17 stycznia 2017

#09. DOBRANOC, AUSCHWITZ - Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski.Moja ocena: 5/5!
Tytuł: Dobranoc, Auchwitz. Reportaże o byłych więźniach
Tytuł oryginalny: Dobranoc, Auchwitz. Reportaże o byłych więźniach
Autor: Aleksandra Wójcik, Maciej Zdziarski
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Liczba stron: 280
Data wydania: 11.01.2017
Cena katalogowa: 39,90 zł

Wiecie co? Nawet nie wiem od czego mam zacząć pisać recenzję tej książki. Mam wrażenie, że cokolwiek bym nie napisała, będzie to zbyt banalne..

Pisanie o Auchwitz jest bardzo trudne. Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie o tym miejscu i mniej więcej wie czego można spodziewać się po takiej pozycji.

Wydaje mi się, że troszkę brakowało takiej książki na polskim rynku, która jednocześnie opowiada o losach ludzi podczas II wojny światowej oraz losach tych samych ludzi w obecnych czasach. Choć po ukazaniu książki niektórych bohaterów już wśród nas nie ma, to pozostaje wspomnienie i świadomość o osobach, które wyszły cało z miejsca, które masowo mordowało ludzi.

Autorzy książki przez kilka lat spotykali się z pięciorgiem pacjentów krakowskiej przychodni dla byłych więźniów obozów koncentracyjnych. Efektem ich pracy jest książka daleka od stereotypu obozowej literatury wspomnieniowej. Historie byłych więźniów układają się w mozaikę fascynujących, zaskakujących, nierzadko zabawnych opowieści. 

Dużym plusem tego reportażu jest opis współczesnej historii i życia byłych więźniów, jakie wiodą kilkadziesiąt lat po zakończeniu wojny. Jak uczciwie pracowali, zakładali rodziny, działali w organizacji zrzeszającej byłych więźniów, walcząc o pamięć i sprawiedliwość, pomagając sobie nawzajem. Powinniśmy być bardzo wdzięczni za to, że są jeszcze wśród nas osoby, które mogą opowiedzieć o tragicznych wydarzeniach ze swojej perspektywy. Niestety liczba takich ludzi z roku na rok maleje. 
Książka bardzo wzruszająca, która uświadamia nam jak dużą wartością są takie wypowiedzi i tacy ludzie. Dzięki nim możemy dowiedzieć się jak było naprawdę. Świadectwa niezwykłe, pełne traumatycznych wspomnień.

Książki iż porusza bardzo trudny temat, napisana jest bardzo prostym językiem. Pochłonęłam ją w jeden dłuższy wieczór. Nie mogłam się oderwać. Ale ja lubię historię i lubię poznawać ją z każdej możliwej perspektywy.

Serdecznie polecam każdemu i dziękuję autorom za stworzenie tak fantastycznej książki. Na pewno zostanie z Wami na dłużej.

Dajcie znać czy czytaliście lub macie zamiar? :) 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa: 


więcej o mnie

7 komentarzy

 1. świetna recenzja Paulina :) ale mnie zachęciłaś do lektury tej książki, na pewno ją przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się spodobała moja recenzja :) Polecam się na przyszłość i dziękuję ;*

   Usuń
 2. Książkę - jak i Ty - pochłonęła w jeden wieczór. Takiego reportażu dawno nie czytałam. Jest smutny, ale jednocześnie niosący otuche i wiarę w ludzi.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dokładnie, bardzo dobrze napisane :) ja również pozdrawiam! :*

   Usuń
 3. jestem w trakcie czytania! jestem zachwycona! dzięki Tobie ją kupiłam! dziękuję! :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bardzo mi miło :* cieszę się, że i Tobie książka się podoba :) to znak, że mój gust literacki nie jest taki zły :P

   Usuń
 4. Skuszę się... lubię ten trudny i traumatyczny temat... :)

  OdpowiedzUsuń

Instagram