27 marca 2017

#65. ZAWODOWO OD NOWA - Jon Acuff

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Zawodowo od nowa
Tytuł oryginalny: Do Over: Rescue Monday, Reinvent Your Work, and Never Get Stuck
Autor: Jon Acuff
Wydawnictwo: Samo Sedno
Liczba stron: 240
Data wydania: 13.11.2016
Cena katalogowa: 34,90 zł

Jon Acuff jest człowiekiem, który idealnie zna się na tym co robi. A czym dokładnie się zajmuje? Przez wiele lat pomagał kreować wizerunek wielu znanym, światowym biznesom. Na swoje wystąpienia Jon przyciąga wielu ludzi, a jego energiczne przemówienia cieszą się wielkim uznaniem i sympatią wśród słuchaczy. Jon postanowił również przelać swoje myśli na papier, przede wszystkim dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć w jego wystąpieniach z różnych powodów. W efekcie, z tych przemyśleń powstały dwie książki, które zdobyły serca czytelników na całym świecie. Oba tytuły były bestsellerami New York Timesa. 

"Zawodowo od nowa" to książka o budowaniu własnej kariery zawodowej. Większość z nas nie lubi zmian. Mało jest ludzi, którzy potrafią słuchać własnego serca i szukać własnego miejsca na świecie skacząc z kwiatka na kwiatek. Jeszcze trudniej jest znaleźć własne miejsce gdy ma się na głowie kilka kredytów do spłacenia czy ledwo wiąże się koniec z końcem. Zmiana pracy w takich sytuacjach przeraża, nawet gdy robimy coś czego nie chcemy. Jon pokazuje, że nowy początek nie musi być trudny, a jego rezultat jest pozytywny. Na początku trudno nam w to uwierzyć, ale czasem wywrócenie codzienności do góry nagami nie musi być przerażające.


Warto zaznaczyć, że książka nie jest napisana w sposób banalny. Autor bardzo racjonalnie dobiera rady, odpowiednie do danej sytuacji. Nie zachęca nas oczywiście do rzucenia wszystkiego co robimy i zaczęcia wszystkiego od nowa. Pokazuje jak małymi krokami budować relację z ludźmi i umieć je później wykorzystywać. Czyli prościej mówiąc, chodzi o znajomości. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach bez nich ani rusz. Jon skupia się także na naszych umiejętnościach. Karze nam się nad sobą zastanowić, co umiemy robić, a co nie. Ważne, aby nie wymagać od siebie za wiele. Człowiek szczęśliwy to nie zawsze człowiek ambitny. Jeśli przeceniamy sami siebie, nigdy nie osiągniemy pełni szczęścia. Ja sama kiedyś zmagałam się z tym problemem. Wymagałam od siebie za wiele i nie byłam nigdy zadowolona, bo ciągle coś nie wychodziło. Jon zaznacza, że do osiągnięcia szczęścia zawodowego potrzebny jest także zapał. Jednak nie ten wymuszony, który zaraz minie. Musi być prawdziwy, aby był długotrwały. No i w końcu autor skupia się na nas samych. Na tym kim jesteśmy, jaki mamy charakter, co możemy zrobić w danym kierunku i na ile nas stać. 

Dla kogo jest ta książka? Moim zdaniem dla osób, które marzą o awansie w pracy, lecz z jakiegoś powodu im ten awans nie wychodzi. Dla osób, które w ogóle nie mają pracy, które są tym faktem przygnębione oraz dla tych którzy nie realizują się zawodowo. Jeśli należysz to tej grupy osób to zachęcam do zapoznania się z tą pozycją. Mi pomogła. Dzięki niej dowiedziałam się czegoś nowego o sobie i powoli wprowadzam do swojego życia pewne zmiany. 

Podsumowując, jeśli chcecie zmienić coś w swoim życiu zawodowym to polecam Wam tę pozycję. Książka nakreśli Wam pewną drogę, która być może doprowadzi Was do szczęścia. Ale pamiętajcie, że nic nie dzieje się z dnia na dzień. Czasem trzeba być bardzo cierpliwym, jednak w większości przypadków ta cierpliwość się opłaca. No i jeszcze odpowiednie działanie, ale to chyba oczywiste. :)

Czytaliście? Macie zamiar? 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram