30 stycznia 2017

#19. /przedpremierowo/ KSIĘGA SNÓW - Nina George


Moja ocena: 4,5/5!
Tytuł: Księga Snów
Tytuł oryginalny:  Das Traumbuch
Autor: Nina George
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 424
Data wydania: 02.02.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł.

"Księga Snów" całkowicie mnie porwała! Bardzo dobra powieść i "wyciskacz łez".

"Życie człowieka to suma wyborów. Dokonuje ich w każdej sekundzie. Ale czy wie, jakie naprawdę będą ich skutki? Czy może sprawić by zły wybór doprowadził do szczęśliwego zakończenia?"

 Autorce idealnie udało się uchwycić i opisać stan zawieszenia pomiędzy życiem i śmiercią. Po raz kolejny podejmuje problem nieskończoności. (Wcześniej temat ten pojawił się również w książkach "Lawendowy Pokój" oraz "Księżyc nad Bretanią").

Akcja książki toczy się na przestrzeni 46 dni. Dokładnie tyle dni główny bohater spędził w śpiączce farmakologicznej. Powieść jest napisana z perspektywy trzech osób, co jest niesamowitym doznaniem. Różne punkty widzenia pozwalają na jeszcze lepsze poznanie bohaterów. Henri, Eddie i Sam to trójka bohaterów, którzy nie dadzą o sobie szybko zapomnieć.

Henri ratując tonącą dziewczynkę ulega wypadkowi, na skutek którego zapada w śpiączkę.
Eddie to jego była partnerka życiowa, której Henri nigdy nie umiał wyznać miłości, ponieważ za bardzo bał się założenia rodziny i stałego związku. Mimo to, obarczył ją o decydowaniu o jego życiu i śmierci. "
Nie chciał mnie, ale wypisał mi to upoważnienie. Jestem za niego odpowiedzialna w razie wypadku. Ze mną można umierać. Ale nie żyć..."
Sam to syn Henriego, którego ten nigdy nie poznał. 
Sam jest bardzo nieśmiały i wręcz nadwrażliwy przez co inaczej postrzega otaczający go świat, Jest wyczulony na punkcie barw, muzyki, głosów.. Jest przy tym wszystkim bardzo inteligentny. Ma świadomość tego, że ma problem z intensywnością życia i natłokiem uczuć i wrażeń. Marzy o spotkaniu z ojcem, którego losy śledził całe swoje życie. Czy zdąży go poznać? Tego dowiecie się sami, czytając książkę.. :) 

"Księga Snów" pokazuje nam, że czeka nas po śmierci coś więcej. Jest to oczywiście pogląd autorki, jednak jej spostrzeżenia są bardzo trafne. Zaczynamy się zastanawiać nad naszymi uczynkami oraz na tym co moglibyśmy zmienić w swoim życiu gdybyśmy tylko mogli. Zadajemy sobie pytanie, które wybrzmiewa na każdym kroku powieści: "A co jeśli..?". Nina George napisała świetną książkę, która nie tylko wciąga i zaskakuje, ale również pokazuje nam życie człowieka pełnego dylematów i problemów, z którymi musi mierzyć się każdego dnia. Przez to bohaterowie są bardzo prawdziwi, niewyidealizowani. W wielu sytuacjach można się z nimi bardzo utożsamić, ponieważ wiele poruszanych tu problemów jest zaczerpniętych z życia. Każdy kiedyś chociaż raz żałował jakieś decyzji podjętej w swoim życiu. Nie raz rozmyślał dlaczego postąpił tak, a nie inaczej. To wszystko sprawia, że historia tu opisana jest tak bardzo na czasie. Pełno tu emocji i uczuć, które wzruszą niejednego czytelnika.

Mądra książka, z której każdy wysunie własne wnioski. Daje do myślenia. Powieść na granicy światów, życia i śmierci, jawy i snu. Piękna okładka, wydanie i język autorki. Jeśli nie znacie jeszcze Niny George to szczerze zachęcam Was do zapoznania się z nią, zaczynając od "Księgi Snów" właśnie. Jest to moja trzecia jej książka, ale zdecydowanie stawiam ją na pierwszym miejscu. Ba, trafia na półkę książek ulubionych. Szczerze polecam i zachęcam do przeczytania.

A Wy lubicie taką tematykę? Czytaliście już książkę? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 

więcej o mnie

1 komentarz

  1. Mam wielką ochotę na przeczytanie "Księgi znów", bo brzmi naprawdę zachęcająco. I wzruszająco. Miałam omijać takie książki, ale dla tej chyba się poświęcę :D
    Pozdrawiam i serdecznie zapraszam do siebie na recenzję książki "Gałęziste".
    BOOK MOORNING

    OdpowiedzUsuń

Instagram