7 kwietnia 2017

#73. BABIE I RUTH - Robin Gerber

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Barbie i Ruth
Tytuł oryginalny: Barbie and Ruth
Autor: Robin Gerber
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 336
Data wydania: 30.03.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł

Ruth Handler - osoba, która stworzyła najsłynniejszą lakę na świecie, lalkę Barbie. Chyba każda z nas w dzieciństwie albo bawiła się taką lalką, albo o niej marzyła. Moim największym marzeniem był domek dla lalek, którego nigdy nie miałam. Ale za to Ken, koń i kareta wynagradzali mi te barki.. :) Ruth jest córką polskich imigrantów, więc można powiedzieć, że lalka ta, to prawie polski wynalazek.. :) Lalka Barbie zmieniła świat zabawek. Wyznaczyła pewne kanony i szlaki, którymi podążyła cała reszta producentów zabawek dla dzieci.

Historia zarówno Barbie jak i Ruth jest bardzo ciekawa. To gotowy materiał na film, swoją drogą mam nadzieję, że kiedyś taki powstanie. Ruth Handler ma polskie korzenie i od dziecka była bardzo ambitna. Bardzo chciała odnieść sukces i robiła wszystko, aby dopiąć swego. Koniec końców jej się udało, a historia ta służy jako idealny przykład motywacyjny do działania. Ruth miała dziesięcioro (!) rodzeństwa i była najmłodsza. Opiekowała się nią starsza siostra. Handler żyła w czasach, gdzie mężczyźni zdominowali kobiety. Panowało przeświadczenie, że kobieta nie nadaje się do prowadzenia własnego biznesu, ba, jej pomysł o byciu bizneswoman wyśmiewano. Mimo iż to ona była założycielką swojej firmy, długo musiała pracować na swoją pozycję i szacunek. Wszyscy mężczyźni i osoby chcące z nią współpracować, chętniej kontaktowali się z jej mężem. Ruth od zawsze była przedsiębiorcza, ambitna i doskonale wiedziała czego chce od życia. Jej droga na szczyt była pełna wzlotów i upadków, ale to jak chyba u każdego.. nigdy nie jest łatwo i prosto. Kiedy w ogóle pojawił się pomysł stworzenia lalki, tylko Ruth wierzyła w swój sukces. Nikt nie dawał jej cienia szansy na powodzenie. Jednak okazało się, że rynek bardzo potrzebował takiej zabawki, co pozostało niezmienne do dzisiejszego dnia, bo lalka Barbie jest najlepiej sprzedającą się zabawką na świecie.


Prócz historii stricte biznesowej, Robin Gerber opisuje także życie prywatne Ruth, oraz całej rodziny Handlerów, bez koloryzowania. Pokazane są ich wady i zalety. Sama prawda, która momentami jest także pełna dramatów. Wiecie, że imiona Barbie i Ken nie są przypadkowe? Ruth nazwała swoje lalki na cześć swoich dzieci. Chciała w ten sposób wynagrodzić im swoją nieobecność podczas ich dorastania. Można powiedzieć, że Ruth miała dwa przełomowe momenty w swoim życiu. Pierwszy, gdy zdiagnozowano u niej raka piersi, oraz drugi, w którym jej firma ogłosiła bankructwo. Mimo to, nie poddała się, walczyła dalej. I za to właśnie ją podziwiam. Wielu z nas załamałoby się i straciło chęci do życia, jednak nie ona. Ruth była twarda, a każda porażka jeszcze bardziej motywowała ją do działania. Zapragnęła pomagać innym, równie chorym kobietom. Warto też dodać, że Handler była bardzo uzdolnioną kobietą w wielu dziedzinach, a pomysł gonił pomysł. Autorowi udało się bardzo dobrze przedstawić jej osobę.

                                      Fot. RUTH HANDLER (źródło: google images) 

Podsumowując, książka podzielona jest na dwie części. Część biznesową i część prywatną. Obie części łączą się w przyjemną dla czytelnika całość. Jeśli macie chęć poczytać o kobiecie, która zbudowała swoją potęgę od zera to serdecznie polecam Wam tę książkę. Jej historia nie jest przesłodzona ani cukierkowa. Z jej metody prób i błędów można się wiele nauczyć. Jak myślicie, ile kosztuje taki sukces? Ile wyrzeczeń? Serdecznie polecam! :)

Czytaliście? Macie zamiar? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post? 
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram