10 kwietnia 2017

#75. GEORGE LUCAS. GWIEZDNE WOJNY I RESZTA ŻYCIA - Jones Jay Brian

Moja ocena: 4,5/5!
Tytuł: George Lucas. Gwiezdne Wojny i reszta życia.
Tytuł oryginalny: George Lucas: A Life
Autor: Brian Jay Jones
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 648
Data wydania: 14.12.2016
Cena katalogowa: 54,90 zł

George Lucas to postać znana chyba wszystkim. Mimo iż nie każdemu "Gwiezdne Wojny" przypadły do gustu to i tak pewnie słyszeli o ich twórcy. Książka ta jest genialną opowieścią o człowieku, który solidnie zapisał się w kartach historii kina. Jest pionierem fantastycznych filmów przygodowych.

"Twórz. Nadzoruj. Kontroluj wszystko!" - George Lucas. 

W filmie "Gwiezdne Wojny" poznajemy Luck'a Skywalker'a, który z małej wsi, wyrusza na podbój kosmosu. Zostaje jedi i walczy z siłami złego Imperium. Po przeczytaniu książki śmiało mogę stwierdzić, że historia Luck'a jest odzwierciedleniem historii samego twórcy. George również pochodzi z małej miejscowości i sam na przekór wszystkiemu wyruszył do Hollywood na bitwę z tamtejszymi producentami filmowymi. Oczywiście jak wszyscy wiemy, jego bitwa zakończyła się ogromnym sukcesem, ponieważ "Gwiezdne Wojny" zdobyły nieoczekiwanie wielki rozgłos, jednak droga do tego sukcesu wcale nie była usłana różami. Na szczęście George należy do osób bardzo upartych i zdeterminowanych, które zazwyczaj osiągają to co chcą. Były jednak momenty, które ewidentnie wskazywały na to, że "Gwiezdne Wojny" nie ujrzą światła dziennego.


Brian Jay Jones genialnie opisuje całe życie Lucas'a. Ukazuje nam trudne relacje młodego George'a z ojcem, jego dziecięce zainteresowania i fantazje oraz jego fascynacje sztuką San Francisco. Jones zahacza również o czasy studenckie Lucas'a i pierwsze filmy, które powstawały w tym okresie, a także o jego przyjaciół np. Spielberg'a. Oprócz tego możemy poczytać o tym jakie George ma podejście do biznesu i jak udało mu się stworzyć taką potęgę, którą zna praktycznie każde dziecko na świecie. Do tego wszystkiego możemy poczytać także troszkę o filmach, które stworzył sam lub był współtwórcą, jak to miało miejsce w przypadku filmu "Indiana Jones". Dowiecie się wielu ciekawostek i uśmiejecie przy niejednej anegdocie. George Lucas to nie tylko marka czy człowiek sukcesu. To przede wszystkim osoba, bez której być może kino fantastyki wyglądałoby dziś zupełnie inaczej, a efekty specjalne nie byłby tak efektowne. Lucas jako prekursor fantastyki wyznaczył pewne tory, którymi zaczęli podążać inni producenci.


Książka, choć trochę obszerna, odsłania wiele ciekawych informacji, które na pewno zaciekawią wszystkich fanów zarówno głównego bohatera jak i "Gwiezdnych Wojen". Fajny, przystępny język i wciągające informacje. Do tego pięknie wydanie w twardej oprawie, które nie tylko cieszy oko, ale równie wygodne do czytania. Książka traktuje nie tylko o filmie, ale także o biznesie, sztuce i USA. Bogata w szczegóły, autentyczna i przede wszystkim genialnie napisana pozycja! Polecam z całego serca wszystkim fanom i nie tylko. :)

Książkę możecie kupić TUTAJ :)

Czytaliście? Macie zamiar? 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni: 

Spodobał Ci się ten post? 
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram