7 lutego 2017

#26. W GÓRACH SZALEŃSTWA I INNE OPOWIEŚCI - H.P. Lovecraft


Moja ocena: 5/5!
Tytuł: W górach szaleństwa i inne opowieści
Tytuł oryginalny: At the Mountains of Madness and other stories
Autor: H.P. Lovecraft
Wydawnictwo: Zysk i s-ka
Liczba stron: 732
Data wydania: 09.01.2017
Cena katalogowa: 59,00 zł.

Howard Phillips Lovecraft. Szalony i jednocześnie genialny amerykański pisarz fantasty i opowieści grozy. Jest jednym z prekursorów fantastyki naukowej. Stworzył własną mitologię, którą August Derleth po jego śmierci nazwał "mitologią Cthulhu" - panteonu niewyobrażalnych istot, o boskich wręcz mocach, z innych światów. Sam Lovecraft mówił o „kosmicznym horrorze” – w którym strach wykracza poza racjonalne czynniki, gdy człowiek spotyka się z rzeczami, których nie jest w stanie objąć umysłem. Swoją twórczością sprawił, że stał się legendą.

Na przestrzeni lat, opowiadania autora ukazywały się bardzo często w różnej formie. Jest on jednym z niewielu twórców literackich, który znany jest za całokształt twórczości, za jej nietypowy klimat, za stworzenie własnego świata. Opowiadania autora są bardzo pożądane i chętnie czytane na całym świecie. Nic dziwnego, są świetne. To naprawdę kawał dobrej literatury z najwyższej półki.

Najnowsza propozycja od wydawnictwa Zysk i s-ka to zbiór 17-stu "najbardziej reprezentatywnych powieści i opowiadań, które zostały wybrane z niezwykle bogatego dorobku mistrza makabry, zarówno te wykorzystujące poetykę sennych koszmarów, jak i opisujące równie przerażającą jawę". Pięknie wydana pozycja i świetnie dobrane opowiadania to coś co każdy powinien mieć w swojej domowej biblioteczce. Oczywiście to co jest tutaj zawarte to zaledwie ułamek twórczości autora. Opowiadania te jednak idealnie oddają klimat i charakter z jakim tworzył "dżentelmen z Providence".

W każdym z opowiadań znajdziemy mnóstwo grozy i makabry. Pełno demonów, kosmitów i przerażające światy, które potrafią zadziałać na wyobraźnię. Autor wszędzie wspomina księgę Necronomiocon - księgę umarłych. Lovecraft stworzył całą jej historię. A jako ciekawostkę dodam, że są na świecie ludzie, którzy poświęcali nawet swoje życie na udowodnienie jej istnienia. (!)

Lovecraft pisze z masą niedomówień, co jest w tym przypadku jak najbardziej na plus. Nie wiemy dokładnie co stało się w danej chwili. Wiemy, że coś jest nie tak, jednak po tragicznym finale zastanawiamy się o co tak naprawdę chodzi. Godne podziwu! Warto też zwrócić uwagę na opisy, którymi autor potrafi zarówno zachwycić jak i przerazić. Mało tego, Lovecraft tak bardzo wierzy we własne wizje, że potrafi do nich całkiem nieźle przekonać czytelnika. Nawet do tych najbardziej oderwanych od rzeczywistości.

Długo mogłabym Was zachęcać do lektury, jednak musicie się przekonać na własnej skórze co znaczy twórczość genialnego H.P. Lovecrafta! Nic tak nie odda tego klimatu. Twórczość ta to z pewnością jedno z największych dokonań swojego gatunku, które wznosi pojęcie horroru na wyżyny literatury. Genialna, świetnie napisana i piękni wydana klasyka, którą szczerze Wam polecam! :)

A Wy znacie twórczość Lovecrafta? Które opowiadanie lubicie najbardziej? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram