19 marca 2017

#57. LIDERZY - William Thorndike

Moja ocena: 3,5/5!
Tytuł: Liderzy
Tytuł oryginalny: The Outsiders
Autor: William Thorndike
Wydawnictwo: Onepress
Liczba stron: 224
Data wydania: 02.12.2016
Cena katalogowa: 39,90 zł

Autorem książki jest William Thorndike czyli biznesmen i wykładowca. Przytacza on w tej książce sylwetki i historię ośmiu genialnych menedżerów, którzy osiągnęli niesamowity sukces i odcisnęli własne piętno na wspaniałych firmach, osiągających ponadprzeciętne wyniki. 

Mowa tu o: 
  • Tom Murphy i Capital Cities Broadcasting
  • Henry Singleton i Teledyne
  • Bill Anders i General Dynamics
  • John Malone i TCI
  • Katharine Graham i Washington Post Company
  • Bill Stiritz i Ralston Purina
  • Dick Smith i General Cinema
  • Warren Buffett i Berkshire Hathaway

Co łączy wszystkie te postaci? Przede wszystkim niesamowity talent do zarządzania. Czego by się nie dotknęli, potrafią wszystko przekuć w żyłę złota. To dobry dar, o którym zapewne marzy niejeden z nas. Wymienieni dyrektorzy skupiają się przede wszystkim na zyskach z akcji, a nie na ogólnym dochodzie całej firmy i ogólnym wzroście. Jednak to nie wystarczy. Mają oni ponadprzeciętne umiejętności gospodarowania kapitałem zarówno finansowym jak i ludzkim. Wyznają też bardzo mądrą zasadę, że to nie okresowe raporty o dochodach, lecz dopływ gotówki do firmy stanowi o jej wartości. No bo czymże jest firma bez dochodów?


Po przeczytaniu wszystkich historii możemy zastanowić się jakie właściwie cechy powinien mieć dobry dyrektor generalny? Pierwsze co przychodzi na myśl to zapewne znajomość świata finansów i znakomita komunikacja prawda? No bo wyobraźmy sobie osobę na stanowisku zarządzającym, która nie ma daru do porozumiewania się ze swoimi pracownikami, nie umie się z nimi odpowiednio dogadać, a oni nie wiedzą jak, lub nie chcą wykonywać jego poleceń. A jak na tle innych wygląda dyrektor, który nie ma odpowiedniej wiedzy do danego stanowiska? Wielu pracowników mogłoby wejść mu na głowę. I tu przychodzi na myśl kolejna cecha: skuteczne trzymanie w ryzach całego zespołu. Przyda się też umiejętność perspektywicznego myślenia. Dyrektor generalny musi umieć przewidywać pewne zachowania rynkowe. Wszystkie te umiejętności na pewno są niezbędne do wykonywania tak ważnego stanowiska, jednak zastanówmy się czy, aby odnieść sukces tylko te cechy wystarczą? 

Kluczem do sukcesu jest jednak coś innego. I to w każdej branży. Nie wystarczy być tylko dobrym w tym co się robi. I tak nikt nas specjalnie nie doceni. Trzeba się czymś wyróżniać. Trzeba wykazać się błyskotliwością i odwagą, by zmieniać utarte schematy. Prawdziwy lider to wizjoner i innowator, autor, który dzięki swoim ponadprzeciętnym cechom potrafi działać na przekór trendom i inspiruje swoich podwładnych. A wszyscy wiemy, że zadowolony pracownik, to dobry pracownik! :)

Tak więc jeśli chcecie poczytać o największych i najbardziej zdolnych liderach to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Sami sprawdźcie, jakie techniki możecie wykorzystać w swoich poczynaniach. Może któraś historia zainspiruje Was na tyle mocno, że odnajdziecie swoją własną ścieżkę w biznesie? Ja zafascynowana jestem osobą Warrena Buffeta, ale jego historię znam już chyba całą.. :P Fajnie, że w książce znalazło się też miejsce dla kobiety. Historia Katharine Graham jest niezwykle inspirująca. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram