4 stycznia 2017

#01./przedpremierowo/ MARGO - Tarryn Fisher

Moja ocena: 4,5/5!
Tytuł: Margo
Tytuł oryginalny: Margo
Autor: Tarryn Fisher
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 352
Data wydania: 11.01.2017
Cena katalogowa: 34,90 zł

Kiedy zobaczyłam okładkę, przypuszczałam, że będzie to dobra książka. Ale kiedy przeczytałam opis, wiedziałam, że będzie to mocna rzecz. Nie zawiodłam się ani trochę! Ale do rzeczy.

Tarryn Fisher jest autorką takich książek jak "Never, never" czy słynnego cyklu "Mimo moich win", które są również dobre, jednak tutaj możemy poznać Tarryn z całkiem innej strony. Szczerze powiedziawszy nie stawiałam na coś aż tak mocnego. Myślałam, że będzie to kolejna fajna, dość sympatyczna opowieść, o której zapomnę za jakiś czas. Na szczęście okazało się zupełnie inaczej!
Margo to nie tylko opowieść o depresji, bólu i zaniedbaniu, ale także o pokonywaniu przeciwności losu i miłości.

Tytułowa Margo jest smutną dziewczyną, która mieszka w Bone. Ale trudno nie być smutnym gdy matka jest prostytutką, a sąsiedzi narkomanami, dodatkowo handlującymi crakiem. Nie trudno sobie więc wyobrazić, że jej jedynym marzeniem jest wyrwanie się ze znienawidzonego Bone. Bo Bone to miejsce, które jest uosobieniem patologii. Alkohol, prostytucja, narkotyki.. To tutaj codzienność. Dodatkowo matka w ogóle nie interesuje się córką. Nawet na nią nie patrzy, tylko rozkazuje i stawia wymagania bez jakiejkolwiek wdzięczności czy nawet lekkiego spojrzenia. Córka na początku zabiegała o względy matki, jednak gdy zauważyła, że nie ma to sensu, zaprzestała. Z upływem czasu Margo traci jakiekolwiek nadzieje na wyprowadzkę z miasta. Nie widzi dla siebie szans, ani perspektyw. Jest załamana, pogrążona w bólu, beznadziei i bezradności nad tą całą smutną sytuacją.

Wtedy poznaje niepełnosprawnego rówieśnika o imieniu Judah, który niespodziewanie odmienia jej życie i pokazuje, że warto marzyć, dążyć do spełnienia swoich celów i bycia szczęśliwym mimo wszystko. Choćby najgorszego losu. Margo zmienia się pod jego wpływem tak, że zaskakuje nie tylko siebie, ale i czytelnika. Musicie się sami przekonać jak i czy była to dobra zmiana, bo i tak już mam wrażenie, że za dużo napisałam! :)

Książka sama w sobie jest wręcz przerażająca. Ale nie znajdziecie tu duchów, hektolitrow krwi czy szaleńców z piłą. Znajdziecie tu ludzi strasznych, ludzi, którzy patrząc tylko na czubek własnego nosa potrafią tak bardzo skrzywdzić drugą osobę.. Tarryn idealnie wykreowała świat ponury, brudny i okrutny. Pokazała nam, że bardzo duże znaczenie dla naszej psychiki mają krzywdy wyrządzone w dzieciństwie. Pokazała, że to właśnie ono kształtuje nas samych i im później zaczniemy się zmieniać tym gorzej. Bo nie bez powodu mówi się, że "czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci". Świat nie zawsze jest sprawiedliwy i czasem mamy ochotę sami wymierzać tę sprawiedliwość, ale czy mamy do tego prawo? Czy mamy prawo do osądzania innych? Na te pytania autorka nie udziela jednoznacznej odpowiedzi i każe nam samym zastanowić się nad wyborami, których dokonała Margo.

Książka bardzo tajemnicza, wstrząsająca, mocna i na pewno nie na miłe spędzenie wieczoru. Na pewno trzeba się przy niej bardzo skupić, bo treść jest przewrotna i genialna zarazem. Wywołuje skrajne emocje i skłania do refleksji.

Jest to powieść bardzo specyficzna i wiem, że pewnie nie wszyscy będą nią zachwyceni tak jak ja, jednak uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Dla tych, którzy szukają mocnych wrażeń będzie jak znalazł!


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa:
więcej o mnie

8 komentarzy

 1. Lektura idealna dla mnie! Będę na nią polować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie :) Zapraszam do częstszego wpadnia tutaj :*

   Usuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tej pozycji!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo słusznie, bo zdecydowanie jest warta uwagi :) Jak przeczytasz, koniecznie daj znać jak Twoje wrażenia, ciekawa jestem czy Ci się spodoba :) Przesyłam buziaki i zapraszam do siebie częściej :*

   Usuń
 3. Podejrzewałam, że ta książka może mi się spodobać, ale po Twojej recenzji nie mam już żadnych wątpliwości - muszę ją przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo! :) Polecam się na przyszłość :*

   Usuń

Instagram