1 lutego 2017

#20. STO MILIONÓW DOLARÓW - Lee Child


Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Sto milionów dolarów
Tytuł oryginalny: Night School
Autor: Lee Child
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 416
Data wydania: 11.01.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł.

Jack Reacher is back! I z tego co wyczytałam, już w dwudziestej pierwszej odsłonie.. :) Sporo.. Mam trochę do nadrobienia, nie wiem czy starczy mi życia.. :) "Sto milionów dolarów" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Lee Child. Nie trudno się domyślić jakie było moje zaskoczenie gdy się dowiedziałam, że nie jest to pierwsza powieść o Jack'u. Spotkanie z twórczością autora uważam za bardzo udane! :)

"Sto milionów dolarów" to połączenie thrilleru, sensacji i kryminału. Miejscem większości akcji jest Hamburg, a bohaterami poza Reacher'em są bardzo barwne i interesujące postaci. Autor świetnie opisał okolice oraz bohaterów. Książka jest podzielona na rozdziały w taki sposób, że narrator opowiada o scenach dziejących się w różnych miejscach na świecie, co jest bardzo fajnym zabiegiem stylistycznym, ponieważ możemy zobaczyć co w danej chwili robią bohaterzy.

Jest rok 1996. Jack po kolejnej udanej akcji zostaje odznaczony, po czym trafia do szkoły.. nie na zasłużony urlop. W "szkole" jest analityk CIA i agent FBI, a Jack Reacher ma za zadanie odkryć co jest warte sto milionów dolarów. Ma do dyspozycji wszystkie dostępne środki. Jedyne co go ogranicza to czas. A takie poszukiwania to jak "szukanie igły w stogu siana".. Czy zdąży? Z każdym rozdziałem książka jest ciekawsza. Myślę, iż niewiedza jest jej siłą napędową. Dokładnie, niewiedza. Nie wiemy kto sprzedaje, komu i co jest celem transakcji na tak kosmiczną sumę pieniędzy. Książka bardzo dynamiczna, trzyma w napięciu do samego końca. Intelektualna i analityczna rozgrywka nie pozwala nam się nudzić. Do tego ciekawe dialogi i opisy. Bardzo ciekawa fabuła, w której znajdziemy wszystko to, co najlepsze w kryminalnych książkach: morderstwo, pobicie i kradzież. Wszystkie te elementy są częścią dużej układanki. Charakter samego Jacka przykuwa uwagę od pierwszych stron powieści. Zdecydowany, odważny, bystry, sprawiedliwy, przystojny i z poczuciem humoru wojskowy, który budzi do siebie ogromną sympatię. Sensacyjny bohater idealny. Znajdziemy tu także wiele niespodziewanych zwrotów akcji. 

Przeczytałam też gdzieś, że seria o Jack'u jest najpopularniejszą serią sensacyjną na świecie. Jeśli reszta książek jest tak samo dobra, to wcale się nie dziwię. Fenomen bohatera jak i akcji zdecydowanie zasługują na uwagę.

Jeśli więc lubicie sensację, kryminał oraz zagadki, to gorąco polecam Wam tę pozycję. Na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Swoją drogą podziwiam autora, że po napisaniu 21 książek jednej serii, nadal będzie umiał zaskakiwać. 


A Wy czytaliście już serię o Jacku? :) Którą część najbardziej polecacie? :)

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


więcej o mnie

2 komentarze

 1. Nie czytałam jeszcze żadnej książki z serii o Jacku, ale widzę, że muszę to zmienić. Uwielbiam kryminały, a te na pewno przypadłyby mi do gustu. Fabuła "Sto milionów dolarów" brzmi bardzo zachęcająco :)
  Pozdrawiam,
  bookmoorning.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja właśnie też muszę nadrobić zaległości :) Pozdrawiam ;*

   Usuń

Instagram