15 maja 2017

#106. RAŻONY GENIUSZEM - Maureen Seaberg, Jason Padgett

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Rażony geniuszem
Tytuł oryginalny: Struck by Genius
Autor: Maureen Seaberg, Jason Padgett
Wydawnictwo: Świat Książki
Liczba stron: 248
Data wydania: 06.04.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł

Na początek trochę informacji o autorze książki. Jason Padgett jest teoretykiem liczb i matematykiem z nabytymi zespołem sawanta oraz synestezją. Zarządza trzema sklepami meblowymi w Tacoma w stanie Waszyngton. Jego dzieła, rysunki sieci i fraktali, które widzi dzięki synestezji, zdobyły nagrodę dla najlepszego debiutanta podczas Artoconecto A-B(o)MB, wystawy zorganizowanej w 2008 roku podczas Bakehouse Art. Complex. Rażony geniuszem jest jego pierwszą książką.

Choć może się to wydawać nierealne to Jason naprawdę inaczej niż my postrzega rzeczywistość. Kiedy pewnego wieczora został dotkliwie pobity pod klubem stał się sawantem. Na czym polega to zjawisko? To rzadko spotykany stan, w którym osoba intelektualnie niepełnosprawna jest wybitnie uzdolniona, mając przy tym doskonałą pamięć. Jason długo zastanawiał się dlaczego widzi świat jako sieć kryształów. Swoje postrzeganie świata przenosił na sztukę, rysując np. siatki linii. Wszystko rysuje prostymi liniami. Nie trudno było przewidzieć, że Jason w końcu zainteresuje się matematyką. Mając taki umysł, szkoda byłoby go nie wykorzystać do celów naukowych. Jason szczególnie upodobał sobie geometrię.  

Co znajdziecie w książce? Przede wszystkim życie Jasona po pobiciu. Ta część zajmuje zdecydowanie więcej. Opisał on również swoje życie zanim go pobito, jednak są to skrócone informacje, które mają na celu bardziej pokazać nam różnicę i pokazać jak bardzo zmieniło się jego życie po napaści. Padgett dostał kilka ciosów w czaszkę na oczach znajomych. Żaden nawet nie kiwnął palcem żeby go obronić. W książce ujęły mnie arcyciekawe opisy tej wielkiej 'przemiany'. Jason zastanawia się przede wszystkim czy to co widzi jest realne, czy tylko uszkodzony mózg pokazuje mu obrazy, których nie widzi nikt inny. Stara się nam bardzo dokładnie wytłumaczyć swoją perspektywę, abyśmy zobaczyli, że wcale nie jest łatwo tak żyć. Inni opisują go jako geniusza, on postrzega siebie bardziej jako dziwaka, który boi się wielu rzeczy. Wyjaśnia bardzo dokładnie co to jest i na czym polega synestezja. Ciągle poszukuje ludzi podobnych do siebie i udowadnia jak wielka jest matematyka, która pomogła mu zrozumieć wiele rzeczy, w tym liczbę pi, która stała się dla nie oczywista. Jason przyzwyczaił się do 'daru', który mu dano. Nie jest do końca szczęśliwy, ale również nie narzeka na swoje życie. Jest inne, pełne zawirowań nowości i anomalii, których czasami nawet on nie rozumie. Godzi się z tym i przyciąga do siebie ludzi, którzy chcą zobaczyć jego energię i chęci do życia jakie ma, mimo brzemienia, które ze sobą nosi. 

Jeśli chodzi o język autorki (Maureen, która opisuje całą historię) jest on bardzo przystępny. Są tutaj wyjaśnienia naukowe, jednak były one niezbędne aby zrozumieć osobę Jasona jak i całą książkę. Nie są one jednak zbyt nachalne przez co całość odbiera się bardziej jak powieść aniżeli literaturę naukową. Czasem trzeba się skupić, szczególnie na opisach matematycznych, które czasami się pojawiają, ale wszystko jest do ogarnięcia. Na pewno nie wieje nudą! 

Podsumowując, jeśli chcecie poczytać o człowieku, który postrzega świat zupełnie inaczej to serdecznie polecam książkę! Jason Padgett ma porównanie, wie jak widzą inni i to jest najbardziej interesujące w tej całej historii. Nabyty w wyniku urazu zespół sawanta oraz synestezję. 

"Rażony geniuszem" to książka, która zdecydowanie robi wrażenie, zwłaszcza na osobach takich jak ja, które słyszą o takich zjawiskach pierwszy raz! :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram