17 kwietnia 2019

STÓŁ WIELKANOCNY - MOJA INTERPRETACJA I DOMOWE DEKORACJE


Cały dom wypełniony jest zapachem ćwikły, żurku i gotowanych jaj. Czas staje w miejscu, a magiczna atmosfera przenosi nas hen, daleko od codziennych zmartwień, pracy czy bezsensownych sporów. Zapach ciasta unosi się w powietrzu, a świąteczna atmosfera wypełnia każdy kąt. Porządki, przygotowania, dekorowanie jaj, święconka.. to wszystko przywołuje najskrytsze wspomnienia z dzieciństwa. Święta Wielkanocne u mnie w domu, od zawsze były tymi najważniejszymi. Czekam na nie z niecierpliwością, by znów zapomnieć o troskach codzienności i skupić się na relacjach rodzinnych. Ostatnie lata wiele mnie w tym temacie nauczyły i dziś jeszcze bardziej doceniam możliwość spędzania czasu z najbliższymi.

W okresie świąt, stół w każdym domu zmienia się w miejsce, przy którym gromadzi się cała rodzina, by wspólnie celebrować chwile. Z dzieciństwa pamiętam, że u nas, stół wielkanocny był zawsze piękny i kolorowy. Cieszyliśmy się przy nim swoim towarzystwem i zajadaliśmy się pysznościami. Najważniejszy był fakt, że byliśmy tam wszyscy razem. Dziś już niektórych z nas już nie ma, ale tradycje pozostają niezmienne.

Zastawa stołu wielkanocnego

W tym roku postanowiłam nie popadać w nadmierny zakupoholizm i sama stworzyłam większość dekoracji, głównie ze skorupek jaj i kwiatów, które rosną w moim ogrodzie. Postawiłam na neutralne kolory, które przełamałam nutą zielonego szaleństwa. Całość pozostaje nadal w moim stylu, jednak jest odświętnie i tematycznie. W witrynach sklepowych widziałam nawet neonowe dodatki, więc jeśli ktoś lubi totalnie szalone klimaty, na pewno znajdzie coś dla siebie. Ja wolę jednak elegancję z powiewem świeżości.


Zastawa, to punkt wyjścia mojej aranżacji. Warto się nad nią porządnie zastanowić, ponieważ to właśnie ona gra pierwsze skrzypce na stole. To do niej dobieramy resztę dodatków. W tym roku postawiłam na odcienie beżu i beli. Dwukolorowa zastawa, moim zdaniem sprawia wrażenie większej elegancji. Może u nas takie praktyki nie są jeszcze zbyt popularne, natomiast na Zachodzie, łączenie ze sobą dwóch kolorów talerzy jest na porządku dziennym. Bardzo mi się ten trend spodobał, dlatego w tym roku zastosowałam go u siebie. 

Jak można zauważyć, kolory nie różnią się od siebie zbyt znacząco, ale nutka nowoczesności została zachowana. Jeśli nie lubicie takich połączeń, jednokolorowa zastawa jest równie piękna. Możemy wtedy bardziej poszaleć z dodatkami np. z serwetkami czy szklankami.


By dodać "życia" moim talerzom, z jajka i bukszpanu, postanowiłam stworzyć oryginalną dekorację, ułożoną na pasujących kolorystycznie serwetkach. Gniazda uformowałam przy pomocy zielonego drucika, który pięknie trzyma całość w ryzach. Na wierzch położyłam ugotowane jajko, które przyozdobiłam pszczelim woskiem. 

Do zastawy wybrałam złote sztućce. Bardzo modne zarówno w poprzednim jak i w tym roku. Postawiłam też na kryształowe szklanki, które pięknie odbijają wiosenne promienie słońca.

Domowe dekoracje - wielkanocne DIY

Nic tak nie dodaje klimatu jak świece. Rozpuściłam więc wosk ze starych świeczek, wyciągnęłam knot i wykorzystując stare skorupki jaj, przygotowałam tematyczne świece, idealne na wielkanocny stół. Zamieściłam je w szarym, kartonowym opakowaniu, które przyozdobiłam świeżymi kwiatami i piórkami. Dzięki temu otrzymałam świeżą i oryginalną dekorację, którą umieściłam w centralnej części stołu. 

Główną ozdobą jest bukszpan. Rozłożyłam go na środku stołu, zamieszczając pomiędzy niego dwa wazony, w których umieściłam żółte bratki, by przełamać tę wszechobecną zieleń. Do tego biały zajączek kupiony w sklepie z dekoracjami i całość prezentuje się bardzo świątecznie. Na tematycznym stojaku umieściłam jajka. Osobiście najbardziej lubię te naturalne, ale taki stojak jest bardzo fajną opcją do wyeksponowania pięknych i kolorowych pisanek. 

Na stole niedbale porozrzucałam naturalne pióra, które idealnie wpisały się w całą dekorację.


Mój stół w tym roku jest bardzo zielony, ale przecież mamy wiosnę i radosny czas! Mam nadzieję, że moja propozycja udekorowania wielkanocnego stołu, przypadła Wam do gustu i zainspirowała do stworzenia czegoś podobnego. Jak widzicie, by zrobić coś fajnego, wcale nie trzeba wiele wysiłku. Wystarczą świeże kwiaty, skorupki jaj i serwetki. Tylko wyobraźnia jest naszym ograniczeniem. 

Bez względu na to, jak będzie wyglądał Wasz wielkanocny stół, pamiętajcie by spędzić przy nim piękne, rodzinne chwile, bez sporów, celebrując radość i miłość.


A jeśli chcecie dowiedzieć się, jak pięknie i w naturalny sposób zafarbować jajka, zerknijcie TUTAJ. Polecam też przepis na przepyszną PASCHĘFIT BABECZKI DO KOSZYCZKA czy MAZURKA W DWÓCH WERSJACH

więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram