5 maja 2017

#92. DUCHOWE ŻYCIE ZWIERZĄT - Peter Wohlleben

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Duchowe życie zwierząt
Tytuł oryginalny: Das Seelenleben der Tiere
Autor: Peter Wohlleben
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 256
Data wydania: 12.04.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł

Kolejna książka leśnika Petera Wohllebena. "Sekretne życie drzew" mnie oczarowało, dlatego gdy tylko dowiedziałam się o kolejnej książce, wiedziałam, że będzie ona równie dobra. Styl Petera bardzo mi odpowiada. Jest luźny, a lektura sama w sobie bardzo interesująca. Człowiek, który własną widzę przełożył na prosty język i podparł ją swoimi obserwacjami i badaniami naukowymi. 

Autor potrafił w fascynujący sposób pokazać życie zwierząt wraz z ich uczuciami i zachowaniami. Udowadnia, że zwierzęta są niezwykle inteligentne i umieją przekazywać sobie nawzajem stany emocjonalne, radość, miłość, żałobę, a nawet strach przed śmiercią. Pewnie myślicie sobie teraz, ale nowość. Przecież każdy wie, że zwierzęta czują. Ale czy zastanawialiście się kiedyś jak mocno? Jak ich hodowla wpływa później na jakość mięsa, które spożywamy? Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego jak 'zestresowane' mięso zjadamy. A czy wiecie, że kury, które hodowane są na wolnym wybiegu znoszą o wiele zdrowsze i bardziej wartościowe jaja? Takich, oraz wiele innych ciekawostek dowiecie się z tej książki. Polecam szczególnie skupić się na części o świniach. Ależ to był mądry rozdział.. Zdecydowanie zmienił moje podejście do tych niezbyt czystych stworzeń.


Ale nie dajcie się zwieść. Książka ta to nie jakiś tam naukowy bełkot, niezrozumiały dla nikogo. Autor pisze swoje spostrzeżenia bardzo prostym, lekkim i przyjemnym językiem. Płynnie porusza się między tematami, jedno wynika z drugiego, a całość czyta się szybko. To bardzo osobista książka na temat zwierząt i osobistych relacji z nimi. Widać, że autor wie o czym pisze, że czuje temat. Stara się przekazać nam pewne informacje tak, abyśmy bez problemu mogli zrozumieć otaczający nas świat. Jedynym minusem tej pozycji jest fakt, że w niektórych przypadkach autor wysuwa zbyt pochopne wnioski, czasem posługując się informacjami zaczerpniętymi z internetu. Może i nie ma w tym nic złego, jednak od autorów tego typu oczekuję czegoś więcej.

Podsumowując, książka nie tak dobra jak poprzednia, ale zdecydowanie warta przeczytania. Autor obala mnóstwo mitów na temat zachowania i życia niektórych gatunków zwierząt. Miłośnicy natury na pewno znajdą tutaj wiele informacji, z których będą zadowoleni. Polecam zaopatrzyć się w wydania ilustrowane. Nie mam ich osobiście, ale oglądając je w księgarni byłam zachwycona. Są przepiękne! :) 

Czytaliście? Lubicie naturę i zwierzęta? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Spodobał Ci się ten post? 
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

1 komentarz

  1. Muszę czym prędzej kupić zarówno „Duchowe życie zwierząt” jak i „Sekretne życie drzew” :) Z początku nie byłam w ogóle przekonana do tego typu książek, mimo że zbierały tak dużo pozytywnych rekomendacji. Jednak gdy sięgnęłam po „Rzecz o ptakach” chcę więcej i więcej :D

    OdpowiedzUsuń

Instagram