28 marca 2017

#66. AZYL - Diane Ackerman

Moja ocena: 3/5!
Tytuł: Azyl
Tytuł oryginalny: The Zookeeper's Wife: A War Story
Autor: Diane Ackerman
Wydawnictwo: Świat książki
Liczba stron: 296
Data wydania: 15.03.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł

Szczerze mówiąc książka mnie rozczarowała. Dlaczego? Ponieważ myślałam (wybaczcie, ale podtytuł mnie zmylił), że będzie to faktycznie opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim ZOO. A co dostajemy? Opowieść o rodzinie Żabińskich, którzy ukrywali Żydów podczas wojny. Jednak autorka nie skupia się np. na tym jak ich ukrywano, a opisuje dzieje i członków rodziny. To temat główny tej książki. Bardziej opisana jest tutaj sytuacja rodzinna, członkowie, ich pasje, ZOO itp., a nie historia samych Żydów. O nich jest bardzo niewiele, a cała uwaga skupia się na opowieści rodzinnej. Trochę szkoda, zwłaszcza, że podtytuł sugeruje nam, że dostaniemy kawał dobrej książki historycznej. Ściślej mówiąc rzeczywistą fabułą książki są losy Antoniny Żabińskiej.


Sama historia na pewno była dobrym punktem wyjścia jednak wiele się tutaj posypało. W ogóle to książka jest słabo napisana i szczerze powiedziawszy jest dość powierzchowna jak na taką tematykę. Rozumiem, że książkę napisał autor zagraniczny i lektura kierowana jest do zagranicznych odbiorców, ale wypadałoby napisać nieco więcej, jeśli już pisze się o tak poważnych tematach. Życie w Warszawie podczas wojny nie było łatwe, lekkie i przyjemne. Mam wrażenie, że książka została specjalnie napisana z dozą ostrożności, tak aby za bardzo nie przerazić potencjalnego czytelnika, który nic o okupowanej Warszawie nie wie. Zabrakło mi także informacji o panu Żabińskim, który jest przecież niezwykle ciekawą postacią. 

Plusem książki, który nie spisuje jej całkowicie na straty jest opis zwierząt i natury. Państwo Żabińscy byli zagorzałymi miłośnikami tychże tematów, dlatego w książce opisano wiele ciekawostek o życiu poszczególnych gatunków na wolności, udomowionych czy w niewoli.

Podsumowując, jeśli chcecie dowiedzieć się co się stało z warszawskim ZOO podczas II Wojny Światowej, jak powstało oraz kim byli państwo Żabińscy to sięgnijcie po tę pozycję. Znajdziecie tu na pewno odpowiedzi na te pytania. Jeśli natomiast chcecie dowiedzieć się czegoś o ukrywanych Żydach w warszawskim ZOO to nie polecam. Nie dowiecie się prawdopodobnie nic nowego. 

Czytaliście? Oglądaliście film? 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

1 komentarz

  1. Zgadzam się. Też mnie ta książka rozczarowała. Spodziewałam się historii o Żydach ukrywanych na terenie zoo,a więcej tu biografii państwa Żabińskich.

    OdpowiedzUsuń

Instagram