia Europejska i NATO powoli skłaniają się ku upadkowi, geopolityka przeżywa prawdziwe odrodzenie. Geopolityka kieruje się zasadą, że międzynarodowe stosunki różnych państw, a nawet kontynentów zdeterminowane są poprzez geografię i twarde interesy. Nie ma znaczenia tutaj za bardzo honor, przyjaźń i dane obietnice. Spójrzmy na taką Afrykę, która w dzisiejszych czasach nie odgrywa żadnej istotnej roli w dziejach świata. Albo taka Rosja, która kiedyś była potęgą, później miała czasy niezbyt wielkiej chwały, a obecnie znów jest światową potęgą. 

Tim Marshall przedstawił w swojej książce dziesięć przykładów, w których udowadnia, że geografia to wciąż najważniejszy czynnik decydujący o relacjach między państwami. Przedstawił nam wiedzę w pigułce z zakresu kształtowania się państw. Wiele czynników wpływa na to jakie państwo było, jest lub będzie. Wpływają na to również czynniki o których byśmy normalnie nie pomyśleli np. ukształtowanie terenu, ilość spławnych rzek czy zasoby naturalne, choć w tym ostatnim przypadku to raczej logiczne. Dużą rolę w bezpieczeństwie państwa odgrywa klimat. Niby nic, a jednak. Sam Hitler się na tym złapał kierując swoje wojska do Rosji.


Można by pomyśleć, że w XXI wieku geografia nie ma większego znaczenia. Ludzie na co dzień są w stanie pokonywać odległości, które sto lat temu pokonywało się przez wiele miesięcy statkiem. Nie raz też kupujemy rzeczy przez internet z dalekiego Tajwanu czy USA nie wychodząc z domu. Tak naprawdę każdego z nas obecnie ogranicza tylko czas i zasobność portfela. Mimo to Tim Marshall przekonuje nas, że geografia nadal jest bardzo ważna w świecie, którym żyjemy. 

Książka pozwala zrozumieć pewne działania wielkich graczy politycznych. Oczywiście w małym stopniu, ponieważ o tematach tutaj poruszanych można by napisać osobne książki. Autor jedynie zaznacza nam pewne zachowania i problemy. Zmuszony jest do dużego streszczenia jednak mimo to udaje mu się w sposób bardzo ciekawy przedstawić to, dlaczego obecnie w świecie dzieje się tak jak się dzieje i dziać będzie. (przepraszam za masło maślane :P) 

Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego USA są tak potężne i dlaczego mimo lekkiego osłabienia nadal tą potęgą pozostaną. Dlaczego UE jest tak ważna dla bezpieczeństwa naszego kontynentu oraz dlaczego tak bardzo zawiła jest relacja Indii i Pakistanu. Dlaczego Chiny budują swoją własną flotę 'blue marine' oraz dlaczego Polska zawsze będzie w miejscu, w którym jest teraz. Na te wszystkie pytania dostaniecie odpowiedzi w tej pozycji. 

Dla kogo jest ta książka? Dla osób, które dopiero zaczynają się interesować geopolityką lub dla tych, którzy się nią nie interesują, ale chcą mieć ogólny pogląd na to co się obecnie dzieje na świecie i dlaczego tak się dzieje. Osoby, które w temacie siedzą już długo nic z nowego z tej książki nie wyniosą. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram