27 kwietnia 2017

#87. BARBER - Giulia Pivetta, Matteo Guarnaccia

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Barber
Tytuł oryginalny: The Barber Book
Autor: Giulia Pivetta, Matteo Guarnaccia
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 192
Data wydania: 10.04.2017
Cena katalogowa: 45,00 zł

Jak wiecie interesuję się modą, więc w mojej biblioteczce nie mogło zabraknąć książki o fryzurach, bo jakby nie patrzeć to też jest moda. Bardzo fascynują mnie takie tematy, zwłaszcza z zarysem historycznym oraz wyjaśnieniem skąd wzięła się dana rzecz. 

Szczerze mówiąc nie wiem czy na polskim rynku wydawniczym jest druga taka pozycja, która przedstawia historię fryzur męskich. Ta książka urzekła mnie swoją prostotą i poradami w stylu 'zrób to sam'. 


Wiecie jaka jest różnica pomiędzy barberem, a fryzjerem? Barber to osoba, która nie tylko ściana i stylizuje fryzury, ale także goli brody. W obecnych czasach golenie brody w salonie już dawno zanikło, choć wiadomo, można i takie miejsca spotkać. Jednak dziś wygląda to tak, że mężczyzna idzie do fryzjera, ściana włosy maszynką, płaci przykładowo 30 zł i wychodzi. Oczywiście nie wrzucam tutaj wszystkich do jednego worka, no ale nie oszukujmy się, tak jest w przynajmniej 70% przypadkach. Cieszę się gdy czytam, że otworzono kolejny 'barber shop', w którym mężczyzna może nie tylko ogolić brodę czy ściąć włosy, ale także się zrelaksować. Tak samo jak kobieta u fryzjera. Oprócz kolejnego ombre kawka, gazeta i ploteczki. Czas leci miło i przyjemnie. W przedwojennych czasach takie salony dla mężczyzn były bardzo popularne, a każdy szanujący się mężczyzna regularnie z owego salonu korzystał. Golenie brzytwą przez golibrodę i rozmowy, które umilały ten czas. Można powiedzieć, że kiedyś taki salon dla mężczyzny był tym samym co dzisiaj wyjście do baru. 

W książce znajduje się odpowiednio nazwa fryzury, jej krótka historia powstania, kto ją zapoczątkował, gdzie była najbardziej popularna, ciekawe historyczne fotografie, przeróżne ciekawostki itp., poradę 'zrób to sam' czyli jak w domowych warunkach ściąć włosy aby uzyskać pożądaną fryzurę oraz 'kompletny wizerunek', w którym autorzy pokazują w czym z taką fryzurą będziemy najlepiej wyglądać. 

Dobry poradnik, jednak dla mnie troszkę za ogólny. Bardzo fajna idea, ale można było w tej historii napisać troszkę więcej. Niemniej jednak fajna, inna książka skierowana głównie do mężczyzn. No chyba, że ktoś ma hopla tak jak ja i czyta wszystko co z modą związane.. :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram