27 lutego 2017

#41. SKAMIELINY III RP - Jerzy Jachowicz

Moja ocena: 3/5!
Tytuł: Skamieliny III RP
Tytuł oryginalny: Skamieliny III RP
Autor: Jerzy Jachowicz
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 334
Data wydania: 06.02.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł.

Jerzy Jachowicz - polski dziennikarz i publicysta. Uznawany za prekursora polskiego reportażu śledczego. Znany jest ze swojej skromności.

"Skamieliny III RP" to zbiór wyłącznie felietonów, których większość była publikowana w tygodniku "wSieci" w latach 2013-2016 i w pierwszej edycji tygodnika „Uważam Rze”, kiedy kierował nim Paweł Lisicki w latach 2011–2012, kilka w „Gazecie Polskiej Codziennie”, część na portalach internetowych wPolityce.pl, SDP, Stefczyk.info oraz „Konserwatyści” Białystok.

O czym jest ta książka? Książka jest o polskiej rzeczywistości ostatniej dekady. Oczywiście rzeczywistości politycznej. Jest to swego rodzaju panegiryk o najwybitniejszych polskich politykach -  prezydentach, premierach, posłach, ale także i artystach, którzy w tamtym okresie poruszali publicznie tematy związane z polityką. Dlaczego "skamieliny III RP"? Być może dlatego, że felietony są obrazem o mentalności politycznej, tych polityków, których pan Jerzy uważał, że ich przeszłość już minęła.


Felietony są niezwykle złośliwe, nie ma tutaj pozytywnej postaci. Autor potępia zachowanie bohaterów swoich felietonów, owych "skamielin III RP", za pomocą krótkiej, inteligentnej analizy, nie stroniąc od minimalnej ironii i kpiny. Warto zaznaczyć, że punktem wyjścia dla owych felietonów są zawsze fakty, jednak bardzo często pan Jerzy wprowadza w narrację zupełną fikcję. Jest w tym tak dobry, że czasami zastanawiamy się jakim cudem udało mu się dotrzeć do takich poufnych informacji. Do tego prosty język, mądre spostrzeżenia i nad wyraz błyskotliwe teksty sprawiają, że książka nabiera oryginalności i pewnej lekkości. Teksty pana Jachowicza zapadają w pamięć i gwarantują wiele pytań i rozmyślań. 

Jest to pozycja dla mnie dość niezwykła, ponieważ nigdy nie czytałam felietonów wydanych w formie książki. Fajnie, że zebrano je w jednym miejscu. Czytelnik ma okazję poznać trochę lepiej zarówno autora jak i bohaterów felietonów. Bo załóżmy, że ktoś przypadkiem w internecie trafiłby na jeden felieton pana Jerzego i bardzo by mu się spodobał, to czy udałoby mu się znaleźć je wszystkie? Fajnie, że w tym przypadku nie musimy się tym martwić. Warto też zaznaczyć, że felietony są ułożone nie datą ich wydawania, lecz pogrupowane są według określonych zbiorów, które określają rangę polityków. 

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli lubicie polską politykę to polecam Wam tę książkę. Momentami można się też nawet pośmiać. Myślę, że te zgryźliwe, złośliwe, sarkastyczne i bardzo błyskotliwe felietony zaskoczą nie tylko fanów polityki, ale również zwykłych obywateli, którzy będą chcieli dowiedzieć się czegoś więcej niż tylko to co usłyszą w telewizji. 
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram