24 stycznia 2017

#15. FRANCJA ELEGANCJA. Z HISTORII HAUTE COUTURE - Piotr Szaradowski


Moja ocena: 4/5!
Tytuł: Francja elegancja. Z historii haute couture
Tytuł oryginalny:  Francja elegancja. Z histori haute couture
Autor: Piotr Szaradowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Liczba stron: 232
Data wydania: 26.10.2016
Cena katalogowa: 69,90 zł.

Haute Couture to dział luksusowego krawiectwa, zajmujący się tworzeniem ubrań na zamówienie dla konkretnego klienta. Ceny są tak kosmiczne ponieważ produkty haute couture w znacznej części są wykańczane i szyte ręcznie zgodnie z tradycyjnymi technikami krawieckiego rzemiosła. Czasami nawet niektóre materiały są wykonywane ręcznie, od podstaw, co możecie zobaczyć np. TUTAJ albo TUTAJ (bardzo ciekawe, serio!) :)

Piotr Szaradowski należy do tego typu ludzi, którzy potrafią pisać arcyciekawie o swoich zainteresowaniach, zarażając swoją pasją innych.

Autor prowadzi nas przez dzieje haute couture od samego początku, bo od XIX wieku aż do współczesności, przybliżając nam sylwetki ludzi mających ogromny wpływ na rozwój francuskiego krawiectwa. Podzieloną na kilka okresów powieść wypełniają ciekawostki oraz anegdoty, które sprawiają iż książkę czyta się w zawrotnym tempie. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy zdjęcia kreacji charakterystycznych dla danej epoki. Dzięki nim możemy dokładnie zobaczyć jakie detale zdradzały ówczesny i współczesny kunszt twórców.


"Francja elegancja" to przepięknie wydany album, w którym znajdziemy setki zdjęć oraz ilustracji. Wszystko w twardej oprawie, na grubym, śliskim papierze. No po prostu cudo! <3

Dodatkowo autor przypomina w swojej książce wielkie, zapomniane już dziś nazwiska jak Jean Desses, Jacques Heim czy Charles Worth, który powszechnie uznawany jest za ojca haute couture. Pan Piotr niezwykle ciekawie opowiada o świecie mody i jej twórcach. Poznajemy ich dokonania, przeżywamy z nimi chwile triumfu, ale także i klęski. Co ważne, autor poświęca wiele miejsca nie tylko wielkim projektantom, z którymi przede wszystkim kojarzy nam się francuska moda, ale także krawcom i wszystkim innym rzemieślnikom, bez których te wszystkie przepiękne projekty nie ujrzałyby świata. 


"Francja elegancja" to wspaniała, wartościowa i pełna unikatowej wiedzy pozycja. Dowiecie się między innymi, który słynny projektant pracował wcześniej u innego słynnego projektanta, albo jak zmieniały się trendy na przestrzeni lat. Książka na pewno nie jest na leniwe, bezmyślne popołudnie. Ilość nazwisk, dat, detali i powiązań wymagają niemałego skupienia podczas czytania. Szczerze polecam osobom naprawdę zainteresowanym modą oraz tym, którzy lubią spojrzeć na historię z nietypowej strony. :)

Autor jest twórcą również bloga MUZEALNE MODY, który w tej chwili jest zbiorem prywatnej kolekcji mody haute couture.

Książkę możecie kupić TUTAJ :)

A jak to u Was jest z modą? Interesujecie się trochę, czy jest to temat zupełnie dla Was obcy? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni:więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram