4 marca 2017

#47. O ZIOŁACH I ZWIERZĘTACH - Simona Kossak


Moja ocena: 3/5!
Tytuł: O ziołach i zwierzętach
Tytuł oryginalny: O ziołach i zwierzętach
Autor: Simona Kossak
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 416
Data wydania: 11.01.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł.

Simona Kossak - nie tylko krewna znanych malarzy, ale wykształcona biolożka i specjalistka od nauk leśnych. Wiele lat mieszkała w leśniczówce w Białowieży. Nie trudno się domyślić, że to właśnie tam zbierała materiały do kolejnych badań, prac naukowych, artykułów i książek. Simona kocha las i zwierzęta, czego dowodzi ta pozycja. 

Książka "O ziołach i zwierzętach" bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Sława pisarska pani Simony jest uzasadniona i nie jest absolutnie w żaden sposób przereklamowana. "O ziołach i zwierzętach" jest pozycją, która jest swojego rodzaju kompendium fauny i flory, którą autorka znała z lasów białowieskich. Lektura została napisana przepięknym językiem. Część o zwierzętach czyta się przepięknie, z dozą napięcia i akcji. Simona prawie każdemu opisywanemu stworzeniu czy roślinie dodaje więcej charakteru niż w zwykłej encyklopedii. Opowieści o jeleniach, żubrach, lisie, mrówkach itp. Autorka opowiada o tym jak żyją, co jedzą i jak wygląda ich okres godowy i późniejsze życie. Wśród zwierząt także można dostrzec gatunki, które są sobie wierne, a które nie, są pary zgodnie i są kłótliwe.. Wszystkie te cechy bardzo przypominają nasze, ludzkie.


Simona pięknie opisuje leśne krajobrazy. Często tym opisom towarzyszy wiedza historyczna lub przykłady wiedzy ludowej, a czasem także baśni. Autorka wykazała się ogromną wiedzą, którą przekazuje czytelnikom w sposób prosty i bardzo zrozumiały, a to wielka sztuka. Możemy dowiedzieć się np. gdzie dane zioło występuje, skąd pochodzi, jakie muszą być spełnione warunki, aby mogło wyrosnąć, co w sobie zawiera oraz dlaczego jest lecznicza albo trująca. Dodatkowo przy każdej roślinie zawarta jest ciekawa wzmianka o tym, jak była ona kiedyś wykorzystywana. 

W książce znajdziemy także piękne, biało czarne ilustracje. Są one zamieszczone przy każdym rozdziale. Lektura pięknie i bogato wydana i jak na naturę przystało w serii eko. Mimo natłoku informacji książkę czyta się bardzo fajnie, tak lekko. 

"O ziołach i zwierzętach" to książka dla wszystkich tych, którzy tęsknią do zielonych przestrzeni, do miejsc, w których człowiek ma kontakt z przyrodą. Lektura jest miejscem, w którym możemy się spotkać z leczniczymi chwastami oraz zwierzętami, które żyją, lub bardzo chciałyby żyć w miejscu niezakłóconym przez życie ludzi. Osobiście bardzo lubię spędzać czas w górach, w ciszy, pośród drzew i świeżego powietrza. To bardzo mnie uspokaja. Książka zdecydowanie warta Waszej uwagi. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram