3 marca 2017

#46. GRAŻYNA HASE. MIŁOŚĆ, MODA, SZTUKA - Krzysztof Tomasik

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka
Tytuł oryginalny: Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka
Autor: Krzysztof Tomasik
Wydawnictwo: Marginesy
Liczba stron: 400
Data wydania: 02.11.2016
Cena katalogowa: 49,90 zł.

Kim jest Grażyna Hase? Jest legendarną modelką i projektantką, która tworzyła w czasach PRL-u. Wiele osób jej nie zna, a może nie pamięta, ale pani Grażyna odegrała bardzo ważną rolę w tamtych czasach. Zrewolucjonizowała polską modę i zawojowała świat. Sklep "Bawełniany świat" na ulicy Grójeckiej w Warszawie był miejscem pielgrzymek wielu dziewczyn, które chciały się modnie ubierać. Sprzedawano tam ciuchy Grażyny Hase, a kolejki zdawały się nie mieć końca, nawet zimą, kiedy padał śnieg z deszczem. 

Pozycja przedstawia dokładny życiorys projektantki i modelki, m.in. jej liczne związki z mężczyznami oraz wszystkie aspekty jej kariery. Pani Grażyna Hase odniosła niesamowity sukces w świecie modelingu, pojawiała się na wielu okładach polskich czasopism oraz brała udział w licznych sesjach zdjęciowych. Co ciekawe, pracowała nawet u słynnej carycy polskiej mody - Jadwigi Grabowskiej. Po tym czasie zajęła się projektowaniem ubrań, a jej kreacje cieszyły się wielkim uznaniem i sympatią nawet u największych polskich gwiazd tamtego okresu, takich jak: Violetta Villas, Irena Jarocka, Anna Jantar czy Krzysztof Krawczyk. Grażyna Hase odegrała nawet niewielkie role w kilku filmach oraz tworzyła kostiumy do sztuk teatralnych. Jakby tego było mało, projektantka zaprojektowała także stroje dla sportowców na dwie olimpiady, uniformy dla pracowników linii lotniczych LOT-u, a nawet ubrała lakę Barbie. Otworzyła też galerię sztuki, która wspierała młodych, zdolnych artystów i tworzyła życie kulturalne w ówczesnej Warszawie. Pani Grażyna ma bardzo ciekawy życiorys, zarówno osobisty jak i zawodowy, więc powstanie tej publikacji było tylko kwestią czasu.


I choć na okładce podpisany jest Krzysztof Tomasik to czuć pracę dwojga autorów: dziennikarza i bohaterki. Autor w układzie chronologicznym oraz tematycznym bardzo dokładnie opisuje twórczość i życie projektantki. Widać, że chodziło mu głównie o to, aby czytelnik poznał znaczenie i role jakie odegrała Grażyna Hase w PRL-owskiej modzie i kulturze. W książce znajdziemy także wspomnienia samej bohaterki. Jej wypowiedzi i anegdoty są ciekawym uzupełnieniem lektury. Na początku każdego rozdziału pojawia się cytat pochodzący z archiwalnych numerów polskich magazynów. 
Czego mi tutaj zabrakło? Wspomnień jej przyjaciół, modelek, piosenkarek, malarzy, gości galerii itp., z którymi tak udanie współpracowała. Mogliby oni opowiedzieć wiele anegdot o bohaterce, zwłaszcza, że pani Grażyna jest niezwykle wesołą osobą. 

Ogromnym plusem i chyba najlepszą częścią książki są zdjęcia. Ich ilość, jakość i estetyka są po prostu zabójcze. Do tego wycinki z prasy, prywatne listy i telegramy oraz rysunki projektów Hase. Ta część z pewnością zadowoli wymagającego czytelnika. 

Książka jest naprawdę inspirującą historią o polskiej projektantce, która mimo wielu przeciwności losu tworzyła modę oraz godnie reprezentowała nasz kraj na arenie międzynarodowej. Grażyna Hase to bardzo inspirująca i utalentowana osoba, która miała ogromny wpływ na to jak ukształtowała się polska moda. Warto poznać jej osobę i dokonania bliżej. Serdecznie polecam! :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:


Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram