25 lutego 2017

#40. ZAKAZANE ŻYCZENIE - Jessica Khoury

Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Zakazane życzenie
Tytuł oryginalny: The Forbidden Wish
Autor: Jessica Khoury
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 352
Data wydania: 01.03.2017
Cena katalogowa: 36,90 zł.

Każdy z nas ma jakieś życzenia. Są one większe i mniejsze. Czasem spełniamy je sami, czasem pomagają nam je spełnić nasi bliscy, a czasem los. Kto z nas nie chciałby mieć złotej rybki lub lampy z dżinem, który będzie na każde nasze zawołanie? Wyobraźcie sobie, że możecie poprosić o wszystko, co by to było? :)

"Zakazane życzenie" to historia Aladyna opowiedziana na nowo. Nie jest to już zwykła bajka z miłymi bohaterami. Jest to opowieść o przyjaźni, marzeniach, wolności, zemście i miłości. Zahra dawno temu zdradziła swoją panią i ta skazała ją na pięćset lat więzienia w lampie. Aladyn ukradł pierścień, który z kolei doprowadził go do legendarnego zasypanego miasta. Tam słynny złodziejaszek znajduje lampę i uwalnia Zahrę. Jest nieco zdziwiony kiedy w kłębie unoszącego się dymu widzi przepiękną kobietę. Dżin może spełnić trzy życzenia. O czym marzy Aladyn? Przede wszystkim o zemście. O zemście na wezyrze, który zabił jego rodziców. Zahra oczywiście jest w stanie spełnić jego życzenia, jednak każde z nich będzie miało swoją cenę. Jaką? Musicie sami się przekonać.. :) Dodatkowo, po wyjściu na wolność Zahra dowiaduje się, że syn największego z dżinów także został u więziony. Jeśli uda się jej go uwolnić, wtedy sama odzyska wolność. Wpada więc na pomysł wykorzystania Aladyna do swoich celów. Nie przewidziała jednak, że może między nimi pojawić się pewne uczucie... Jak to wszystko się zakończy?


Disney pokazał nam w roli dżina dobrze zbudowanego mężczyznę. Jessica postanowiła urozmaicić troszkę fabułę i przedstawia nam dżina jako Zahrę - przepiękną kobietę. Zahra jest bardzo odważna, waleczna i zadziorna. Umie walczyć o swoje i odkąd poznaje Aladyna jest rozdarta pomiędzy nieodpartą chęcią własnej wolności, a niesieniem pomocy swojemu nowemu panu. Zahra tak bardzo chce być wolna, że manipuluje Aladynem w taki sposób, aby dopiąć swego. W książce znajdziemy też wiele bohaterów o złych cechach, którzy standardowo będą za wszelką cenę uprzykrzać życie każdemu. Zahra i Aladyn będą walczyć nie tylko z ludźmi, ale także z innymi potężnymi dżinami, którzy bardzo chcą zadośćuczynienia za zdradę. Główni bohaterowie mają w końcu jeden wspólny cel - chcą za wszelką cenę stać się wolni i niezależni. 

W powieści życzenia grają pierwsze skrzypce. Jessica fajnie ukazała, że nie ma nic za darmo, że wszystko ma swoją cenę i, że tak naprawdę nie ma rozwiązania, które nie przyniosłoby żadnych skutków ubocznych. Autorka świetnie opisuje arabski świat magii, który wciąga nas już od pierwszych stron. 

Wciągająca i czarująca opowieść. Walka o wolność na przekór wszystkiemu, smak prawdziwej miłości i jedno zakazane życzenie. Co wybrać - wolność czy miłość? "Zakazane życzenie" to fantastyczny świat magii, przyjaźni i miłości wypełniony niesamowitymi postaciami i humorem. 

Premiera już 01.03.2017! :) Czekacie? A może mieliście okazję już czytać? :) 
więcej o mnie

5 komentarzy

 1. Jestem bardzo zaciekawiona tą książka i nie mogę się doczekać jej wydania :)

  http://oddychajaca-ksiazkami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem przekonana do tej pozycji, mimo że na razie spotkałam się tylko z pozytywnymi opiniami. Pewnie to dlatego, że w dzieciństwie nigdy nie lubiłam Aladyna :/ Okładka jest czarująca i jeśli kiedyś ta pozycja wpadnie w moje łapki to przeczytam, ale raczej specjalne po nią nie sięgnę ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. No jeżeli nie lubiłaś Aladyna to ta książka prawdopodobnie będzie dla Ciebie bardzo słaba :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę przeczytałam i uważam ja za ksiażkę z potencjałem, ale nie wykorzystanym.
  Pomijam kwestię masy błędów, z którą po raz pierwszy spotykam się w jakiejkolwiek książce.
  Historia dzieje się niesamowicie szybko, by zaraz zwolnić tępo i znów do niego powrócić.
  "Bujać my ale nie nas", wydaje mi się, że tłumacze poszli o jeden krok za daleko i zdecydowanie przesadzili z tego typu zwrotami, które w ogóle nie pasują do klimatu książki.
  Gdyby tak autorka zmieniła narracje z pierwszoosobowej na trzecioosobową, moim skromnym zdaniem nie skupialibyśy się tylko i wyłącznie na uczuciach Zahry, które w pewnym momencie potrafią nawet zirytować.
  Czytając książkę miała wrażenie, że Alladyn to postać trzecioplanowa, nie mniej i nie bardziej ważniejsza od postaci książniczki Kaspidy. Cała powieść skupia się tylko i wyłącznie wokół Zahry i jej uczuć, tak jakby były jej okrojoną autobiografią.
  Podsumowując, książka ma naprawdę niesamowitą fabułę, jednak nie jest ona dopracowana. Uważam, że można by było napisać ją znacznie lepiej. Nie żałuję czasu, który poświęciłam na książkę Pani Khoury, czyta się ją mimo wszystko dość płynnie, dlatego wciągnęłam ją jednym wdechem, w przeciągu jednego dnia.
  Zapewne wielokrotnie będę wracać myślami do świata Aladyna, jednak nie jestem pewna, czy wrócę jeszczę kiedykolwiek do tej książki ponwnie.

  OdpowiedzUsuń

Instagram