26 stycznia 2017

#18. PRAGNIENIE - Richard Flanagan


Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Pragnienie
Tytuł oryginalny:  Wanting
Autor: Richard Flanagan
Wydawnictwo: Literackie
Liczba stron: 252
Data wydania: 12.01.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł

Wiele dobrego słyszałam o australijskim pisarzu Richard'zie Flanagan'ie. Bardzo chciałam poznać jego twórczość i na pierwszy rzut wybrałam książkę "Pragnienie". I coś czuję, że nie mogłam wybrać lepiej.. Uwielbiam literaturę historyczną, a tematyka w tej książce bardzo mnie zaciekawiła. Zaczęłam czytać i nie mogłam przestać. Ta książką jest taka piękna.. Wiem, że to dość banalne stwierdzenie, ale nie umiem znaleźć innego, jednego słowa, którym mogłabym ją opisać. Jest po prostu piękna. 

Czy lepiej dać ujście swoim pragnieniom i żądzom, czy tłumić je i tłamsić? Każde rozwiązanie może być rujnujące. 


Akcja powieści rozgrywa się w różnych miejscach. Na wstępie poznajemy genialnego angielskiego pisarza Charles'a Dickens'a. Jest on pochłonięty pracą, występami i życiem rodzinnym, którym coraz bardziej jest znudzony. Następnie przenosimy się na Ziemię van Diemena, gdzie biali ludzie skolonizowali Australię i za wszelką cenę chcą ucywilizować rdzennych mieszkańców zwanych Aborygenami. Narzucają im swój sposób bycia, dietę oraz wiarę. Ziemią zarządza Protektor, kaznodzieja i lekarz w jednym, który jest rozdarty pomiędzy chęcią niesienia pomocy innym, a spełnianiu oczekiwań jakie mają wobec niego przełożeni. W 1841 r na wyspę przybywa nowy jej gubernator, podróżnik John Franklin wraz z żoną lady Jane. Na miejscu lady Jane zachwyca się energiczną Aborygenką, którą postanawia adoptować. Nie jest to postanowienie przypadkowe. Lady Jane poprzez edukację dziewczyny chce pokazać triumf cywilizacji nad ukrytymi w każdym człowieku barbarzyństwem, porywczością i pożądaniem. Po upływie kilku lat małżeństwo wraca do Anglii. Sir Franklin wyrusza stamtąd wraz ze swoją załogą w podróż na Arktykę w poszukiwaniu słynnego Przejścia Północno - Zachodniego. Niestety słuch o nim ginie, a do Anglii napływają wieści, że Sir Franklin dopuścił się kanibalizmu aby przeżyć. Żona nie wierzy w te doniesienia i szybko udaje się do Dickens'a szukając pomocy. Wierzy, że Charles swoim autorytetem i umiejętnościami pisarskimi jest w stanie oczyścić męża z tych niegodziwych zarzutów. Te dwie historie przeplatają się ze sobą w powieści, odkrywając coraz to więcej fascynujących zdarzeń oraz szczegóły z życia bohaterów. Od czasu do czasu autor zabiera nas również na Arktykę, gdzie pokazuje losy Sir Franklina oraz jego załogi skazanej na zagładę.  

Zdaję sobie sprawę, że treść może brzmieć trochę osobliwie i może się wydawać, że w tej powieści nie ma nic co mogłoby być ciekawe, to jednak powieść Flanagan'a jest bardzo poruszająca, przejmująca i emocjonująca. Pierwszą rzeczą, która Was zachwyci, niezależnie od treści to styl! Jest genialny. Piękny, klasyczny, pełny.. no po protu cudo. Czyta się z wielką przyjemnością. Treść bardzo realna i ciekawa. Porusza temat ludzkich możliwości i ograniczeń. Historia walki z innością, brakiem tolerancji. Zakończenie, które jest skutkiem tych wszystkich działań pokazuje do czego mogą doprowadzić błędne ideologie.

Klimat powieści, dojrzały temat oraz przepiękny styl. To wszystko sprawia, że nie można przejść obojętnie obok tej książki. Nie wiem czy tematyka spodoba się każdemu, jednak uważam iż przeczytanie tej pozycji nie będzie zmarnowanym czasem. Szczerze polecam.

A Wy czytaliście już? Lubicie takie klimaty? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram