3 kwietnia 2017

#69. CZAS ŻNIW - Samantha ShannonMoja ocena: 4,5/5!
Tytuł: "Czas żniw"
Tytuł oryginalny: The Bone Season
Autor: Samantha Shannon
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 520
Data wydania: 06.11.2013
Cena katalogowa: 34,90 zł

"Bez względu na to, jak bardzo tego czasami pragnęłam, nic nie mogło być normalne. Nigdy nie było. "Normalne" i "naturalne" to dwa największe kłamstwa, jakie kiedykolwiek stworzyliśmy. My, ludzie, z naszymi małymi umysłami." 

"Czas żniw" to chyba jedna z najtrudniejszych książek z jaką przyszło mi się zmierzyć. W tej powieści nic nie jest podane na tacy. Książka skłania do myślenia, ale zapewniam, że warto dać się wciągnąć. Paige ma 19 lat i żyje w świecie jasnowidzów i duchów. Jasnowidzenie jest tutaj bardzo oryginalnie opisane, a to z kolei sprawia, że mamy ochotę poznać jak najwięcej bohaterów z tą przypadłością. Paige jest obdarzona tą "mocą" i wykorzystuje ją do swoich celów. Włamuje się do ludzkich umysłów. Trzeba przyznać, że Paige nie ma łatwo. W jej świecie posiadanie takich zdolności jest bardzo niebezpieczne. Każda odmienność to wyrok śmierci. Takie osoby często stają się celem polowań. Pewnego dnia Paige zabija funkcjonariusza w obawie przed złapaniem. W efekcie trafia do kolonii karnej, którą trzymają w ryzach istoty nie z tego świata. Kolonia ta jest ściśle tajna, a na każdego z więźniów czeka tu szkolenie i najczęściej jedyna droga wyjścia - śmierć.. 

Jednak nie chcę skupiać się tutaj za bardzo na treści, ponieważ książkę prawie każdy zna, a przynajmniej chociaż słyszał. Autorka na pewno włożyła w tę powieść całe swoje serce. To widać. Stworzyła świat, w którym umieściła  wiele odmian jasnowidzów, zależności z zaświatami i bogate relacje pomiędzy postaciami. Na początku trzeba nieźle się skupić żeby to wszystko ogarnąć. Bardzo do tego celu przydaje się słownik na końcu książki. Nie należy się tym jednak absolutnie zrażać, ponieważ książka jest bardzo, ale to bardzo dobra! 

Książka jest wielowątkowa, a wyobraźnia Samanthy nie ma granic. Cały czas coś się tutaj dzieje, płynna akcja, która do samego końca trzyma w napięciu. Bohaterowie są przedstawieni w bardzo interesujący i intrygujący sposób. Historia pełna jest mrocznych tajemnic, zwrotów akcji i niezwykłych zdarzeń. Śmiało mogę zaliczyć tę pozycję do genialnej fantastyki, taką jaką lubię najbardziej - żywą i mocną, która działa na nasze zmysły i wyobraźnię. Jestem oczarowana. 

Warto dodać, że "Czas żniw" to debiutancka powieść młodziutkiej wtedy (22 lata) Shannon, która ma w palnie do napisania aż 7 części z tej serii. Na razie przeczytałam 3 i już nie mogę doczekać się kolejnej! :) Książka to opowieść o cierpieniu, nienawiści, miłości i nadziei, nadziei na lepsze jutro. 


Moja ocena: 4,5/5!
Tytuł: "Zakon Mimów"
Tytuł oryginalny: The Mime Order
Autor: Samantha Shannon
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 544
Data wydania: 22.04.2015
Cena katalogowa: 34,90 zł

„Nawet będąc jasnowidzami, nawet wiedząc, że istnieje coś więcej, wciąż boimy się śmierci.”

Trudno napisać mi coś tutaj o fabule nie mówiąc Wam co wydarzyło się w tomie 1. Dlatego nie będę skupiała się na treści. Na pewno są jeszcze osoby, które nie przeczytały serii. "Zakon Mimów" to książka moim zdaniem o ucieczce, poszukiwaniach i walce. Walce o wolność i lepsze jutro, jednak tej wolności nigdzie nie ma. Akcja, tak jak w pierwszej części dzieje się na tle futurystycznego Londynu. Mamy do czynienia z polityką i spiskami. Pojawia się dużo intryg.

Jeśli chodzi o stylistykę, to tutaj autorka znowu nie zawodzi. Fajny, lekki i przyjemny język (o ile ogarnie się te początki ze słowniczkiem). Czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Dużo akcji od samego początku, które również wciągają. Samantha trzyma poziom. Do tego wszystkiego zakończenie, które intryguje nas na tyle, że od razu chcemy poznać dalsze losy naszych bohaterów.

Świat wykreowany w tej części jest również skomplikowany, a wykreowane postaci równie dobre. Jeśli spodobał się Wam "Czas żniw" to na pewno tą częścią się nie zawiedziecie. Shannon wykonała kawał dobrej roboty.


Moja ocena: 4/5!
Tytuł: "Pieśń jutra"
Tytuł oryginalny: The Song Rising
Autor: Samantha Shannon
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 544
Data wydania: 26.04.2017
Cena katalogowa: 36,90 zł

Szczerze powiedziawszy ten tom podobał mi się najmniej. Choć nie znaczy to, że był słaby. Był również bardzo dobry, jednak gdybym miała ocenić jej wszystkie to ten byłby na razie na  3 miejscu. Ten tom troszkę różni się od poprzednich. Więcej tutaj walki o hierarchię i przede wszystkim o władzę. Momentami nawet robi się historycznie. Nie chcę zdradzać fabuły książki, ponieważ zepsuję Wam całą zabawę. Musicie sami przekonać się jak potoczy się los Paige Mahoney i jej przyjaciół. Ja nigdy nie przypuszczałabym, że ich losy potoczą się właśnie w tym kierunku.. Ale jak sama autorka mówiła, w którymś z wywiadów, "chcę zmylić czytelnika, chcę go zmylić tak, żeby nigdy nie odgadnął co stanie się w następnej części". No jest to jakiś fajny plan. 

Serdecznie polecam Wam wszystkie części tej sagi. W Polsce wydano na razie 3 części. (Najnowsza dopiero 26.04). Ja całą serią jestem oczarowana. Nie mogę nadziwić się geniuszu pisarki. Jak w tak młodym wieku można napisać tak przemyślana powieść.. BRAWO! :)


A jeśli macie ochotę spotkać się z Samanthą Shannon, to daję Wam znać, że będzie w Polsce! <3Autorka bestsellerowej serii już w kwietniu odwiedzi Warszawę i Poznań. Premierę "Pieśni jutra", 26 kwietnia, będzie można świętować w warszawskim empiku na Nowym Świecie. 28-30 kwietnia pisarka wygłosi swoje prelekcje na Festiwalu Fantastyki. Które miasto odwiedzicie? Wybieracie się? :) 


Książki przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 
Spodobał Ci się ten post? 
Polub mnie na faecbooku: 

więcej o mnie

1 komentarz

Instagram