10 lutego 2017

#29. NAZNACZENI ŚMIERCIĄ - Veronica Roth

Moja ocena: 3/5!
Tytuł: Naznaczeni Śmiercią
Tytuł oryginalny: Carve the Mark
Autor: Veronica Roth
Wydawnictwo: Jaguar
Liczba stron: 534
Data wydania: 17.01.2017
Cena katalogowa: 44,99 zł.

To moje pierwsze spotkanie z Veronicą Roth. Serii "Niezgodna" nie czytałam, przyznaję się bez bicia. Filmów też nie oglądałam.. :) Myślę, że mimo chwili zwątpienia spotkanie to zaliczam do udanych. 

Akcja powieści rozgrywa się w galaktyce, której centrum stanowi Słońce, a wokół niego krąży dziewięć planet. Na jednej z tych planet o nazwie Thuvhe żyją dwa rody, które się nienawidzą. Cyra pochodzi z południa, z rodu Shotet, jest córką, a późnej siostrą władcy, a Akos, syn Wyroczni i rolnika zamieszkuje zimną północ. Dość szybko żegna się z dzieciństwem. Pewnego dnia wojownicy z rodu Shotet przychodzą uprowadzić jego matkę, której notabene nie zastają w domu. Wobec tego wojownicy porywają Akosa i jego starszego brata. Cyra i Akos posiadają dary, które bardziej utrudniają im życie aniżeli pomagają. Cyra umie sprawiać ból samym dotykiem, ale wcześniej sama strasznie cierpi. Władca Shotet, jej brat, traktuje ją jak własność i postrach wśród poddanych. Ryzek zna przepowiednię na temat swojej śmierci i robi wszystko, aby się ona nie wypełniła. W pewnym momencie drogi Akosa i Cyry się krzyżują i młodzi ludzi skazani są na swoją codzienną obecność. Znajdują wspólny język i chcą uwolnić się spod wpływu Ryzeka. Chcą w końcu żyć wolno i przestać być na każde skinienie okrutnego władcy. Cyra i Akos muszą pokonać nie tylko wielkich wojowników, ale muszą przeciwstawić się także przeznaczeniu, które zostało dla nich przepowiedziane już w dzieciństwie.

Po przeczytaniu książki nie wiedziałam co mam o niej myśleć. Muszę przyznać, że początki nie były łatwe. Dosyć skomplikowana historia, która zawiera wiele wątków, wiele nowych zasad, nazw, nowe języki, kultura, mnóstwo bohaterów i zupełnie nowy świat. Wszystkie te aspekty sprawiają, że przez kilka pierwszych rozdziałów trzeba się nieźle skupić, żeby zrozumieć dokładnie to co się dzieje na tej planecie. Jednak gdy już przebrnęłam przez to wszystko, koleje rozdziały czytało się już znacznie szybciej i lżej. Pokochałam głównych bohaterów. Ich historia mimo iż brutalna, bardzo mnie wciągnęła. Na pewno wielkim atutem tej powieści jest akcja. Historia przepełniona jest walką, intrygami, podróżami. Strasznie dużo się dzieje, wydarzenia są bardzo dynamiczne i na pewno wciągniecie się w ten wir zdarzeń. Jestem pod wielkim wrażeniem wyobraźni pani Roth. Znakomicie wykreowała zarówno bohaterów jak i świat, całkiem inny, do którego czytelnik powoli się przyzwyczaja.

Myślę, że mimo ciężkiego wstępu (który być może był konieczny, abyśmy mogli dobrze poznać ten cały świat) mogę zaliczyć tę powieść do całkiem udanych. Nie nudziłam się przy jej czytaniu, a to już wielki plus! Książka dobra, napisana bez większej przesady. Wszystko do siebie pasuje. Fajne połączenie fantastyki z elementami przygody i tragedii. Więź głównych bohaterów przyciąga do siebie czytelnika, który chce zaangażować się ich przygody. Na pewno będę czekać na kontynuacje, mam nadzieję, że kolejne przygody Cyry i Akosa będą trochę bardziej optymistyczne. Polubiłam ich i życzę im jak najlepiej. :) 

A Wy czytaliście już jakieś książki pani Roth? Macie zamiar? Koniecznie dajcie znać! :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram