25 stycznia 2017

#17. SIMPSONOWIE I ICH MATEMATYCZNE SEKRETY - Simon Singh


Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Simpsonowie i ich matematyczne sekrety
Tytuł oryginalny:  The Simpsons and their mathematical secrets
Autor: Simon Singh
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 244
Data wydania: 23.09.2016
Cena katalogowa: 39,90 zł.

Uwielbiam Simpsonów! Kocham i ubóstwiam. Nie ma dla mnie lepszej kreskówki. Jeśli jeszcze nie widzieliście mojego posta na temat SIMPSONOWIE - CIEKAWOSTKI to serdecznie zapraszam do zapoznania się z nim. Gwarantuję Wam, że na pewno znajdziecie coś czego jeszcze o nich nie wiedzieliście.

Dzisiaj na tapecie świetna i bardzo inteligentna książka "Simpsonowie i ich matematyczne sekrety". Nie od dziś wiadomo, że matematyka jest królową nauk. Ostatnio coraz częściej spotykam się z książkami, które pokazują matematykę z innej perspektywy niż ta, którą znamy powszechnie ze szkoły. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ a - dzięki temu zrozumienie matematyki jest dużo łatwiejsze i b - być może zainteresuje ona wiele osób, które do tej pory matematykę uważały tylko za przedmiot, który dręczy dzieci w szkole.. :)

Czytając książkę doszłam do wniosku, do którego zapewne dojdzie każdy kto ją przeczyta - scenarzyści serialu to GENIUSZE! Oczywiście obecność matematyki w serialu nie jest przypadkowa. Żeby było ciekawiej dodam, że 5 głównych scenarzystów skończyło licencjat z matematyki, fizyki i informatyki na Harvardzie. Autor oczywiście przytacza w zgrabny sposób ich sylwetki, dzięki czemu możemy ich lepiej poznać.  
Często gęsto bywa tak, że krótkie matematyczne wtrącenie w serialu, staje się dla autora powodem do podjęcia pobocznego tematu. Mnie najbardziej podobał się odcinek, w którym Homer zafascynowany postacią Thomasa Edisona postanawia dorównać mu w ilości wynalazków. Zaczyna więc konstruować z pozoru niepotrzebne rzeczy i zapisuje na tablicy kilka linijek zupełnie niezrozumiałych dla zwykłego widza cyfr. Autor nam je wyjaśnia. Pisze o wielkim twierdzeniu Fermata z 1637 roku oraz o gęstości wszechświata, Simon rozważa dlaczego w kreskówce dominuje system dziesiętny oraz dlaczego według Homera wszechświat ma kształt pączka z dziurką. Autor odnosi się w tej pozycji jeszcze do wielu innych, bardzo ciekawych odcinków, wyjaśniając przy tym wszelkie wątpliwości matematyczne.

Napisana przystępnym językiem, nie tylko dla osób z naukowym wykształceniem. Nie tylko w interesujący sposób tłumaczy naukowe zagadnienia poruszane w kreskówce, ale także przedstawia ich proces powstawania. 

Bez wątpienia książka ta jest bardzo, ale to bardzo fajną pozycją, choć nie wiem czy dla każdego. Być może dla osoby, dla której matematyka nie jest czymś interesującym, lektura może okazać się zbyt nudna. Jednak bardzo doceniam fakt, iż twórcy serialu starają się przemycić ją do świadomości odbiorców. Matematyka nie jest nie potrzebna. Jest bardzo ciekawa, daje wiele możliwości do poznania świata i ma mnóstwo powiązań ze wszystkimi naukami przyrodniczymi. Jest źródłem ciekawostek, zagadek i łamigłówek. Nie ma się czego bać.

Już dawno nie czytałam tak inteligentnej książki. Polecam wszystkim zainteresowanym i nie tylko. Warto poszerzać swoją wiedzę w różnych dziedzinach. Jeszcze tak pięknie ubraną w słowa wiedzę - więcej takich pozycji proszę! :)

Książkę możecie kupić TUTAJ :)

A jak to jest u Was z matematyką? Lubicie? :)
Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni: 


więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram