18 kwietnia 2017

#79. RODZINA O. - Ewa Madeyska

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Rodzina O.
Tytuł oryginalny: Rodzina O.
Autor: Ewa Madeyska
Wydawnictwo: Znak Literanova
Liczba stron: 544
Data wydania: 02.03.2017
Cena katalogowa: 37,90 zł

To mój debiut czytelniczy jeśli chodzi o polski serial. Szczerze powiedziawszy nie sądziłam, że kiedykolwiek do niego dojdzie. :D Jednak nie żałuję. Historia rodziny Opolskich, która jest wielowątkowa, ciekawa i przemyślana wciągnęła mnie na tyle, że czekam już na drugi sezon. 

Wszystko w tej powieści jest przemyślane. Nie ma tutaj ani zbędnych bohaterów, ani zbędnych sytuacji i zdarzeń. Nawet nie bez przyczyny na okładce pojawia się jabłko i drzewo. Bo jak to mówią: 'niedaleko pada jabłko od jabłoni'. Jestem pod wielkim wrażeniem dopracowania wszelkich szczegółów.

Książka opowiada zaledwie kilka dni z życia tytułowej rodziny O. czyli rodziny Opolskich. To już powinno obudzić Waszą czujność. Jak opisując kilka dni udało się autorce stworzyć powieść o 544 stronach? Między innymi dlatego, że przewija się tutaj masa retrospekcji. Akcja toczy się pod koniec lat sześćdziesiątych, jednak często autorka powraca do lat czterdziestych, w których o wiele więcej się dzieje. Poznajemy kilku głównych bohaterów, a zarazem członków rodziny. Na pierwszy ogień Helena Opolska czyli seniorka rodu, niepodważalna głowa rodziny, sędzina z wielkim majątkiem i mnóstwem wolnego czasu. Następnie Tadeusz, jej syn, który jest uznanym psychiatrą, mąż Barbary, którą przygarnął po tym jak uciekła z domu. Tadeusz i Barbara mają dwóję dzieci - Andrzeja, młodego rozrabiakę, który przechodzi okres buntu, oraz Pawła, który jest starszy od brata, studiował, lecz chyba nie wyszła mu kariera na uczelni i wrócił do domu. Poznajemy także brata Tadeusza - Jerzego, który zniknął w tajemniczych okolicznościach. Jest jeszcze Ewa, która odgrywa dość ważną rolę w całym tym galimatiasie.


Nie chcę zagłębiać się za bardzo w treść książki, ponieważ wydaje mi się, że co bym nie napisała to będzie niezły spoiler, dlatego jedyne co mogę Wam na jej temat powiedzieć to to, że zdecydowanie warto po nią sięgnąć przy najbliższej okazji. Mamy tu wszystko: miłość, zdradę, przyjaźń, wartości rodzinne, kłamstwa, intrygi, tajemniczą śmierć, ale przede wszystkim mamy tutaj masę tajemnic. Każdy z bohaterów ma jakiś sekret. Nie jest to książka dla cierpliwych. Przez prawie całą powieść tajemnice te nie są wyjaśnione. One wszystkie zmierzają do punktu końcowego, który jest bardzo zaskakujący (przynajmniej dla mnie). Autorka genialnie zbudowała napięcie i fabułę. Wszystkie wątki, z pozoru całkiem różne, łączą się koniec końców w genialną całość. Urzekł mnie także klimat całej powieści. Bohaterowie żyją w czasach, gdzie żywe były jeszcze wspomnienia z II Wojny Światowej. Czasy PRLu, w których można było zostać kimś, jeśli miało się pomysł.

Styl autorki bardzo mi się spodobał. Zwłaszcza to jak umiejętnie połączyła wszystkie wątki. Przyjemy styl, który sprawia, że lekturę się wręcz pochłania. Niech nie przeraża Was ilość postaci. Wszystko jest do ogarnięcia, a gdy tylko zaskoczycie kto z kim i dlaczego, to gwarantuję Wam, że czytając powieść zapomnicie o realnym świecie. :) Styl na miarę hoolywoodzkiej produkcji! :)

Podsumowując, nie jest to na pewno książka łatwa. Mimo lekkiego stylu porusza tematy dość skomplikowane, lekko szokuje i pozostawia nas z wieloma pytaniami. No ale właśnie o to chodzi w serialu prawda? :) Mam nadzieję, że kolejny sezon będzie równie zaskakujący. Już nie mogę się go doczekać! :)

A Wy dacie się wciągnąć w historię rodziny Opolskich? A może już czytaliście? :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:
Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram