5 kwietnia 2018

#165. CZY TO PIERDZI? - Dani Rabaiotti, Nick Caruso

Moja ocena: 3,5/5
Tytuł: Czy to pierdzi? 
Tytuł oryginalny: Does it fart? 
Autor: Dani Rabaiotti, Nick Caruso
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 144
Data wydania: 04.04.2018
Cena katalogowa: 29,99 zł

Pewnie zastanawiacie się o co chodzi z tą książką - jak ktoś mógł napisać książkę o pierdzeniu?! Szczerze się Wam przyznam, że na początku również tak myślałam.. Jednak gdy bardziej zagłębiłam się w temacie i zaczęłam czytać tę książeczkę zrozumiałam, że jest ona jedyna w swoim rodzaju.

Kiedy zobaczyłam tytuł, troszkę niechętnie podeszłam do sprawy, więc tym bardziej ucieszyłam się, po przeczytaniu, że dałam szansę tej książce.


Autorzy, Dani i Nick prowadzą ciekawe życie i mają kontakt z wieloma naukowcami. Razem z nimi postanowili stworzyć książkę o pierdzeniu, która jest niezwykle ciekawa, bardzo oryginalna, zabawna i momentami dość odpychająca, ponieważ temat puszczania gazów sam w sobie nie jest przecież przyjemny.k Mimo to, autorzy świetnie poradzili sobie z tym ciężkim tematem. Skąd w ogóle pomysł na książkę? Kiedyś ktoś zapytał Dani czy węże puszczają bąki? Nie wiedziała, nie była pewna, więc zadzwoniła do swojego kolegi biologa, a on odpowiedział, że niestety tak. I tak zrodził się pomysł napisania niezwykłej książki, w której opisano nieoczywiste zwierzęta. 

Na wstępie autorzy wyjaśniają czym w ogóle jest pierdzenie, dlaczego zapach jednych jest bardziej intensywny, a innych mniej. Opowiadają o częstotliwości czy ich głośności. Skupili się na ok. 50 gatunkach różnych zwierząt w tym oczywiście i nas - ludzi.


Temat w sam sobie jest dość ciekawy, zwłaszcza, że autorzy idą o krok dalej i piszą nie tylko stricte o puszczaniu gazów. Autorzy pokazują przez to m.in. nawyki żywieniowe zwierząt, skupiają się na gatunkach zagrożonych wyginięciem, a nawet zwracają uwagę na problem emisji gazów cieplarnianych, który spowodowany jest w głównej mierze przez krowy. Wytwarzają one 200 kg metanu rocznie! Jest tutaj całkiem sporo takich ciekawostek. A wiedzieliście np. że niektóre gatunki ryb mogą wybuchnąć od nadmiaru gazów skumulowanych w organizmie? 

Książka jest idealna dla osób, które lubują się w literaturze popularnonaukowej. Tak samo jak czytamy o komunikacji roślin, czytamy o różnych zachowaniach zwierząt - tak samo i tu, możemy z wypiekami na twarzy przeczytać o temacie tabu. No bo przecież, kto lubi rozmawiać, a tym bardziej czytać i puszczaniu bąków?!


Podsumowując, książka jest zabawna, fascynująca i genialnie napisana. Być może tytuł miał wyróżnić się na tle innych, podobnych pozycji, no bo kto z Was przechodząc obok nie zwróci na niego uwagi? Jestem pewna, że każdy z Was weźmie ją do ręki w jakiejś księgarni by przeczytać to co jest napisane z tyłu. Ja książkę Wam polecam. Już dawno się tak nie uśmiałam. I w sumie może wiedza o tym czy dane zwierze puszcza bąki czy nie nie jest nam do niczego potrzebna, tak ze względu na samą ciekawość warto sięgnąć po tę pozycję. Można powiedzieć, że dzięki właśnie takim książkom moja wiedza ogólna stale rośnie w siłę.

A czy i Was ciekawią nawet tak kontrowersyjne tematy? :) Spodobał Ci się ten post?
Polub mnie na facebooku:

*Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa INSIGNIS
więcej o mnie

Brak komentarzy

Prześlij komentarz

Instagram