21 maja 2017

#112. TAJEMNA HISTORIA - Donna Tartt

Moja ocena: 5/5!
Tytuł: Tajemna historia
Tytuł oryginalny: The Secret History
Autor: Donna Tartt
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 608
Data wydania: 05.10.2015
Cena katalogowa: 54,90 zł

#klasykaliteratury

"Tajemna historia" to książka, którą przeczytałam już jakiś czas temu, jednak do tej pory nie miałam własnego egzemplarza. Gdy już zagościł u mnie w biblioteczce, postanowiłam, że opowiem Wam o tej książce, ponieważ każdy powinien o niej usłyszeć. Właściwie to będzie takie przypomnienie dla Was, że taka książka jest i, że jest świetna! Zresztą jak chyba wszystkie książki Donny Tartt. :) Zaliczam ją do klasyków literatury. 

Nie jest to powieść na jeden wieczór. Potrzeba do niej troszkę cierpliwości, ponieważ tematyka nie jest prosta. Ci z Was, którzy lubią jak w książce mamy do czynienia z wartką akcją, historia może wydać się nudna, jednak dla mnie to powieść, która intryguje i ma w sobie 'to coś'.


Głównym bohaterem i narratorem jest Richard Papen. Mieszka w Kalifornii, gdzie wiedzie nudne, normalne i stereotypowe życie. Jego rodzice nie są bogaci więc Richard nie może korzystać z miejsca, w którym mieszka w sposób jaki by sobie tego życzył. Jest jednak upartym nastolatkiem i dostaje się do ekskluzywnego college'u w Nowej Anglii. Wstydzi się swojego pochodzenia, więc postanawia podkoloryzować swoją historię. Udaje mu się to znakomicie, trafia nawet to elitarnego, tajemnego klubu, w którym uczniowie uczą się nauk starożytnych tylko 'dla wybranych' - tak przynajmniej są postrzegani w swoim środowisku. Wszyscy przyjaciele mają wysokie wyniki w nauce i są niesamowicie inteligentni. Uczniów prowadzi bardzo charakterystyczny nauczyciel. Chłopcy eksperymentują nie tylko z nauką, ale również z alkoholem, seksualnością i narkotykami. Wszystko po to, aby poznać życie i odkrywać nieznane im dotąd emocje i doświadczenia. Kiedy jednak okazuje się, że eksperymenty te nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, piątka studentów postanawia zabić swojego przyjaciela, spychając go w przepaść. I nie jest to żaden spoiler, ponieważ dowiadujemy się o tym już na samym początku powieści. Tutaj pojawiają się pytania. Dlaczego chłopcy to zrobili? Co nimi kierowało? Co sobie myśleli? Czy wrócą do normalnego życia po tak tragicznym czynie? Co musi się wydarzyć, aby przyjaciel zabił przyjaciela bez wyrzutów sumienia? Gdzie moralność? Gdzie właściwy osąd sytuacji? O tym wszystkim dowiecie się sami, czytając powieść. Więcej nie zdradzę, nie chcę Wam psuć zabawy! :)


Donna Tartt dopracowała swoją powieść. To widać, ale nie ma się co dziwić skoro pisała ją 9 (!) lat! Bardzo dokładnie opisała co dzieje się z psychiką naszych zdolnych bohaterów, którzy zdecydowali się na tak odważny i nieodwracalny krok. Książka wzbudza w czytelniku mnóstwo emocji i stawia wiele pytań, na które ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć. Opowiada nie tylko o moralności, kłamstwach i dramatycznych wyborach, ale także o różnych rolach, które jesteśmy zmuszeni odgrywać w życiu oraz o tym jak trudno jest żyć z poczuciem winy, którego chyba nigdy nie da się wymazać z pamięci. Czy tak zdolnym i inteligentnym chłopakom uda się dalej przyjaźnić? Czy przetrwa między nimi solidarność i czy odnajdą sposób na spokojne życie 'po'? Książka, która całkowicie pochłania, jest wiarygodna i bardzo dopracowana. 

 Trzeba jednak zaznaczyć, że "Tajemna historia" nie jest dla każdego. Rozwój zdarzeń jest bardzo powolny (zresztą tak samo jak w "Szczygieł") i mamy do czynienia z bardzo dokładną i wnikliwą analizą psychologiczną naszych postaci. Trzeba umieć odnajdywać się w wielu poplątanych wątkach. 

Mnie książka całkowicie zahipnotyzowała. Wciągnęłam się w całą fabułę i na pewno wrócę jeszcze do tej książki. Moim zdaniem to jedna z najwspanialszych powieści, które do tej pory czytałam. Serdecznie i z całego serca polecam tę książkę, która jest dość ciężka, ale za to jaką daje satysfakcję po jej przeczytaniu! Kocham! <3

Książkę najtaniej możecie kupić TUTAJ :)

Czytaliście? Jakie są Wasze opinie? Jestem bardzo ciekawa! :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości: Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

1 komentarz

  1. Szukałam recenzji tej książki. Właśnie zaczęłam jej czytać i jestem zauroczona, nie potrafię się od niej oderwać, a nie przeczytałam nawet 100 stron. Większość opinii, które znalazłam koncentrują się na tym, że jest za długa. Dla mnie to plus, bo dzięki temu wydarzenia są dokładnie opisane.
    Pozdrawiam, Agnieszka

    OdpowiedzUsuń

Instagram